Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması

Liseler arasında düzenlenecek olan Sosyal Bilimler Makale Yarışması ile özellikle sosyal bilimler alanında yeni beyinleri bulma ve onları ülke geleceğinde etkin ve verimli olarak yönlendirme amacıyla bu yarışma düzenlenecektir.

AMAÇ
Ülkemiz kadim köklü geçmişi ve potansiyel geleceği ile gerek coğrafyasında gerekse tüm dünyada hem izlenen ve rol model alınan aynı zamanda hedefe konulan ve durdurulmaya çalışılan ülkelerin başında gelmektedir. Ekonomik olarak geliştikçe halkına daha özgür ve müreffeh bir yaşam sundukça kendi teknolojisini üretme hedefine yaklaştıkça kişilikli ve onurlu duruşunu korudukça bu hedef alınmalar nitelik değiştirerek de olsa devam edecek ve ülkemiz istikrarsızlaştırılmaya ve hep gelişmekte olan ülkeler sınıfında bırakılmaya çalışılacaktır. Bu yüzden ülke olarak sahip olduğumuz en önemli ve sürekli kaynak olan nitelikli beşeri sermayeyi en iyi şekilde yetiştirmek planlamak ve koordine etmek zorunluluğumuz vardır. “Hedef Olan Ülkenin Hedefi Olan Çocukları ve Gençleri Olmalıdır” prensibine bağlı kalarak bilimde, sanatta, sporda, siyasette, edebiyatta müzikte, güzel sanatların değişik dallarında hâsılı her alanda tarihiyle ve değerleriyle barışık, gelecek vizyonuna sahip hedefi olan gençleri bulma onları yetiştirme yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Bu minvalde liseler arasında düzenlenecek olan sosyal bilimler yarışması ile özellikle sosyal bilimler alanında yeni beyinleri bulma ve onları ülke geleceğinde etkin ve verimli olarak yönlendirme amacıyla bu yarışma düzenlenecektir.

HEDEF KİTLE
Türkiye geneli tüm ortaöğretim (lise) düzeyindeki öğrenciler yarışmanın hedef kitlesi olarak belirlenmiştir.

KAPSAM
Yarışma 6 ana alanda düzenlenecektir.

EKONOMİ
İnovasyon ve Ar–Ge Kültürü

TARİH COĞRAFYA
Osmanlı’nın Son Dönemlerinden Günümüze Ortadoğu Sorunu

MEDYA İLETİŞİMİ
Sosyal Medya ve Mahremiyet

DİN VE AHLAK

Sosyal Sermaye ve Toplumsal Değerler

DİL VE EDEBİYAT
Cahit Zarifoğlu’nun Türk Edebiyatındaki Yeri

PSİKOLOJİ-SOSYOLOJİ–FELSEFE
Sosyal Bilimlerdeki İlerlemecilik Anlayışı

YARIŞMANIN İŞLEYİŞİ
Öğrenciler, 6 farklı alanda hazırlanmış soru cümlelerinden bir tanesini seçerek belirtilen kurallara uygun makale yazacaklardır. Yazılan makaleler www.kbmsobiy.com web adresine belirtilen tarihe kadar yüklenecektir. Makale gönderim tarihi sonra erdikten sonra alanında uzman akademisyenler ön elemeyi geçen makaleleri ilan edeceklerdir. Her alanda ön elemeyi geçen ve ilk 10’a giren makale sahipleri danışman öğretmenleri ve aile fertlerinden biri ile Konya’da ağırlanacaktır. Öğrenciler Konya Bilim Merkezinde mülakata girdikten sonra aynı gün düzenlenecek ödül törenine katılacaklardır. Ödül töreni sonrasında Konya şehir gezisi düzenlenecek ve program sona erecektir.
Konya Bilim Merkezinde yapılacak sunum ve mülakat performanslarına göre değerlendirmeler yapılacak ve yarışmada dereceye girenler son gün düzenlenecek ödül töreninde ilan edileceklerdir. Değerlendirmeler %60 makale, %40 sunum/mülakat dağılımına göre yapılacaktır.

ÖDÜLLER
Her Alanda 1. Ödülü 3.000 TL
Her Alanda 2. Ödülü 2.000 TL
Her Alanda 3. Ödülü 1.000 TL

Her alanda 3 derece ödülü 1 mansiyon ödülü verilecektir.
Mansiyon Ödülleri 750 TL dir.
İlk üç dereceye giren danışman öğretmenlere 1.500’er TL ödül verilecektir.
Dereceye giren öğrencilere okulları ve kendi adlarına temsili olarak altın, gümüş ve bronz madalyalar verilecektir.

Değerlendirme Kriterleri Puan Değeri
1 Özgünlük 20
2 Bütünsellik 20
3 Tutarlılık 20
4 Dil Kullanımı 20
5 Literatür Kullanımı 20
Toplam : 100

Son Makale Gönderim Tarihi 30 Haziran 2018

ANASAYFA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.