Küresel Ashoka Fellowship Programı

Fellowship
Fellowship

93 ülkede 3 bin 500’den fazla sosyal girişimciyi buluşturan, Ashoka’nın temel sosyal girişimci destek programı Küresel Ashoka Fellowship Programı dahilinde sosyal girişimciler – Ashoka Fellowları – üç yıl boyunca maddi destek (ihtiyaç halinde), ömür boyu faydalanabildikleri pro-bono uzman destekleri ve küresel bir ağın parçası olma ayrıcalıklarını yaşıyacaklar.

Küresel Ashoka Fellowship Programı, sosyal girişimcilerin bireysel olarak yarattıkları etkinin çok ötesinde fark yaratabildikleri dinamik bir iş birliği ve iletişim platformu!

Nedir?
Küresel Ashoka Fellowship Programı, 92 ülkede 3 bin 500’den fazla sosyal girişimciyi buluşturan, Ashoka’nın temel sosyal girişimci destek programıdır. Ashoka Fellowları 3 yıl boyunca maddi destek (ihtiyaç halinde), ömür boyu faydalanabildikleri pro-bono uzman destekleri ve küresel bir ağın parçası olma ayrıcalıklarını yaşarlar. Ashoka’nın uzun soluklu desteklerinin temelinde, sosyalgirişimci bireyin, vaktinin ve enerjisinin %100’ünü sosyal girişimine ayırarak, sosyal etkisini hızlı bir şekilde artırması fikri vardır.

Neden Farklı?
Kapasite geliştirme hizmetlerinden ayrışarak, sosyal girişimcinin sistem dönüşümü vizyonu ve araçlarını geliştirmesine odaklanır.
Proje, kurum veya program değil, birey odaklıdır. Pek çok Ashoka Fellowu seçildikleri projelerini büyüttükten sonra yenilerine başlamaktadır.
İlk üç senesi yoğunlaştırılmış olmak üzere ömür boyu devam eden, uzun soluklu bir destek programıdır.
Sağladığı destek sadece finansal veya sadece danışmanlık gibi tek bir alanda değil, pek çok alana yayılır.
Türkiye’de uluslararası bir network sağlayan tek sosyal girişimci destek programıdır.

Ashoka Fellowlarında Aradığımız Kriterler

Yeni Fikir
Ortada söz konusu sosyal sorunu kökünden yok edebilecek, mevcut müdahalelerden farklı, yenilikçi bir fikir var mı?

Sosyal Etki
Pilot düzeyde de olsa etkisini ortaya koyabilen, sistematik ve yaygın değişim potansiyeline sahip bir çalışma sunabiliyor mu?

Yaratıcılık
İster hayal kurarken, ister sorun çözerken, hayatın her alanında yaratıcılık sergiliyor mu?

Girişimcilik
Risk alma, yılmadan çalışma, zorlukları fırsata çevirme gibi girişimcilik özelliklerine sahip mi?

Etik Doku
Toplumda lider rol üstlenip büyük değişim sağlamayı amaçlayan bu kişi güven uyandırıyor mu? Attığı her adımda şeffaf ve etik davranıyor mu?

Home Default

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin