KÜRESEL ISINMA VE CANLILAR ÜZERİNE ETKİLERİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ATMOSFERE SALINAN GAZLARIN SERA ETKİSİ YARATMASI SONUCUNDA DÜNYA YÜZEYİNDE SICAKLIĞIN ARTMASINA ?KÜRESEL ISINMA? DENİR. PROJEMİZİN AMACI SERA ETKİSİNİ VE CANLILARIN NE KADAR BÜYÜK BİR TEHLİKEDE OLDUĞUNU ANLATABİLMEKTİR.

PROJE HEDEFİ: KÜRESEL ISINMA SONUCU YERYÜZÜ GÜNEŞ IŞINLARIYLA ISINAN AMA İÇİNDEKİ ISIYI DIŞARIYA BIRAKAMAYAN SERALARA BENZETİLDİĞİ İÇİN BU ETKİYE ?SERA ETKİSİ? DENMİŞTİR. PROJEMİZİN HEDEFİ YAPTIĞIMIZ DÜZENEKLE İNSANLARA TEHLİKEYİ GÖSTEREREK DAHA DUYARLI OLMAYA DAVET ETMEKTİR.

PROJE ÖZETİ: KÜRESEL ISINMAYA KARŞI TEDBİRLER ALINMAZSA DÜNYADA PETROLDEN SONRA KURAKLIKTAN DOLAYI SU SAVAŞLARININ DA ÇIKMASI BEKLENMEKTEDİR. YAPTIĞIMIZ PROJE İLE SERA ETKİSİNİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN İNSANLARIN ÖNLEM ALABİLMELERİNİ ÜMİT EDİYORUZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: DİKDÖRTGEN ŞEKLİNDEKİ KUTUYU DÖRT BÖLMEYE AYIRDIK. BİRİNCİ BÖLMEYİ KUTUPLARI TEMSİL ETTİĞİ İÇİN BUZLARLA, İKİNCİ BÖLMEYİ OKYANUSLARI TEMSİL ETTİĞİ İÇİN SU İLE, ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ BÖLMEYİ İSE KARA HAYATINI TEMSİL ETTİĞİ İÇİN TOPRAK, AĞAÇ, TEMSİLİ İNSAN? V.S İLE DOLDURDUK. İLK ÜÇ BÖLME ARASINA DA GEÇİTLER BIRAKTIK. ÇUBUKLAR YARDIMIYLA DÜZENEĞİMİZİN ÜST KISMINI SERA ETKİSİNİ GÖSTERMEK AMACIYLA KALIN MUŞAMBA İLE KAPLADIK. DÜZENEĞİMİZİN İÇ KISMINA DA GÜNEŞİ TEMSİLEN AMPUL YERLEŞTİRDİK. AMPUL IŞIK VERDİĞİNDE (GÜNEŞ), BUZULLAR ERİMEKTE, OLUŞAN SULAR İKİNCİ BÖLMEYE GEÇEREK OKYANUSLARI TAŞIRMAKTA VE TAŞAN SULAR DA ÜÇÜNCÜ BÖLMEDEKİ KARA HAYATINI SULAR ALTINDA BIRAKMAKTADIR. ÜÇÜNCÜ BÖLMEDE SELLER, TAŞKINLAR OLURKEN DÜNYANIN DİĞER BÖLÜMLERİNDE (DÖRDÜNCÜ BÖLMEDE) İSE ŞİDDETLİ KURAKLIK VE ÇÖLLEŞME GÖRÜLMEKTEDİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin