Kocaeli Ortaokullar Arası Matematik Yarışması

İZMİT BİLİM VE SANAT MERKEZİ
Ve
KOCAELİ BİLİM MERKEZİ

KOCAELİ
MATEMATİK
YARIŞMASI

• Matematik Öğretim Materyali
• Matematik Öykü Yazma

KATEGORİLER: 1. Matematik Materyal Tasarımı

 1.   Matematik Öyküsü

 

YARIŞMANIN AMACI:

 1. Öğrencilerin matematik konularını somutlaştırarak kavramasını kolaylaştırmak, konuların pekiştirilmesini sağlamak ve yaratıcılıklarını kullanarak öğretim materyali geliştirmelerini ve bu şekilde öğrenme-öğretme sürecinde aktif olarak rol almaları,
 2. Matematiğin bilimsel ve soyut yönüne “öykü” anlatımıyla edebi bir açılım sağlayarak, yaratıcı düşüncelerin matematiksel bir öyküde buluşmasını sağlayabilme ve matematiğin somutlaştırılmasıyla, Kocaeli ili ortaokul öğrencilerinde matematiğe karşı olumlu tutum geliştirilmesini amaçlanmıştır.

 

HEDEFLERİ:

 • Öğrencilerin araştırma yapmaya teşvik edilmesi.
 • Öğrencilerin matematik kavramları hakkında yorum yapabilmelerini sağlanmak.
 • Öğrencilerin eğitim öğretimde aktif rol almaları.
 • Öğrencilerin öz değerlendirme yaparak zorlandıkları konuları belirleyip bu konuların görselleştirilmesini sağlamak.
 • Öğrencilerin özgün somut materyaller geliştirilmesini sağlamak.
 • Öğrencilerin matematik kavramlarını Türkçenin anlam imkânlarıyla öyküleştirebilmesi ve matematik derslerine olan ilginin ve bu alandaki başarının artırılabilmesini sağlamaktır.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI

 • Yarışma, Kocaeli il geneli ortaokul öğrencileri arasında düzenlenmektedir.
 • Yarışmaya 5. 6. 7.ve 8. sınıf öğrencileri, danışman öğretmenleri rehberliğinde başvuru yapabileceklerdir.
 • Projeyi en fazla 2 öğrenci tarafından hazırlanmış olmalıdır.
 • Her projenin mutlaka bir danışman öğretmeni olacaktır.
 • Bir öğrenci veya 2 kişilik grup, en fazla 2 eserle yarışmaya katılabilecektir.
 • Materyaller; daha önce bir yarışmada ödül almamış / sergilenmemiş olmalıdır.
 • Başvuruda materyalin yapım aşamalarını ve son halini gösteren 4 adet ait fotoğraf yer almalıdır.
 • Öyküler en fazla 3 A4 kağıdı boyutunda, Times Romen / 12 punto/ 1.5 satır aralığında yazılmış olmalıdır.
 • Katılacak eserler özgün olmalıdır.
 • Başvuru formundaki bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Başvuru formu; sayfa boyutu A4, yazı biçimi “Times Roman”, harf boyutu 12 olarak düzenlenecektir.
 • Yarışmaya katılacak öğrenciler www.izmitbilsem.meb.k12.tr internet sitesinden başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup sitede yazan e-posta (bsmkocaelimatematik@gmail.com adresine göndererek başvuru yapacaklardır.
 • Başvurular; 30 Mart  – 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Finale kalan eserler; 20 Mayıs 2015 tarihinde açıklanacaktır.

 

 

Yarışmada sergilenen materyaller, Kocaeli Bilim Merkezi ile İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’nin arşivine kalarak her türlü kullanım hakkına sahip olacaktır.

Bu şartlar uymayan ve kopya eserlere verilen ödüller geri iade alınacaktır.

Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

 

YARIŞMA TAKVİMİ:

Son Başvuru Tarihi: 15 Mayıs 2015, Cuma

Jüri Değerlendirme Toplantısı: 20 Mayıs 2015, Çarşamba

Final Sonuçlarının Açıklanması: 20 Mayıs 2015, Çarşamba

Final Sergisi ve Ödül Töreni: 30 Mayıs 2015, Cumartesi

 

ÖDÜLLER:

 1. Olan Öğrenciye: Nxt Lego Robot Seti +Başarı Belgesi
 2. Olan Öğrenciye: Tablet +Başarı Belgesi
 3. Olan Öğrencilere: Teleskop +Başarı Belgesi

Mansiyon: 3 adet 32GB Flash Bellek +Başarı Belgesi

Ödül Alan Öğrencilerin Danışman Öğretmenlerine: TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergi Seti

 

YARIŞMA JÜRİSİ:

Matematik Tasarım: Yrd. Doç. Dr. Arzu ARLI, Yrd. Doç. Dr. Zeynel KAPLAN, Yrd. Doç. Dr. Hakan TURAN

Matematik –  Öykü:  Gökhan GÜLER, Abdulkadir AVCI, Fulya TOP

 

Değerlendirme Kriterleri:

 • Materyal uygulamasının öğrenci merkezli olması.
 • Materyalin özgün olması.
 • Matematik öğretim programının amaç ve kazanımlarına uygunluk
 • Öğrenci seviyesine uygun olması.
 • Materyalin ergonomik (kullanışlı) olması
 • Dikkat çekicilik
 • Materyal üzerinden konu işlenebilmesi.
 • Rapor anlaşılır bir dille yazılması
 • Öykülerin konu konseptine uygunluğu
 • Dil ve anlatımın akıcılığı ile kurgu başarısı
 • Öykünün kurgusundaki yaratıcılık yeteneği

 

Yarışma / İrtibat:

