KONYA BİLİM MERKEZİ 5 DAKİKADA BİLİM YARIŞMASI

KONYA BİLİM MERKEZİ 5 DAKİKADA BİLİM YARIŞMASI

Dahi olduğunu tüm dünyaya gösterme zamanı! Bilimsel bir olguyu en iyi ben anlatırım diyorsan, uygulamak istediğin bir projen varsa, bir icat geliştirdiysen, fikirlerini paylaşmak istiyorsan ve nasıl yapacağını da bulduysan geriye yalnızca videonu çekip bunu tüm dünyaya duyurman kalıyor. Videonu bize gönder, herkesin haberi olsun. 🙂

Yapman gereken tek şey, bir kamera bulduktan sonra en fazla 5 dakika süren bir video çekip seçtiğin konuyu bize en iyi şekilde anlatman. Telefon, tablet, bilgisayar hiç fark etmez. Yeter ki seni izleyelim, dinleyelim.

Hadi bakalım, videonu çek ve bizimle buluştur. Alanında uzman jüri üyeleri incelesin, değerlendirsin ve ödülü kap.

Bekliyoruz… 🙂

5 DAKİKADA BİLİM NEDİR?
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “5 Dakikada Bilim” yarışmasına Türkiye’nin her yerinden lise öğrencileri başvurabiliyor. Konya Bilim Merkezi olarak meraklı ve yeni projeler üretmeye istekli öğrencilerle bilim adına keyifli bir yolculuk yapmak istiyoruz. Üstelik seni birkaç konu ile kısıtlamıyoruz. Hayal gücüne güveniyoruz. İster tek başına, ister arkadaşlarınla istediğin formatta bir video çekip göndermen yeterli.

Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler: Bu 3 başlıktan birini seç ve videonu gönder. Dikkat! 3 başlıktan yüzlerce hatta binlerce konu başlığı üretebilirsin. Hatırlatalım! hayal gücüne güveniyoruz. 🙂

BAŞVURU ŞARTLARI
Bütün gönderiler video formatında olmalıdır.

Bütün gönderiler aşağıdaki başlıklardan biri ile ilgili olmalıdır;
Fen ve Mühendislik Bilimleri
Sağlık ve Yaşam Bilimleri
Sosyal ve Beşeri Bilimler

Yarışmacılar bir veya birden fazla video ile başvuru yapabilirler.

Yarışmaya Türkiye genelindeki Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve özel okullarda okuyan lise öğrencileri katılabilir.

Videoların değerlendirilmesinde; amaca ve kazanımlara uygunluk, yaratıcılık, kurgu ve özgün anlatım, bilimsel yaklaşım, uygulanabilirlik, görsel ve işitsel nitelik dikkate alınacaktır.

Resmi ve özel okulların 12. sınıf öğrencileri mezuniyet tarihine kadar yarışmaya katılabilirler. İstenildiği takdirde, mezuniyet tarihini belirten belgeyi sunmaları gerekmektedir.

Videolarda internet site isimleri, özel kuruluşların ismi, logosu, arması vb. yer alamaz.

Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak ya da grup halinde katılabilirler. İki ya da daha fazla öğrencinin dereceye girmesi durumunda ödül miktarı öğrenciler arasında eşit şekilde bölüştürülecektir.

Gönderilen videolar en fazla 5 dakika uzunlukta olmalıdır. Video süresinde alt sınır yoktur. Süresi 5 dakika ve altında olan tüm videolar kabul edilecektir.

Gönderilen videoların başlangıcında öğrenci(ler)in isim, okul, şehir, yarışmaya katıldığı alan ve kaçıncı sınıf öğrencisi olduğunu belirten 10 saniye süreli bilgi notuna yer vermeleri gerekmektedir. İlk 10 saniye toplam süreye dâhil değildir.

Her alanda dereceye giren video sahipleri Konya’ya davet edilecektir. Ödül sahipleri, Ekim 2017’de düzenlenecek Konya Bilim Festivaline katılacak ve festivalde 1 gün boyunca gösterilen yerde videolarının tanıtımını yapacaklardır.

Konya’ya davet edilen yarışmacıların konaklama, ulaşım ve yemek giderleri organizasyon komitesi tarafından karşılanacaktır.

Yarışmada dereceye giren ve Konya Bilim Festivaline katılan öğrenciler ödül almaya hak kazanacaklardır.

Gönderilen videolar her alanda uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilecektir ve her alanda dereceye giren video sahipleri aile fertlerinden birisi ile beraber Konya’ya davet edileceklerdir. Video birden fazla öğrenci tarafından çekilmişse sadece videoyu çeken öğrenciler Konya’ya davet edilecektir.

Ödül alan öğrenciler için; ödüller öğrencinin şahsi hesabına banka yolu ile yatırılacaktır. Ödül alan öğrencinin şahsi IBAN numarasını yarışma sonuçlarından sonra beyan etmesi gerekmektedir.

Videolarda; özel kuruluşların ismi, logosu, arması vb. belirgin bir biçimde ön plana çıkarılamaz; yarışmacılar tanıtma amaçlı filmlerle yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya gönderilen videoların tüm telif hakları Konya Bilim Merkezine ait olacaktır. Yarışmaya katılan kişiler, videolarının Konya Bilim Merkezince her türlü yayın organında süresiz yayınlanabileceğini, yapacağı çalışmalarda kullanılabileceğini ve bu yarışmaya ait şartname hükümlerini aynen kabul etmiş sayılırlar.

Katılımcılar yarışmaya gönderdikleri videolarda kullandıkları müzik, bilgi, materyal, fikir ve her türlü görsel hakların tümüyle kendilerine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını diğer hususlarla birlikte kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül kazanan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınacaktır. Tespit edildiği takdirde yarışmacı ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır.

Millî Eğitim Temel Kanununa mugayir, siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan videolar yarışma dışı kalacaktır.

Konya Bilim Merkezi gerekli gördüğü durumlarda şartname üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi, Konya Bilim Merkezine aittir.