KOMŞULAR ZEHİRLENİYORUZ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
1-DOĞAL GAZ KAÇAĞI SONUCU ZEHİRLENMELERİ ENGELLEMEK. 2-KAPALI ORTAMLARDAKİ ZEHİRLİ GAZI OLUŞTURDUĞUMUZ SİSTEMLE TAHLİYE ETMEK 3-KAPALI ORTAMA OKSİJEN TAŞIMAK. 3-ZİL SİSTEMİ İLE ÇEVREMİZDEKİ KOMŞULARA HABER VERMEK.

PROJE HEDEFİ:
1-EV MAKETİ ÜZERİNE GAZ DEDEKTÖRÜ VE FAN SİSTEMİNİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE YERLEŞTİREBİLME. 2-EV MAKETİ ÜZERİNDE GAZ DEDEKTÖRÜ VE FAN SİSTEMİ ELEKTRİK DEVRE BAĞLANTILARINI DOĞRU BİR ŞEKİLDE YAPABİLME. 3-ZEHİRLENMELER SONUCU OLUŞACAK MADDİ VE MANEVİ TAHRİBATI EN AZA İNDİREBİLME. 4-GAZ SIZINTISINDA APARTMAN İÇERİSİNDEKİ ZİL SİSTEMİ İLE KOŞULARA HABER VEREBİLME.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMİZDE MUTFAĞA BAĞLANAN DOĞAL GAZ VE LPG DEDEKTÖRÜ SAYESİNDE ORTAMDA BİR DOĞAL GAZ VE LPG SIZINTISI OLUNCA GAZ ALARM CİHAZI BUNU ALGILAYACAK VE ALARM DEVREYE GİREREK, HAVALANDIRMA SİSTEMİNİ OTOMATİK OLARAK ÇALIŞTIRARAK ORTAMDAKİ LPG VE DOĞAL GAZ MİKTARI AZALANA KADAR İÇERİYİ HAVALANDIRACAK,AYNI ZAMANDA APARTMAN İÇERİSİNDEKİ ACİL DURUM ZİLİ ÇALARAK KOMŞULARA HABER VERECEK BİR SİSTEM TASARLADIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1-PROJE KONUSU BELIRLENDI.PROJE MALZEMELERI TEMIN EDILDI. 2-DEVRE ŞEMASI VE MAKET EVIN ÇIZIMLERI YAPILDI. 3-KONTRPLAKLAR VE CAMDAN EV MAKETI YAPILDI. 4-GAZ DEDEKTÖRÜ EV IÇERISINE MONTE EDILDI. 5-EVIN CAMINA HAVALANDIRMA SISTEMI IÇIN ASPIRATÖR SILIKONLA BAĞLANDI. 6-GAZ DEDEKTÖRÜ VE FANIN ELEKTRIK BAĞLANTILARI YAPILDI. 7-GAZ DEDEKTÖRÜNE BAĞLI ZIL BAĞLANTISI YAPILDI. 8-ORTAM IÇERISINE GAZ VERILDI. 9-SISTEMIN ÇALIŞTIĞI GÖRÜLDÜ.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PLANLAMA-TASARLAMA-ÇİZİM-KESME-YAPIŞTIRMA-BİRLEŞTİRME-LEHİMLEME-DENEME

ULAŞILAN SONUÇLAR:
EV MAKETI ÜZERINE GAZ DEDEKTÖRÜ VE ASPIRATÖR YERLEŞTIRILEREK, ELEKTRIK DEVRE BAĞLANTILARI YAPILDI. MAKET EV IÇERISINE GAZ VERILDIĞINDE GAZ DEDEKTÖRÜNÜN ALARMI DEVREYE GIREREK PENCERE CAMI ÜZERINDEKI ASPIRATÖRÜN ÇALIŞARAK ORTAMI HAVALANDIRDIĞI,APARTMAN IÇERISINDEKI ZILIN SÜREKLI BIR ŞEKILDE ÇALDIĞI GÖRÜLMÜŞ,GAZ KAÇAĞI GIDERILDIĞINDE SISTEMIN KAPANDIĞI TESPIT EDILMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
TASARLANAN SİSTEM BELLİ MİKTARDA DOĞAL GAZ VE LPG ALGILADIĞINDA DEVREYE GİREREK BULUNAN ORTAMIN HAVALANDIRILARAK EV HALKININ CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR,ÇEVREDEKİ EVLERE VE İNSANLARA HABER VEREREK SOSYAL BİLİNCİN ZİNDE KALMASINA SEBEP OLMUŞTUR.

KAYNAKLAR:
GENÇ BEYIN DERGILERI BILIM ÇOCUK DERGILERI BİLİM TEKNİK DERGİLERİ 6.7.8.SINIF FEN VE TEKNOLOJI KITABI HTTP://EYETKINER.GOOGLEPAGES.COM/LPGYANGINLARI WWW.PROJEOKULU.NET WWW.UYGULAMAATOLYESI.NET

PROJENİN TAKVİMİ:
EKİM 1.2.3.4HFT:KONU BELIRLENDI.KONU ILE ILGILI KAYNAK TARAMASI YAPILDI. KASIM 1.2.3.4HFT:ARAŞTIRMAYA DEVAM EDILDI.KONU ILE ILGILI YÖNTEM SEÇILDI. ARALIK1.2.3.4. HFT:PROJEDE GEREKLI MALZEMELERIN TEMINI SAĞLANDI. TEMIN EDILEN PROJE MALZEMELERININ MONTAJI YAPILDI. OCAK 1.2. HFT:PROJENIN DENENMESI. PROJE RAPORU HAZIRLANDI.

PROJE BÜTÇESİ:
1.DOĞALGAZ VE LPG DEDEKTÖRÜ 30TL 2.CAM 5TL 3.ASPİRATÖR 24 VOLT 20TL 4.SUNTA LAM 5TL 5.MUM SİLİKON 1TL 6.CAM SİLİKON 2TL 7.KAPI ZİLİ 3TL TOPLAM: 66TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ÇUBUK MATEMATİK-FEN BİLGİSİ-TEKNOLOJİ VE TASARIM UYGULAMA ATÖLYESİ VE ÖĞRETMENLERİ TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENİ ÖZGÜN DEVRİM