Ana SayfaÖğretmenlere Yönelik EtkinliklerKod Haftası “Matematik” başlıyor!

Kod Haftası “Matematik” başlıyor!

Millî Eğitim Bakanlığımız, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla “Matematik Seferberliğini” başlatmıştır.

Kod Haftası (CodeWeek), kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde herkes için uygulanabilir hale getirmeyi amaçlayan bir taban girişimdir. Kod Haftası kapsamında katılımcılar temel programlama, robotik teknolojileri, web tasarımı, mobil uygulama geliştirme, görsel/blok programlama, bilgisayarsız etkinlikler, arttırılmış gerçeklik, giyebilir teknolojiler, 3B tasarım, yapay zekâ gibi konularda çevrimiçi ve yüz yüze etkinlikler düzenleyebilmektedir.

Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak amacıyla başlatılan matematik seferberliği kapsamında birçok çalışma eş zamanlı olarak yapılmakta olup Kod Haftası 2022 yılı teması “Matematik” olarak belirlenmiştir.

Algoritmalar, bilgisayar programlama kavramıyla o kadar yakından ilişkilidir ki, terimi bilen çoğu insan muhtemelen algoritma fikrinin bilgisayar biliminden geldiğini varsaymaktadır. Ancak algoritmalar kelimenin tam anlamıyla binlerce yıldır vardır ve matematik bazılarımızın her gün kullandığı algoritmalarla doludur.

Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak amacıyla başlatılan seferberlik kapsamında birçok çalışma eş zamanlı olarak yapılmakta olup Kod Haftası 2022 yılı teması “Matematik” olarak belirlenmiştir.

Matematik oyunları ve materyallerinin yanı sıra matematiğin tarihsel gelişimi ve ilgi çekici alanlarıda daha fazla kaynağa erişmek için MatemaTik platformunu inceleyebilirsiniz.

08-23 Ekim 2022 tarihleri arasında kodlama ve matematik alanlarında kendini geliştirmek isteyen tüm öğretmenlerimizi eğitimlerimize davet ediyoruz.

Eğitimde Oyun ve Oyunlaştırma
Doç. Dr. Selay Arkün Kocadere

Bilgisayar Ve Öğ. Tek. Eği. Bölümü, Hacettepe Üniversitesi

– Oyun ve oyunlaştırma nedir?
– Eğitimde oyun ve oyunlaştırma nasıl kullanılmalı?
– Dijital oyunlar ve oyun tasarımı
05/10/2022 16.00-17.00

Eğitime Katılmak için tıklayınız

Kod Haftası Tanıtımı
Aycan Kavaklı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin

– Kod Haftası nedir?
– Kodlama eğitimi neden önemlidir?
– Kod haftasında nasıl etkinlik düzenleyebilirim?
– Etkinlik düzenlerken nelere dikkat etmeliyim?
11/10/2022 16.00-17.00

Eğitime Katılmak için tıklayınız

Matematik Eğitiminde Kodlama
Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Yıldız
Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Hacettepe Üniversitesi

– Matematik eğitiminde kodlama
– Kodlama araçlarının matematik eğitiminde kullanımı
– Scratch, Flowchart araçları
– mBlock ile Yapay Zeka uygulamaları
12/10/2022 20.00-21.00

Eğitime Katılmak için tıklayınız

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.