Konya Bilim Festivali 2013

FESTİVALDE NELER VAR?

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI
Endüstriyel alanda ve günlük yaşantımızda uzun yıllardır varlık gösteren Fosil yakıtlar, Hidrokarbon içeren kömür, petrol ve doğal gaz gibi doğal enerji kaynaklarıdır. Ölen canlı organizmaların oksijensiz ortamda milyonlarca yıl boyunca çözülmesi ile oluşur.

Günümüzde enerji ihtiyacının giderek artması ve fosil yakıt kaynaklarının azalması ile çeşitli çözüm arayışları gündeme gelmiştir. Çevreye olan duyarlılık bu çalışmaları hızlandırmaktadır. Bu yüzden, yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki bilimsel çalışmalar büyük önem taşımaktadır.

Hidroelektrik enerjisi, Rüzgâr enerjisi, Jeotermal enerji, Güneş enerjisi, Biokütle enerjisi, Dalga enerjisi, Hidrojen enerjisi gibi çok sayıda enerji kaynağı bu kapsamda değerlendirilir.

Bilim festivalimizde “Alternatif Enerji Kaynakları” başlıklı bir söyleşi organize edilmiştir. Konunun uzmanı Selçuk Üniversitesi ‘nden Doç Dr. Ali Kahraman katılımcılara bu çalışmalar hakkında geniş bilgiler sunacaktır. Ayrıca, Karatay Üniversitesi ve Mevlana Üniversitesi’nden akademisyenler kendilerine ayrılan stantta güneş enerjisini tanıtacak ve teknik bilgiler verecektir.

NANOTEKNOLOJİ
Kuantum etkileri yüzünden maddeler, nanoboyutta farklı özellikler göstermektedir. Bilim adamları malzemelerin nanoboyuttaki hallerini araştırıp, sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktadırlar.

Sağlık, tekstil, elektronik, otomotiv, gıda ürünleri başta olmak üzere nanoteknoloji büyük bir hızla hayatımıza girmektedir. Savunma, uzay, genetik gibi stratejik alanlardaki çalışmalar da artarak devam etmektedir. Suyu iten ceketler, ilaçlar, sentetik gıda boyaları, antiomikrobiyal ajanlarla kaplanmış ambalaj malzemeleri gibi binlerce endüstriyel uygulaması bulunmaktadır. Sürtünmesiz yüzeyler sayesinde taşıtlarda motor yağı değiştirme sorunu ortadan kalkabileceği, kir tutmayan kumaşlar belki çamaşır makinalarını ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir. Binalardaki betonarme kolonların kesitleri küçülüp elastik özellikler kazanacak; bu sayede depremler binalarımıza daha az tahribat yapabileceği yönünde araştırmalar devam etmektedir.

Nanoteknoloji ve inovasyon konulu söyleşide Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Ersöz ve İleri Teknoloji Merkezi ekibi katılımcıların merak ettikleri soruları yanıtlayacaklar.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Nanoteknoloji grubu da bilim istasyonları ile bilim festivalimizde yer alacak.

ROBOTLAR
Çocukların elindeki oyuncaklarda, mutfak tezgahlarımızda, fabrikalarda onları görmeye alıştık. Robotlar yıllardır hayatımızda ve özelliklerini gün geçtikçe geliştiriyorlar.

Bir cihazın robot özelliği taşıması için sensörleri ile çevresini algılayabilmesi, algıladıklarını yorumlayabilmesi, bunun sonucunda yapay zekası ile karar alabilmesi, verdiği karara göre davranış sergileyebilmesi, hareket organlarını çalıştırabilmesi ve durdurabilmesi gerekmektedir.

Robotların gün geçtikçe evlerde daha çok görülür hale geleceği tahmin ediliyor. Yaşlı insanların bakımına yardımcı olacak, çocuklar için oyun arkadaşı olabilecek, bir otelin lobisinde müşterileri karşılayacak robotlarla ilerleyen yıllarda karşı karşıya geleceğiz gibi gözüküyor.

