KÜRESEL ISINMAYA BIR DAMLA YAĞMUR SUYU

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: BU PROJE ILE DOĞAL KAYNAKLARI VERIMLI KULLANMA VE DÜŞÜK MALIYETLE IÇME SUYU HEDEFLENMEKTEDIR. DEPOLANAN SU POMPA ILE EV SUYU ŞEBEKESINE KULLANIM IÇIN VERILECEKTIR. BU SAYEDE DOĞAL KAYNAKLARIN KULLANIM VERIMLIĞI VE MALIYETI DÜŞÜLMÜŞ OLACAKTIR.

PROJE HEDEFİ: KONUT, IŞYERLERI VE KAMU KURULUŞLARININ ÇATILARINDAN ARITILARAK KULLANILACAK YAĞMUR SUYU TOPRAK ALTINDA DEPOLANACAKTIR. HIDROFOR SISTEMIYLE KONUT SU ŞEBEKESINE VERILECEKTIR. BÖYLECE HEM BIZIM KENDI SU IHTIYACININ ÖNEMLI BIR KISMI (YAĞMUR YAĞMA ORANINA BAĞLI OLARAK) UCUZA TEMIN ETMIŞ OLACAKTIR. AYRICA DOĞAL KAYNAKLAR DAHA VERIMLI OLACAKTIR.

PROJE ÖZETİ: BU PROJE ILE DOĞAL KAYNAKLARI VERIMLI KULLANMA VE DÜŞÜK MALIYETLE IÇME SUYU HEDEFLENMEKTEDIR. BU AMACA ULAŞMAK IÇIN EVLERIN ÇATILARINDAN AKAN YAĞMUR SULARI TOPLANACAK, KATI PARÇALARDAN VE KIMYASAL ETKILERDEN ARINDIRILARAK EVLERIN BAHÇELERINDE HAZIRLANACAK TOPRAK ALTI DEPOLARDA DEPOLANACAKTIR. DEPOLANAN SU POMPA ILE EV SUYU ŞEBEKESINE KULLANIM IÇIN VERILECEKTIR. BU SAYEDE DOĞAL KAYNAKLARIN KULLANIM VERIMLIĞI VE MALIYETI DÜŞÜLMÜŞ OLACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJE ILE BIR EV MAKETI, ÇATIDAN SU TOPLAMA SISTEMI VE DEPOLAMA ÜNITESI OLUŞTURULACAKTIR. BU SISTEME YAĞMUR SUYUNU ARITMA DÜZENEĞI VE EV SUYU ŞEBEKESINE DEPOLANMIŞ SUYU BASACAK HIDROFOR EKLENECEKTIR. ŞEHIR ŞEBEKE SUYU ILE DEPOLANMIŞ SUYUN BIRLEŞIM KISMINA UYGUN KONTROL VALF VANALAR MONTE EDILECEKTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: ÇALIŞMADA YÖNTEM OLARAK EV MODELI OLUŞTURULACAK, SU TESISATI (YAĞMUR SUYU TOPLAMA HATTI, DEPO, POMPA) OLUŞTURULACAK, ARITMA SISTEMI VE DEPODAN OLUŞAN SISTEME EV ÇATISINDAN SAF SU DÖKÜLECEK ARITMADAN GEÇIP TANKA GIDEN SU ANALIZ EDILEREK INCELENECEK.

ULAŞILAN SONUÇLAR: PROJE ILE YAĞMUR SULARI ARITILARAK PRT DEĞERINI AYARLAYARAK IÇILEBILECEK HALE GETIRILECEKTIR. KONUT VE IŞ YERLERININ KENDI SU IHTIYAÇLARINI DAHA UCUZA TEMIN EDILEBILECEKTIR

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: YAĞMUR YAĞMA ORANI VE ÇATI BÜYÜKLÜKLERINE BAĞLI OLARAK BELLI HACIMDE TEMIZ SU DEPOLANMIŞ OLACAKTIR. DEPOLANACAK SUYUN ARITMA MALIYETI OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR. SISTEMIN ILK YATIRIMDAN SONRA SADECE HIDROFOR POMPASINI ÇALIŞTIRACAK ELEKTRIK MASRAFI VE YILLIK DOĞAL ARITMA MALZEME MALIYETINDEN OLUŞMAKTADIR.

KAYNAKLAR: SUYUN CANLILAR IÇIN ÖNEMINI,KÜRESEL ISINMANIN NEDENLERINI,SONUÇLARINI VE KÜRESEL USINMADAN KURTULMAK IÇIN ALINABILECEK ÖNLEMLERI INTERNETTEN ARAŞTIRDIM

PROJENİN TAKVİMİ: PROJE KABUL EDILDIKTEN SONRA 2 AY IÇERISINDE TAMAMLANACAKTIR. 3 HAFTA SISTEM (EV MODELI, SU DEPOSU, BORULAR VE POMPALAR) TASARIMI VE IMALATI 3 HAFTA TEST EDILMESI VARSA EKSIKLIKLER DÜZELTILMESI, 2 HAFTA SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI VE SONUÇ RAPORUNUN HAZIRLANMASI.

PROJE BÜTÇESİ: PROJE IÇIN YAKLAŞIK 800 LIRA BÜTÇEYE IHTIYAÇ VAR. PROTOTIP EV 200 LIRA. ARITMA MALZEMELERI 250 LIRA. TESISAT MALZEMELERI 200 LIRA. DIĞER MASRAFLAR 150 LIRA

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: ÖĞRENCİ VELİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin