Kocaeli’nde Bilişim Vadisi Kurulacak

Kocaeli, yaptığı yatırımlar ve uygulamaya hazırladığı projelerle teknoloji üssü olma yolunda hızla ilerliyor. İlk etapta hayata geçirilen bilgi evleri, teknoloji kulüpleri ve yapılan yatırımlarla eğitilen gençler Kocaeli’nde kurulacak Bilişim Vadisi’nin altyapısını oluşturacak. Kocaeli’nde teknoloji devrimine ayak uyduracak, çağın gereklerine uygun projeler Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçiriliyor.

Kocaeli, uzun dönem sanayi yatırımları ve bunun oluşturduğu çevre kirliliğiyle gündeme geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, son dönemde sayıları hızla artan Bilim Merkezi, Bilgi Evleri, Bilim ve Teknoloji Kulübü ve ücretsiz laptop dağıtımları ile şehri bilişim sektörünün merkezi haline getirmeye çalışıyor. Hayata geçirilen bilgi evleri, kurulan teknoloji kulüpleri ve yapılan yatırımlarla eğitilen öğrenciler, Kocaeli’nde kurulacak Bilişim Vadisi’nin altyapısını oluşturacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, oluşturdukları yeni vizyonun, hükümet tarafından da takip edildiğini ve beğenildiğini belirtti. Yazıcı, yaptıkları ve yapacakları yeni çalışmalarla Kocaeli’nin, sadece sanayi kenti olma hüviyetinden sıyrılıp Türkiye’nin bilişim üssü olacağını söyledi. Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tüm bu çalışmaların kentin sanayi kimliğinden çıkarılmasına ve bir bilim kenti olma yolunda ilerlemesine önemli katkı sunduğunu belirtti.

Bilgi Evleri, Kocaeli’nin vizyonunu geliştiren öğrencilere yönelik bir proje. İlk olarak Doğu Kışla Gençlik Parkı’nda sonra da Derince’de hayata geçirildi. Bilgi evlerinde ilköğretim öğrencileri, okullarından arta kalan zamanlarını ders çalışarak, kitap okuyarak geçiriyor. Gönüllü öğretmenlerle üniversite öğrencileri tarafından İngilizce, Türkçe, matematik gibi temel dersleri tamamen ücretsiz alan öğrenciler, ödevlerini buradaki bilgisayarlarda yapabiliyor.

Kocaeli’nde 2 bin 500 metrekare alanda kurulan Bilim ve Teknoloji Kulübü de geleceğin bilim adamlarını yetiştiriyor. Bilim ve teknolojiye ilgisi ve yeteneği olan çocuklar, bu merkezde yeni bilgiler öğreniyor, deneyler yapıyor. Manyetizma deneyleri, süper iletken ve diamagnetik malzemeler ile yapılan deneyler, radyo dalgaları ve radar sisteminin çalışma prensibi, yenilenebilir enerji, kendi enerjisini koruyan euler disk ile sürtünme deneyleri, potansiyel enerji-açısal momentum deneyleri kulüpte yürütülen programlardan bazıları. Çocuklar, burada kurulu teknolojik cihazları kullanmayı öğreniyor. Bu da çocuklara matematiksel birikim kazandırıyor. Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, yaz ayında kamp da düzenliyor. Öğrenciler, bu kamplarda bilimin eğlenceli dünyasında kendini keşfetme imkanı buluyor. Yaz bilim kampında bilim gösterileri uygulamayı öğreniyor, buradaki seminer ve söyleşilere katılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi’nin yine bu alanda gerçekleştirdiği en önemli projelerinden birinin ‘Birebir Öğrenme’ projesi olduğuna dikkat çekti. Yazıcı, “Büyükşehir, Türkiye’de bir ilk olan çalışmasıyla ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine ücretsiz laptop dağıtıyor. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen çalışma kapsamında yaklaşık 27 bin öğrencimize ücretsiz laptop dağıttık. Bu yıl ise yaklaşık 28 bin laptop dağıtımı yapacağız. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak 2 yılda yaklaşık 56 bin laptop dağıtmış olacağız.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalarını tamamlayan, destekleyen ve büyüten bir yapı olarak Bilim Merkezi Projesi hazırlıyor. Bu projeyle, Kocaeli kendi teknolojisini üretebilen, dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmekle kalmayıp uygulayabilen bir kent haline gelecek.

Bilim Merkezi, Sekapark’ın 3. etabı dahilinde fabrika binalarını restore ederek oluşturacağı 40 bin metrekareden fazla kapalı bir alanda kurulacak. Tüm gençlerin ücretsiz olarak bilim ve teknolojinin son ürünleriyle tanışabilecekleri bu önemli proje aşamalı olarak hayata geçecek. Koruma altındaki orijinal kağıt imalatı makinelerinden Kağıt Sanayi Müzesi, matbaa makinelerinden oluşan Matbaa Müzesi ve fotoğraf makinelerinden oluşan Fotoğraf Müzesi, bu proje kapsamında kuruluş aşamasına getirilen alt bölümler. Endüstriyel dönüşümle yeniden hayat bulan, Marmara’nın etkinlik merkezi haline gelen Sekapark, Kocaeli’nin Türkiye’nin bilişim üssü olma yolundaki hedefine büyük katkı sunacak. Geleceğin dâhileri bu merkezlerde artık Kocaeli’nde yetişecek.

Genel Sekreter Yazıcı, bütün bu çalışmaların hükümetin ileride Kocaeli’nde yapmayı planladığı ve programına aldığı çalışmalara bir hazırlık niteliğinde olduğunu söyledi. Hükümet tarafından bu kapsamda yapılacak çalışmalardan biri Gebze Muallimköy Vadisi’ne kurulacak olan Türkiye’nin ilk Bilişim Vadisi projesi. Bu bilişim vadisi, Amerika’da Silikon Vadisi örneğinde olduğu gibi teknoloji devi firmaları Türkiye’ye getirecek.

Merkezde bilgi ve iletişim, bio-teknoloji, nöro-teknoloji, nano-teknoloji gibi geleceğin teknolojilerine öncelik verilecek. Uluslararası firmalarla yerli firmalar Kocaeli’nde bir araya gelecek, küresel piyasalara açılma imkanı olacak. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, DPT, YÖK, TÜBİTAK, TOBB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ve bilişim sektörünü temsil eden sivil toplum örgütleri ile birlikte yürütülecek.

Mehmet GÜLER 

Zaman