Robot teknolojisi Konya Bilim Festivali’nde pek çok stantta yerini buldu. Bunların başında, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Karatay Üniversitesi ve Mevlana Üniversitesi gelmektedir. Robotlar ile ilgili merak edilenlere cevap vermek ve son gelişmeleri aktarmak üzere Selçuk Üniversitesi’nden Okan Uyar bir söyleşide katılımcılarla buluşacaktır.

KİMYA GÜNLÜK HAYATIMIZDA
Kimya, bir ders konusu olarak bizden çok uzakta gerçekleşen, gözümüzde canlandıramadığımız bir takım tepkimeleri çağrıştırsa da aslında her yerde! Mutfağımızda, masamızda, banyomuzda, kıyafetlerimizde, vücudumuzda… Günlük hayatımızın tam merkezinde kimya var.

Kimyanın sürprizlerle dolu eğlenceli dünyasını keşfetmek, çok sayıda ilgi çekici deneye eşlik etmek için Konya Bilim Festivali katılımcılarını bekliyor. Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Konya Bilim ve Sanat Merkezi, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi ve diğer tedarikçilerimiz size yeni bir kimya dünyasının kapılarını açacak.

FİZİK DENEYLERİ
Konya Bilim Festivali katılımcıları, fizik ders müfredatı kapsamındaki kuvvet ve hareket, enerji, maddenin özellikleri, optik, elektik, manyetizma, basınç ve kaldırma kuvveti, çembersel hareket gibi konuları bambaşka şekilleriyle ve uygulamalı olarak görme şansına sahip olacaklar. Selçuk Üniversitesi Fizik Bölümü, Konya Bilim ve Sanat Merkezi, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi ve diğer pek çok deney ve demoların yanında hazırlanan geniş stantta çok sayıda interaktif düzenek yer alacak.

İNSAN VÜCUDU
Dünyadaki yaşayan organizmalar içinde bizi en çok ilgilendiren şüphesiz kendi vücudumuz. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi hamilelikten kalp sağlığına, çeşitli organların çalışma prensiplerinden psikiyatriye, tıptaki son gelişmelerden sağlıklı yaşam tavsiyelerine pek çok konuyu kapsayan bilgilendirmeler yapacak. Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dişlerimiz ve diş sağlığımız ile ilgili yeni bilgiler edinmemize yardım edecek. Çeşitli organların sergileneceği standlara eğlenceli insan vücudu deneyleri renk katacak.

BİTKİLER VE BÖCEKLER
Dünyada yaşayan milyonlarca canlı türü bulunuyor. Bunların her biri kendilerine özel yaşam koşullarında, kendilerine özgü hayatta kalma mücadelelerini sürdürüyorlar. Dış görünüşleri, büyüklükleri, besinleri, çoğalma şekilleri ile her birinin gizemli birer yaşantısı var.

Bitkiler ve böceklerin dünyasını keşif için bizlere yeni pencereler açacak olan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi çeşitli bitki ve böcek koleksiyonları, deneyler, demolar ve bilgilendirici videolar ile Konya Bilim Festivali’ne katkı sağlıyor.

DİNOZORLAR
Bizden milyonlarca yıl önce yaşamış Dinozorları herhalde merak etmeyenimiz yoktur. Dinozorlar, 160 milyon yıla yakın bir süre varlıklarını korudular. Bu dönemde 850 dinozor türünün yaşadığı tahmin ediliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, dinozorların 65 milyon yıl önce yaklaşık 10 km çapında bir göktaşının Dünya’ya çarpmasıyla nesillerinin tükendiği belirlenmiştir. Bu göktaşının çarpmasının ardından asit yağmurları ve ardından buz devrinin başlamış olması dinozorların sonunu getirmiştir. Konya Bilim Festivali kapsamında biri etçil (T-Rex) diğer otçul (Triceratops) iki dev dinozor maketi katılımcılarla buluşacak. Bu maketlerin yanında Dinozorlar hakkında küçük bilgilendirmeler ve oyunlar oynanacak. .

