KODLAMA DERSLERİ NEDEN MÜFREDATTA OLMALI ?

KODLAMA DERSLERİ NEDEN MÜFREDATTA OLMALI ?

Kodlama, yeni çağın yabancı dilidir çünkü iş ve sosyal hayatımızın akıllı cihazlarla çevrelenmeye başlaması, günlük ihtiyaçlardan gelişmiş mesleklere bir çok işin yazılımlar ve bilgisayarlı makineler tarafından yapılması, yeni nesiller için daha öncekilere uzak görünen bir beceriyi zorunlu kıldı: Kodlama!

Kodlama bilen bir kişi bilgisayarları, bilgisayarlı makineleri programlayarak onlara istediği işleri yaptırabilir, bu cihazlara yeni özellikler, görevler ekleyebilir. Kendi mesleklerini icat etmek zorunda kalacak olan yakın geleceğin yetişkinlerinin sahip olması gereken en önemli zihinsel araçlardan birisi, kodlama ve onun getireceği algoritmik (sistematik) düşünme becerisidir. Bir anlamda, kodlama becerisi çocuklarımıza etraflarını saran bilgisayarlı makinelerle ve büyük veri yığınları ile iletişime geçmelerini, onlara ne yapmaları gerektiğini emredebilmelerini ve onlardan gelen sinyalleri anlayabilmelerini sağlayacak yeni bir ‘dil’ becerisi olacak.

Bugünün ilkokul ve ortaokul öğrencileri kendi mesleklerini icat etmek zorunda kalacaklar çünkü bugün araba, ev ve hatta insan organı basabilen üç boyutlu yazıcılar, insansız hava ve kara araçları, yapay zekâya sahip yazılımlar günümüzde bizlerin icra ettikleri meslekleri ya yok edecek veya büyük değişime uğratacak.

Harvard Üniversitesi’nden iki ünlü profesörün aşağıdaki uyarıları tüm ülkeler için geçerli:

Howard Gardner : Yeni nesiller,makinelerin yapamayacağı işleri yapabilecek becerilere sahip olmalı.

Tony Wagner : Biz şanslı nesildik ve iş bulduk ama önümüzdeki yıllarda hayata atılacak olan nesiller kendi işlerini icat etmek zorunda kalacaklar.

Kazanımlar: Kodlama eğitimlerini alan bir çocuk bilgisayar kodlama, robot tasarım/kodlama, web tasarımı, 3D tasarım/üretim öğrenmenin yanında karşılaştığı problemlere çözüm geliştirme ve sorunlara eleştirel yaklaşma gibi 21. yüzyıl kazanımları olarak ifade edilen çok temel bilgi ve becerileri de elde etme şansını yakalar.

kodlama
kodlama

Kodlama dersleri, çocuklara sadece bilişim becerileri kazandırmayı değil, bilişimin hayatta karşılaştıkları problemlere çözüm üretmek ve değer yaratmak için önemli bir araç olduğu farkındalığını kazandırmayı hedeflemektedir.

Teknik Kazanımlar   21.Yüzyıl Kazanımları
Oyun kodlama Problem temelli öğrenme
Mobil Kodlama Yaratıcı düşünme
Algoritmik düşünme Eleştirel düşünme
3D Tasarım İletişim
Robotik (akıllı cihaz tasarım) İşbirlikli çalışma
Web tasarımı Neden-sonuç ilişkileri kurma
Girişimcilik

 

https://www.instagram.com/eorhanegt/?hl=tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin