Kuşadası STEAM ve Astronomi Bilim Şenliği

Eğitim sisteminin çocuğun kişiliğinin, yaratıcılığının oluşmasında, öğrenme sürecinde, yeteneklerinin ortaya çıkmasında ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bilimsel becerilere sahip bireylerden oluşan toplumlar, diğerlerine göre belirgin bir güce sahiptir. Ülkemizin de böylesine bir güce sahip olması, özellikle orta öğretim düzeyinde yapacağı öğretim tasarımıyla yakından ilişkilidir.

Baş döndürücü bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yaşandığı yüzyılımızda bilim artık toplumun sadece belirli bir kesiminin uğraşı alanı olmaktan çıkmış toplumun tüm kesimlerini direkt ya da dolaylı olarak etkileyen bir yapıya bürünmüştür.

Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün en büyük arzularından ve amaçlarından biri, bölgede eğitim almakta olan öğrencilerin 2023 Vizyonunda da bahsi geçtiği üzere, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler olmasını sağlamak ve ‘Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye” sloganı ile hareket etmektir. Bu nedenle, “Kuşadası STEAM ve Astronomi Bilim Şenliği” düzenlemeye karar verdik.

Proje konumuzun iki temel unsurundan birini Astronomi olarak belirledik çünkü Astronomi (Gökbilimi), bilim dalları arasında en eski olanlardandır ve özellikle antik çağlarda en yoğun anlamda icra edilen, bilimlerin anası olarak görülen bir bilimdir. Astronomi diğer tüm bilim dallarına ilham ve esin kaynağı olmuştur.

Bununla birlikte, özellikle son 10 yılda dünya genelinde ilk olarak STEM olarak tanınan ve birçok ülkede hayata geçirilen eğitimi destekleyen program, son birkaç yıl içinde STEM+A veya STEAM olarak, Arts yani Sanat alanını da kapsamaya başlamıştır.

Bilimin çıkış noktası olan Astronomiyi diğer disiplinlerle öğrencilerimizin keyif alacağı bir şekilde harmalayacak olan STEAM sadece bir eğitim programı değil; her öğrencinin erken yaşta eğitimini kendi ellerine alarak, hangi alanlarda istekli olduğunu keşfettikçe o alanlarda kendisini geliştirmesine destek olan bir programdır. Bu programın en iyi şekilde kullanılması için bu ortamı yaratabilecek olan veli ve eğitmenlerdir. Onların rolü, bu programın doğru işlemesinin en ana sebebidir.

Kuşadası STEAM ve Astronomi Şenliği’nin amacı; halkı bilimle buluşturmak ve interaktif uygulamalar içeren çeşitli etkinliklerle katılımcıların bilime olan ilgi ve farkındalıklarının artmasını, bilim insanları ile toplum arasında köprü kurarak ortak bir paydada kaynaşmalarını ve bilginin aktarılması için eğlenceli ortamlar oluşturarak bilim kültürünün geniş kesimlere yayılmasını sağlamaktır. Şenliğimizin bitiminde, Kuşadası’nda 20.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi-Tarımsal-Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış olan projemizde; Gözlem, Atölye çalışmaları, içeriği oyunlar ve sanatsal faaliyetler yoluyla aktaran etkinlikler, drama, sergi, seminer, deneysel çalışmalar, etkileşimli uygulamalar ile toplumun bilime olan ilgisi artacaktır. Proje kapsamında gökyüzü gözlemleri, güncel konulara yönelik bilimsel söyleşiler olacaktır. Etkinlikler öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşların seviyeleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Öğrenci grubunu 5-18 yaş arası olacak şekilde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri oluşturacaktır. Astronomi, STEAM disiplinleri, Robotik, kodlama, inovasyon, zeka-oyunları,resim,müzik,spor,drama,fen-bilimleri,matematik,sağlık, bilişim, iletişim atölyelerinde mikroskoptan teleskoba, yeryüzünden gökyüzüne, teknolojiden genlere uzanan çarpıcı etkinlikler birbirine entegre edilerek bilimsel ve eğlenceli bir ortamda halka sunulacaktır. Projemiz 51 atölye, 8 Seminer ve çeşitli etkinliklerden oluşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

17 − 8 =