Küçük omurgalı hayvanlarda oksijen tüketimi

DENEYİN ADI: Küçük omurgalı hayvanlarda oksijen tüketimi

ARAÇ VE GEREÇLER:Hacim ölçer, kurbağa ve baya başka bir küçük canlı, soda kireci, kafes tel, cetvel, lastik boru, cam boru, şırınga, cam macunu, termometre,bant

YAPILIŞI:

1)Şekildeki gibi hacim ölçerinizi kurunuz:kavanozun kapağının hava kaçırmayacak şekilde macunlanmasına dikkat edin.Hayvanın çıkardığı karbondioksit soda kireci tarafından emilecektir. Hayvan oksijeni kullandıkça hava basıncı düşecek ve dışarıdaki yüksek basınç cam boru içindeki renkli sıvıyı kavanoza doğru itecektir.Renkli sıvının belirli bir zaman aralığında kat ettiği uzaklığı ölçerek hayvanın oksijen tüketme hızını tayin edebiliriz. 

2)Kullandığınız hayvanı tarttıktan sonra kavanoza tekrar koyunuz

3)Şırınganın pistonunu yaklaşık ¾ ölçüsüne kadar dışarı çektikten sonra cam borunun açık ucuna bir damla renkli sıvı koyunuz.

4)Renkli sıvının belirli bir zaman aralığında kat ettiği mesafeyi ölçerek kaydetmeye başlayınız.Her ölçme için kullandığınız bu süre hayvanın oksijen kullanma hızına bağlı olacaktır.Her ölçmeden sonra şırıngayı çıkarınız ve hayvana taze hava sağlamak için kavanozun kapağını açınız.

5)Ölçüm yapmak için şırıngadan yararlanabilirsiniz.Şırınganın pistonunun yerini tespit ettikten sonra pistonunu ittirerek renkli sıvıyı başlangıçtaki yerine kadar götürünüz ve böylece hesaplayınız.

SONUÇ:Küçük omurgalı hayvanların kullanmış olduğu oksijen miktarı.