Kodlama Saati Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası

Günümüzde “kod okuryazarlığı” önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Kod yazmanın inovatif düşünmeyi ve girişimciliği teşvik ettiğine inanan global code.org girişimi tüm dünyada herkesi kod yazmaya davet eden ve cesaretlendiren çeşitli etkinlikler düzenlenmesine öncülük ediyor. Bu amaç ile öncülük ettiği etkinliklerden bir tanesi de Hour of Code Kampanyası.

Hour of Code Kampanyası her sene olduğu gibi bu sene de “Bilgisayar Bilimleri Haftasında”, 9-15 Aralık 2019 tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak uygulanacaktır. Biz de Habitat olarak küresel çaptaki bu kampanyayı çeşitli etkinliklerle desteklemek istiyoruz.

Nasıl Destek Olabilirsiniz / Neler Yapabilirsiniz?

Bu amaçla siz de yerellerinizde 9 – 15 Aralık 2019 tarihleri arasında etkinlik düzenleyerek ve kız çocukları öncelikli eğitimler düzenleyerek kampanyaya destek olabilirsiniz.

Etkinliği düzenlerken;

Okullarda Hour of Code hakkında başvurunuzu yaptıktan sonra sizlerle paylaşacağımız bilgilendirici sunumu yapabilirsiniz.
code.org sitesindeki online eğitim içeriklerini kullanarak okullardaki çocuklara kodlama deneyimi yaşamalarına öncülük edebilir, bir saatlik kodlama workshopları düzenleyebilirsiniz.
Kodlamanın temeli konusunda kendi kurumlarınıza ya da yerel paydaşlarınıza yönelik bilgilendirici yerel eğitimler düzenleyebilirsiniz. Bu kapsamda; KODU Game Lab, Minecraft ve Scratch eğitim müfredatlarını da uygulayabilirsiniz.
Kodlama haftasında gerçekleştireceğiniz etkinlikleri #habitatheryerde ve #kodlamasaati veya #HourOfCode etiketleri ile sosyal medyada paylaşınız.

İlgili bilgilendirici siteler: hourofcode.com / code.org / csedweek.org

Son Başvuru tarihi: 15 Aralık 2019

Kodlama Saati bilgisayar bilimine bir saatlik bir giriştir, kodlamanın sırrını çözmeniz ve herkesin temelleri öğrenebileceğini görmeniz için tasarlanmıştır.

9-15 Aralık Tarihlerinde bir Kodlama Saati organize edin.

Kod Saatleri, her yıl Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası boyunca gerçekleşir. 2019 Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası 9-15 Aralık olacak, ancak Kodlama Saatini yıl boyunca uygulayabilirsiniz. Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası, bilgisayar biliminin öncüsü Amiral Grace Murray Hopper ‘ı hatırlamak amacıyla doğum günü olarak her yıl düzenlenmektedir.

Her öğrenci bilgisayar bilimini öğrenebilme şansına sahip olmalı. Bu, öğrencilerin problem çözme becerisini, mantığını ve yaratıcılığını beslemeye yardımcı olur. Erken başlayarak öğrenciler, herhangi bir 21. yüzyıl kariyerine sağlam bir temel atarlar.

Kodlama Saatini okulunuzda veya topluluğunuzda — gibi ders dışı klübü, ücretsiz veya işte organize edebilirsiniz. Veya, sadece kendiniz için 9 Ara. geldiğinde deneyin.

Kodlama Saati kendi isteğinizle yaptığınız bir aktivitedir. Tüm yapmanız gereken örneklerimizi denemek, istediğinizi almak, ve bir saat almak, biz dinlenmemize bakalım. Ayrıca her yaş için ve her seviye için, çocuktan büyüğe kadar birçok alternatifimiz var.

Bilgisayarlara, akıllı telefonlara, tabletlere uyumlu Kodlama Saati öğreticilerimiz var, hatta bazıları için bilgisayara bile ihtiyacınız yok! Nerede olursanız olun, elinizde ne varsa onunla katılabilirsiniz.
İşte birkaç seçeneğiniz:
Eşli çalışın. Araştırmalar gösteriyor ki öğrenciler en iyi bir bilgisayarı paylaşıp eşli çalıştıklarında öğreniyorlar. Öğrencilerinizi takım olmaya teşvik edin.
Projeksiyon kullanın. Eğer projeksiyonunuz ve internet bağlantılı bir bilgisayarınız varsa, tüm grubunuz bir Kodlama Saatini birlikte yapabilir. Videoları beraber izleyin ve sırayla soruları cevaplandırıp bulmacaları çözün.
Çevrimdışına geçin. Bilgisayara ihtiyaç bile duymayan öğreticilerimiz de var.

https://hourofcode.com/tr