ASTRONOMİ
Astronomi, yörüngesel cisimleri ve Dünya atmosferinin dışında gerçekleşen, yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar, kutup ışıkları, galaksiler (gökadalar) ve Kozmik mikrodalga arka plan ışıması gibi gözlemlenebilir tüm olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır. Bu alanda planetaryum gösterileri ve uzay çalışmaları stantları Konya Bilim Festivali katılımcıları ile buluşacak. Ankara Üniversitesi’nden emekli olan Prof. Dr. Ethem Derman ve uzun süredir güneş ve ay tutulması belgeselleri hazırlayan Kubilay Akdemir söyleşileri ile katılımcıları gökbilim hakkında bilgilendirecek..

İSTATİSTİK
İstatistik, belirli bir amaç için veri toplama, tablo ve grafiklerle özetleme, sonuçları yorumlama, sonuçların güven derecelerini açıklama, örneklerden elde edilen sonuçları kitle için genelleme, özellikler arasındaki ilişkiyi araştırma, çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma, deney düzenleme ve gözlem ilkelerini kapsayan bir bilimdir. Belirli bir amaç için verilerin toplanması, sınıflandırılması, çözümlenmesi ve sonuçlarının yorumlanması esasına dayanır. Konya Bilim Festivali kapsamında Selçuk Üniversitesi İstatistik Bölümü ve Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi katılımcılara istatistik ve matematik içeren çeşitli etkinlikler yaptıracaktır.

BİLİM TARİHİ
Bu topraklarda bilimsel faaliyetlerin geçmişi çok eskilere dayanıyor. Astronomi, tıp bilimi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, makineler gibi pek çok alanda dünyaya ışık tutan çalışmalar bu topraklarda geliştirildi. Bizlerden yüzlerce yıl önce yaşamış alimlerin bilime katkılarını öğrenmek her birimize yeni ufuklar açacaktır. Bilim Tarihi başlıklı söyleşide Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Doğan ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdurrahman Aliy katılımcılar için tarihin kapılarını aralayacak.

ÇATALHÖYÜK
UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Miras Listesi’ne dahil olan Çatalhöyük, dünyanın en eski yerleşimlerinden biridir. Bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş Neolitik Çağ yerleşim merkezidir. Çatalhöyük’teki yaşamı, ekonomik yapıyı, sanatı ve bilmediklerimizi öğreneceğimiz bir söyleşi ile Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan katılımcılarla buluşacak.

10 MAYIS 2013
09:30 Resmi Açılış
13:30 Gökbilim ve Tutulma Avcıları
Prof.Dr. Ethem DERMAN
Kubilay AKDEMİR
15:30 Büyük Miras – Çatalhöyük
Prof. Dr. Ahmet TIRPAN

11 MAYIS 2013
11:30 Bir Bilim İnsanı İle Büyümek
Cengiz IŞIKARA
13:30 Bilim ve Teknoloji Tarihi
Prof. Dr. Mehmet DOĞAN
Doç. Dr. Abdurrahman ALİY
15:30 Nanoteknoloji ve İnovasyon
Prof. Dr. Mustafa ERSÖZ

12 MAYIS 2013
11:30 Konya Bilim Merkezi
Prof. Dr. Mustafa ERSÖZ
13:30 Alternatif Enerji Kaynakları
Doç Dr. Ali KAHRAMAN
15:30 Robot Teknolojisi
Arş. Gör. Okan UYAR

Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Festivali

Adres

Mevlana Kültür Merkezi
Çimenlik Mah. Aslanlı Kışla Cad. Karatay / KONYA

İletişim

Telefon: +90 332 221 14 00

E-Posta: festival@konyabilimfestivali.com

Web: