Koruncuklar için 4. Liseler Arası Kısa Film ve Senaryo Yarışması

İstanbul ili Şişli ilçesinde faaliyette bulunan Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin (SETEM), Türkiye geneli resmî/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik Çocuk ve Sanat temalı “Koruncuklar için 4. Liseler Arası Kısa Film ve Senaryo Yarışması” düzenlenecektir.

1. Kısa Film kategorilerinde yapılacak yarışmaya T.C. ııyrııklıı olan Lise Öğrencileri katılabilir. (2017-2018 yılı öğrenci olanlar katılabilir)
2. Yarışmaya, süresi 15 dakikayı aşmayan Kurmaca katılabilir.
3. “ÇOCUK GÖZÜ SANAT” temalı senaryo 2 sayfayı aşmamalıdır.
4. Yarışmaya katılacak filmler “PAL” sistemi ile kaydedilmiş olmalıdır.
5. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu SETEM Akademi “www.setemakademi.conf ’ \veb sayfasından yapacaklar. İki ayrı kısa film yarışması okluğundan, katılım sağlanan yarışma bölümü mutlak belirtilmelidir.
6. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek, ticari amaç gözetmeksizin SETEM Akademi veya Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı etkinliklerinde yer alması, gösterime sunulması yarışmacının izniyle yapılabilir.
7. Festival tanıtımı için her bir eserin en fazla 20‘şer saniyelik kısa bölümünün ya da fragmanının tanıtımı amaçlı (TV, radyo, basılı yayınlar, internet vb. ortamlarda) kullanımı yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
8. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.
9. Ön elemeyi geçen filmler, festival kapsamında oluşturulacak programda izleyici ile buluşacaktır.
10. Festivale katılmak için son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 Salı günüdür.
11. Katılımcıların en geç bu tarihe kadar başvuru formunu www.setemakademi.com sitesinden doldurması ve filmin dvd kopyasını SETEM adresine (Ergcnekon Cad. Ahmet Bey Plaza NO: 10 K:7 Pangaltı-Şişli/İSTANBUL) göndermesi gerekmektedir.
12. Katılan filmler festival sonrası eser sahibinin izniyle SETEM’de kalabilir.
13. Telif hakkı eser sahibinindir.
14. Festivale katılan filmler ön elemeden geçecektir.

PROJENİN AMACI:
-Ortaöğrenim düzeyindeki gençlerin duygu ve düşüncelerini sinema diliyle ifade etmelerini teşvik etmek,
-Gelecekte sinema alanında meslek sahibi olmayı hedefleyenlere bir kapı açmak,
-Sanatın insanı geliştiren, düşüncelerini rafineleştiren gücünü keşfetmelerini sağlamak,
-Sinema alanında meslek sahibi olmasalar bile en azından iyi birer sinema seyircisi olmalarını sağlamak,
-Yeteneklerini ortaya koydukları eserlerini değerlendirip, başarılarını ödüllendirerek donanımlı bireyler olarak topluma kazandırmak,
-Zararlı ve zaman tüketen bazı alışkanlıklardan uzaklaştırmak,
-Toplumsal sorunlara dikkatlerini çekmek, çözümler hakkında görüş geliştirmelerini sağlamak.
– Telif Hakları konusunda gençlerin bilgi sahibi olmalarını sağlamak

PROJENİN HEDEF KİTLESİ:
Projenin hedef kitlesi ortaöğrenim gençliğidir.

PROJENİN İÇERİĞİ

1) SENARYO YARIŞMASI
İlk yıl, “İYİLİK” ikinci yıl “MÜLTECİ ÇOCUKLAR” üçüncü yıl “ÇOCUK GÖZÜYLE ÇOCUK” teması ile gerçekleştirilen yarışmamızın bu yılki teması “ÇOCUK VE SANAT” başlığını taşıyor. Bu yarışmaya Türkiye çapında orta öğrenim gören gençlerin katılımıyla gerçekleşiyor. Bu kategoride en iyi senaryo bir seçici kurul tarafından değerlendirilip törende Birincilikle ödüllendiriliyor.

2) KISA FİLM YARIŞMASI
Bu kategoride yine Türkiye’nin her yerinden orta öğrenim gençliği çektikleri serbest konulu kısa filmleriyle katılım sağlayabilecekler. Jüri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde filmler, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En iyi Senaryo, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, Jüri Özel, SETEM Özel Ödülünü kazanacaklar.

3) KORUNCUIC VAKFI ÖZEL KISA FİLM YARIŞMASI
“ÇOCUK VE SANAT” temalı bir kısa film yarışması yapılacak ve en iyi film ödüllendirilecektir.

4) ÖDÜL TÖRENİ
Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yerel Yöneticiler, SETEM ve TKMÇV protokolü; basm-yaym temsilcileri, davetliler ve yarışmacıların katılımıyla düzenlenecek ödül töreninde Dereceye giren filmlerin ödül ve mansiyonları gençlerimize dağıtılacaktır. Yarışma filmlerinin teaserlarmdan oluşan bir görsel özel olarak hazırlanmış müzik ile gösterilecek, özel tasarım ödül heykelcikleri profesyonel bir sunucu (Geçtiğimiz yıllarda bu görevi Janset Paçal yerine getirmişti) eşliğinde yarışmacılara dağıtılacaktır.

5) ATÖLYELER
a) Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile tespit edilen okullarda, özellikle Güzel Sanatlar Liseleri başta olmak üzere (her sene değişik okullar olacak şekilde ve düz liselerde sinema kolu olanlar öncelikli) Sinema profesyonellerince ;
SENARYO
KAMERA-GÖRÜNTÜ
FİLM YÖNETİMİ atölyeleri düzenlenecektir
b) Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yukarıdaki kriterler esas alınarak okullarda yarışmamızda dereceye giren ve ufuk açıcı olacağına inandığımız yerli-yabancı en iyi kısa film örnekleri ekiplerimiz tarafından gösterilecektir.

6) PROJENİN DUYURUMU:
Projemiz; Milli Eğitim Bakanlığımızın işbirliği ile, ülke genelindeki tüm orta öğrenim kumullarına afiş ve ilanlar asılarak ve okul yönetimleri bilgilendirilerek duyurulacak ayrıca sosyal medyadaki SETEM sayfalarında, yazılı basın ve medya kanalıyla tanıtımı yapılacaktır.

7) SEÇİCİ KURUL:
SETEM ve TKMÇV tarafından belirlenecek seçici kurullar; sinema sektör çalışanlarından ve her iki kurum temsilcilerinden oluşturulacaktır.

8) ÖDÜLLÜ FİLMLERİN YAYGINLAŞTIRILMASI:
SETEM tarafından düzenlenecek sosyal medya sayfalarında sonuçlar ve kazanan filmler izleyiciyle buluşturulacaktır.