Kodu Cup Sona Erdi

Kodu Cup Sona Erdi

Türkiye’yi teknoloji alanında bir üst lige taşıyacak olan gelecek neslin bilişim dehaları, basit ve görsel bir programlama dili olan Kodu ile hazırladıkları ‘Çevre ve Ben’ temalı birbirinden yaratıcı ve eğlenceli oyunlarla “Kodu Cup Türkiye 2016”da yarıştı.

Microsoft Türkiye, Finansbank ve Habitat Derneği işbirliği ile çocukları kod yazmaya teşvik etme amacıyla düzenlenen Kodu Cup Türkiye 2016’da final heyecanı 8 Eylül Perşembe günü yaşandı. ‘Çevre ve Ben’ temasıyla düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 8-14 yaş arası çocukların katıldığı yarışmada finale kalan ekipler ilk üçe girmek için yarıştı.

İki kategoride 10 finalist ekip yarıştı

Kodu Cup Türkiye 2016’ya Türkiye’nin dört bir yanından 165 ekip birbirinden eğlenceli ve yaratıcı 165 oyunla katıldı. Yapılan ön elemeler sonucunda 8-11 ve 11-14 yaş kategorilerinden 5’er ekip finale kalarak, aileleri ile birlikte final heyecanını yaşama şansı yakaladı.

Kendilerine verilen kısıtlı zaman içinde heyecanla oyunlarını anlatan ekipler arasında seçim yapmak, jüri üyeleri için de zor oldu. Jürinin kararını Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır açıklayarak ilk üçe giren takımlara ödüllerini verdi.

Bir çocuğa dokunmak geleceğin inovasyon liderine dokunmaktır

Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, sosyal sorumluluk çalışmalarında çocuklara odaklandıklarını belirterek bilim, sanat ve eğitim konusunda onlara katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi. Müzikaller, tiyatro oyunları, eğitim kurumlarıyla işbirlikleri yanında Maslak Uniq Zone’da bir matematik sergisi de düzenlediklerini aktaran Güzeloğlu, Finansbank toplantı salonu sahnesinde çocukları konuk etmekten mutluluk duyduklarını belirtti. “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesinin bir parçası olarak finale kalan ekiplerin yarıştığı Kodu Cup 2016’ya oğlunun katılamadığını belirten Güzeloğlu “Benim de sizlerin yaşında bir oğlum var. Kural gereği Finansbank’tan olduğu için bu yarışmaya katılamadı. Ancak o yarışmış kadar heyecan duyuyorum” dedi.

“Bir çocuğa dokunmanın, Türkiye’nin inovasyon liderlerine dokunmak olduğuna inanıyoruz” diyen Güzeloğlu, şöyle devam etti:

“Microsoft Türkiye ve HABİTAT işbirliği ile hayata geçirdiğimiz ‘Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor’ projemizle, yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda çocukların teknoloji okuryazarlığı konusundaki becerilerini geliştirmeyi, algoritmik düşünme becerisi kazandırarak gelişimlerini desteklemeyi hedefledik. 22 ilde düzenlediğimiz 8-12 yaşları arasındaki çocukların katıldığı 16 saatlik eğitimlerde, 5 bin çocuğa oyun tasarlayabilmek için düşünülmüş basit ve görsel bir programlama dili olan KODU öğretildi. İlk yıl hedeflerini başarıyla yerine getiren Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor, yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek ama biz bu inançla yola çıkan üç kurum olarak, çocukların program yazmaya ilgilerini artırmak amacıyla Kodu Cup Türkiye 2016 yarışmasını düzenledik. Tüm Türkiye’den 8-14 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan yarışmaya katılımların hepimizi iyi bir gelecek için daha da umutlandırdığını söylemem gerek. Bugün heyecanla sunumlarını dinlediğimiz parlak fikirli, zihni açık bu nesil ile hedeflediğimiz gibi Türkiye’yi bilişim üssü haline getirmenin hiç de zor olmadığına inanıyorum. Bu doğrultuda bizler çocuklarımızı desteklemeye devam edeceğiz.”

Erken kodlayan yol alır

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, böylesine anlamlı bir çalışmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kansu, Kodu Cup 2016 ile ilgili şöyle konuştu: “Eskiden ‘erken kalkan yol alır’ diyorduk, ama biz Microsoft olarak ‘erken kodlayan yol alır’ diyoruz. Çünkü Endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bugünlerde, geleceği yaratacak olan gençleri ne kadar erken kodlamayla ve algoritmik düşünceyle tanıştırırsak o kadar hızlı endüstri 4.0’a geçiş yapacağımızı düşünüyoruz. Nüfusunun yarısından fazlası genç olan, 10 milyondan fazla öğrencisi olan Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için yazılıma öncelik vermesi ve eğitimin doğal bir parçası haline getirmesi çok kritik.”

