KURAKLIĞA YENİ ÇÖZÜM

Proje Adı: Kuraklığa Yeni Çözüm (Topraklar Kurumasın)

Proje Amacı: Ceviz, fındık, fıstık kabukları, çam kozalağı ve odun talaşının su tutuculuk özelliklerinin araştırılıp, toprağa karıştırılan bu maddelerin su tutuculuğu sayesinde kuraklığa çözüm getirilmesi, toprağın mineral yönünden zenginleştirilmesi

Giriş: Ülkemizde iklimsel koşullar oldukça değişkenlik göstermektedir. Suyun bilinçli kullanımı her geçen gün önem kazanmaktadır. Hatta kuraklıkla mücadele de günümüzde kaçınılmaz olmuştur. Kaynak taramamızda kuraklıkla mücadele ve sulama yöntemleri ile değişik fikirler elde ettik. Sulamada suyun yüzde 75 kullanıldığını öğrendik. Projemizde susuzluğa ve kuraklığa çözüm üretmeyi ve kurak topraklara odun talaşı katarak talaşın su tutuculuk özelliği sayesinde toprağın su tutma kapasitesini artırarak toprakta suyun daha fazla kalmasını sağlayarak tarımsal verimliliği artırmayı hedefledik. Çalışmalarımız sırasında danışman öğretmenimizden yardım aldık.

Kullanılan Yöntem: Kurutulmuş talaş, çam kozalağı ve ceviz kabuğundan farklı kaplara 100 şer gr aldık. Sonra her birinin üzerine 1000 ml su ilave ettik. 24 saat bekledik. Sonra suyunu süzerek 2 şer saat arayla tarttık. En çok suyu odun talaşının (yüzde 250) sonra çam kozalağının (yüzde 80) en sonda ceviz kabuğunun (yüzde 60) tuttuğunu gördük. Daha sonra saksılara bu maddelerden (talaş, kozalak, kabuk) eşit miktarda koyarak eşit miktarda suladığımızda odun talaşı olan saksının yaklaşık 20 gün ıslak kaldığını, çam kozalağı olanın yaklaşık 10 gün ve ceviz kabuğu olanın da yaklaşık bir hafta ıslak kaldığını gözlemledik. Buradan yola çıkarak işlenilen tarlalara bir miktar talaş karıştırdığımızda toprağın daha fazla nemli kalabileceğini görmüş olduk.

Proje Bütçesi: Yaklaşık 25 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: Ekim: Proje hazırlama ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak, Kasım: Bir problem ortaya koymak, Aralık: Probleme çözümler geliştirmek, Ocak: Bu Benim Eserim başvurusunun yapılması, Şubat: Materyalin hazırlanması, Mart: Proje videosunun hazırlanması, Nisan: Bölge sergisine katılım (seçilirse), Mayıs: Ankara final sergisine katılım (seçilirse)

Sonuçlar ve Sonuçların Değerlendirilmesi: Odun talaşı, çam kozalağı ve ceviz kabuğunun su tutuculuğu ile yaptığımız deneyde en çok suyu odun talaşının, sonra sırasıyla çam kozalağı ve ceviz kabuğunun tuttuğunu gözlemledik. Buradan yola çıkarak üç farklı saksıya sırasıyla talaş, kozalak, kabuk koyduğumuzda talaş koyduğumuz saksının yaklaşık üç hafta ıslak (nemli) kaldığını gördük. Böylece bu uygulamamızı tarımsal arazilerde uygulayarak toprağın su tutucuğunu artırıp daha uzun süre nemli kalmasını, sudan tasarruf edilmesini hedefine ulaşmış olduk.

ANTALYA SERİK Dr.Gülşen-Dr.Baki Özpınar Ortaokulu Yeni Mah Hürriyet cad No 70 BİYOLOJİ 2012075541 KURAKLIĞA YENİ ÇÖZÜM SEVİLAY ÇELİK MİNE KARABULUT İSMAİL KARACA

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri