KRAVAT BAĞLAMA MAKİNESİ

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Denizli
Okulun Adı:
Yaşar Kımıl İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Osman FİDAN
Danışman Öğretmen:
Kemal KALKAN

PROJE AMACI:
KRAVAT BAĞLAMAYI BILMEYENLERIN KRAVATLARINI BAĞLAMASINI SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
KRAVAT BAĞLAMAYI BILMEYENLERIN, KRAVATLARINI KIMSEYE IHTIYAÇ DUYMADAN BAĞLAMALARINI SAĞLAYACAK BIR MAKINE YAPMAK .

PROJE ÖZETİ:
DÜZ ÇITANIN ÜSTÜNE KALIN UCU AŞAĞIYA SARKACAK ŞEKILDE YERLEŞTIRILECEK. KARŞIDAKI ÇITA ÜÇ KEZ DÖNDÜRÜLDÜĞÜNDE KRAVAT ÇITANIN ÜZERINE KONULAN INCE TARAFINDAN TUTULUP ÇEKILECEK. MAKINEDEN ÇIKARILDIĞINDA KRAVAT BAĞLANMIŞ OLACAK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
BU PROJE GERÇEKLEŞTIRILIRKEN PROJENIN KONUSUNU OLUŞTURACAK SORUN TESPIT EDILMIŞTIR. TESPIT EDILEN SORUNA NASIL BIR ÇÖZÜM BULUNACAĞI ARAŞTIRILDI. PROJENIN TASARLANMASI VE GERÇEKLEŞTIRILMESI FAALIYETLERI GERÇEKLEŞTIRILMIŞTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROJENIN GERÇEKLEŞTIRILMESI SIRASINDA ILK OLARAK SORUN TESPIT EDILMIŞTIR. TESPIT EDILEN SORUNUN NASIL ÇÖZÜLECEĞI KONUSUNDA ARAŞTIRMA YAPILDI. BULUNAN ÇÖZÜMÜN NASIL GERÇEKLEŞTIRILECEĞI KONUSUNDA TASARIM ÇALIŞMASI YAPILDI. SON OLARAK PROJE UYGULANARAK GERÇEKLEŞTIRILMIŞ VE DENENMIŞTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
PROJE SONUCUNDA KRAVAT BAĞLAMAYI HIÇ BILMEYEN BIR INSAN KRAVATINI KIMSEYE IHTIYAÇ DUYMADAN, MAKINEMIZ VASITASI ILE BAĞLAMAKATADIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJE GERÇEKLEŞTIRILDIKTEN SONRA DENENMIŞ VE KRAVATI BAĞLADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR.

KAYNAKLAR:
PROJENIN YAPIMI SIRASINDA ELEKTRIK MOTORUNUN NASIL ÇALIŞTIĞI VE KRAVAT BAĞLAMA YÖNTEMLERI ARAŞTIRILMIŞTIR. .

PROJENİN TAKVİMİ:
EKIM AYI SÜRESINCE SORUN TESPITI ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR. KASIM AYI SÜRESINCE SORUNUN NASIL ÇÖZÜLECEĞI ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTIRILMIŞTIR. ARALIK AYI BOYUNCA PROJENIN GERÇEKLEŞTIRLMESI ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEDE 1 ADET BATARYA (10 TL), 1 ADET ELEKTRIK MOTORU (1 TL), TAHTA ÇITALAR (1.5 TL), KABLO (25 KR) KULLANILMIŞTIR. PROJE IÇIN TOPLAM 12.75 TL HARCANMIŞTIR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
PROJENIN BELIRLENMESI, ARAŞTIRMA YAPILMASI VE GERÇEKLEŞTIRILMESI AŞAMASINDA TEKNOLOJI VE TASARIM ÖĞRETMENINDEN YARDIM ALINMIŞTIR.