Yazılımın dili kod yazmaya çocukluktan başlanmalı

Her sene Türkiye’deki Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden 5000 civarı öğrencinin mezun olduğuna dikkat çeken Kansu, “Bu sayı, Türkiye’nin potansiyelini karşılayamayacak kadar düşük. 1.3 milyon nüfusu olan Estonya’da bile bu sayı 4000! O nedenle de, daha erken yaşlardan adım atmak gerekiyor. Daha önce söylediğimiz gibi, “erken kodlayan yol alır”! Yazılımın dili olan ‘kod’ları çocukluktan itibaren öğrenmek ise büyük değer yaratıyor. Nitekim

ABD Başkanı Barack Obama’nın başlattığı ‘Herkes İçin Bilgisayar Bilimi İnisiyatifi’ girişiminin amaçlarından biri de üniversite öncesindeki tüm öğrencilere içinde kodlamanın da yer aldığı bilgisayar dersleri verilmesi. Bunun için 4 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Türkiye’de de kodlama derslerinin ilkokul, ortaokul ve lise müfredatında yer alması için çalışmalar yapılmaya başlandı” diye konuştu.

Algoritmik düşünce için kod önemli

Bilgisayar programlamanın, öğrenilmesi kolay bir beceri olmadığını vurgulayan Murat Kansu şu bilgileri verdi: “Ancak erken yaştan başlayarak temellerin verilmesi ve kolaydan zora doğru ilerleyen bir müfredatın takip edilmesiyle herkes programcı olabilir. Programlama eğitimine erken yaşlarda başlanıldığında ve eğitim hayatı boyunca devam edildiğinde algoritmik düşünme becerisinin geliştiğini ve bu beceriden kişinin hayatın her alanında faydalanabileceğini görüyoruz. Kodu Cup, Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projemizin ilk senesini taçlandıran, müthiş bir yarışma oldu. Nisan ayında duyurduğumuz ve mayıs ayında tamamlanan ve tüm Türkiye’den 8-14 yaş arasına açtığımız bu yarışmaya, öğrenciler 3’er kişilik ekipler halinde katıldılar. Hem yarışmaya katılan hem dereceye giren tüm öğrencileri tebrik ediyorum.”

22 ilde 200 Finansçı gönüllü oldu

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da, “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesindeki başarının projenin ortakları arasındaki sinerji olduğuna dikkat çekerek “ Habitat Derneği olarak 20 yıldır toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. Minik Parmalar Geleceği Programlıyor projemizde bilişim odaklı dönüşümüzü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istiyoruz. 22 ilde yürüttüğümüz bu projemizde yerel işbirliklerine de önem veriyoruz. Yerelde kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirlikleri geliştiriyoruz. Bugüne kadar 22 proje ilinde 130 gönüllü eğitmen yetiştirdik. Farklı illerde kurduğumuz işbirlikleri ile 5 binin üzerinde çocuğa 16 saatlik KODU Game Lab eğitimlerini ulaştırdık. Finansbank içerisinde de 22 ilden toplam 200 finansçı bu proje için gönüllü oldu, 75 finansçı ise toplam 16 saat eğitim alarak çocuklara 16 saat eğitim verdi” dedi.

Ödüller çevre için!

Kodu Cup Türkiye 2016 Yarışması’nda jüri Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, Mimar Sinan Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Çetin Tüker, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şirin Karadeniz, Gönüllü Eğitmen/ Bilgisayar Mühendisi Dinçer Yılmaz, Magiclick Kurucu Ortağı Renee Tiyano, Habitat Derneği Genel Sekreteri Başak Saral, Finansbank İletişim Bölüm Müdürü Armağan Engel ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar’dan oluştu.

8-11 yaş kategorisinde Minik Girişimciler ekibi “UM-UT-ON” oyunuyla birinci, Doğa Koruyucuları “Petrol Çağı” oyunuyla ikinci, “Yeşil Karadeniz” ekibi de “Doğanın Kahramanı” oyunuyla üçüncü oldu.

11-14 yaş kategorisinde ise iki ekip birinciliğe layık görüldü. Code by Nature ekibi “Just Save It”, Green Team ise “Follow the Green” oyunuyla birinciliği paylaştı. Objects ekibi “Futbolda Çevreye Saygı” oyunuyla ikinciliğe, AKA Code Team ise “Yaşam Mücadelesi“ oyunuyla üçüncülüğe hak kazandı.

Birinci olan ekipler kupanın yanı sıra 500’er, ikinci ve üçüncü olan ekipler ise madalyanın yanı sıra 250’şer TL’lik hediye çekinin sahibi oldu.

Finalde, Dahice /“Doğa Operasyonu”, Shield Fire / “Ağaçların Savunucusu” ASE / “Doğa Yağmacıları” ekipleri de yarıştı.