Duygu Kabakçı (0505 629 51 09), İzmit BİLSEM

 

Adres: İzmit Bilim ve Sanat Merkezi, Kocatepe Mah. M.Akif Ersoy Cad. No: 3

Kuruçeşme  / İzmit – KOCAELİ

MATEMATİK ÖYKÜ ÖRNEĞİ

 

BİR MATEMATİK CİNAYETİ

Matematik ülkesi… Matematiğin ana dil olarak konuşulduğu; geometrinin sanat, aritmetiğin edebiyat olduğu bir ülkeymiş burası. Matematiksel semboller ülkenin yöneticileri, sayılar ise halkmış. Ülke barış içinde yaşarmış. Çarpım şehri de bu ülkedeki şehirlerden sadece biriymiş. Fakat bir gün ilginç bir şey olmuş. Bazı sayılar ortadan kaybolmaya başlamış. Diğer sayılar korkudan ne yapacaklarını şaşırmışlar. En sonunda Müfettiş Abaküs’ü çağırmakta karar kılmışlar.

Müfettiş Abaküs bir matematik dahisiymiş. Onun çözemeyeceği denklem, yapamayacağı işlem yokmuş. Bu dava tam ona göreymiş. Hemen yola koyulmuş. Yol boyunca bir sürü kesir, denklem ve nice çokgen görmüş. Ama Çarpım Şehri’ne vardığında büyük bir izdihamla karşılaşmış. Sokakta bir sayıya çarpmadan yürümek imkansızmış. Sayılar birbirine çarparak daha büyük sayılar üretiyorlarmış. Müfettiş Abaküs bu izdihamda suçluyu nasıl bulacağını merak ediyormuş.

Müfettiş Abaküs önce kaybolan sayıları incelemeye karar vermiş. Bu sayılar 17 ve 19’muş. Bu sayıların ortadan kaybolmasına neden olan ortak özellikleri neydi? Tek bildiği şey iki sayıdan da eser kalmadığıymış. Bunu düşünürken Müfettiş Abaküs bu davanın onun için bile zor olduğunu fark etmiş. Ama o asla pes etmezmiş. Uzun süre düşündükten sonra sayıların ifadelerini almaya karar vermiş.

Önce “1” sayısının ifadesini almak için onu ofisine çağırmış. 1 sayısı ofise geldiğinde Müfettiş Abaküs çok şaşırmış. Hayatında daha önce hiç böyle küçük bir sayı görmemiş. Utangaç ve çelimsiz sayı hemen konuşmaya başlamış:

– Beni bilirsin. Buralarda çok popüler değilim. Hatta bana etkisiz eleman diyorlar. Ben istesem de bu sayıları yok etmiş olamam. Ama bana sorarsan ortada bir cinayet varsa bunu kesin “2” yapmıştır. O çok kibirli ve ayrımcı.

Bu ifade üzerine Müfettiş Abaküs 2’yi çağırmış. 2, Müfettiş Abaküs’ü bayağı bekletmiş fakat sonunda ofise gelmiş. 2 sayısının üzerinde bir sürü takı varmış. Saçını düzeltip telefonuna bir göz attıktan sonra konuşmaya başlamış:

– Pardon canım süslenirken zamanın nasıl geçtiğini fark etmedim. Bu kaybolma olayı ile ilgili olarak da… Aslında şekerim, pek umurumda değil. Benim zaten bir sürü korumam var. Ayrıca kaybolan sayılarla da hiçbir ilgim yok. Zaten onlar tek sayılar. Ben sadece çift sayılarla muhatap olurum. Beni hangi sayıyla çarparsan çarp çift sayı elde edersin. Neyse şekerim, ben randevuma geç kalıyorum. Sonra görüşürüz… Bay bay…

Müfettiş Abaküs bu sefer mağdurların tanıdığı biriyle konuşmak istemiş. Bu yüzden 17 ve 19’un çarpımı olan “323’ü” çağırmış. Kısa bir süre sonra 323 gelmiş. Büyük bir sayı olduğu için kapıdan geçmekte zorlanmış ama en sonunda başarmış. Ağlamaklı bir sesle konuşmaya başlamış:

– 17 ve 19 benim akrabalarımdı. Onlar için çok üzülüyorum. Onlara asla ama asla böyle kötü bir şey       yapmam. Zaten onlara çok uzağım. Ben senin yerinde olsam onlara daha yakın kişilere bakardım. Mesela “18” ikisine de çok yakın. Bunu o yapmış olabilir.

Bu fikir Müfettiş Abaküs’e de çok mantıklı gelmiş. Hiç zaman kaybetmeden 18’i çağırmış. 18 odaya girdiğinde biraz üzgün ama daha çok gergin durumdaymış. Müfettiş Abaküs daha tek söz söylemeden konuşmaya başlamış:

– Müfettiş Abaküs… Öncelikle, bunu ben yapmadım. Hem ben zaten bunu neden yapayım ki? Hiçbir nedenim yok. Ayrıca çok korkuyorum. İki komşum da kayboldu! Ya sıradaki ben olursam!

– Lütfen… Bir sakinleşin!

– Nasıl sakinleşeyim! Ya şu an benim peşimdeyse? Ya şu an buradaysa? Ya bu binadan çıkınca hemen üstüme atlayıp bana da zarar verirse? Ya…

– Tamam! Size yardım edeceğim. Sadece sakinleşip kimden şüphelendiğinizi söyleyin.

– İki sayı da asal sayılardı . Yani iki sayının çarpımından oluşmuş değiller. Bu yüzden biraz yalnızdılar. Onlar hakkında tek bildiğim şeyler bunlar.

18 sayısı gittikten sonra Müfettiş Abaküs düşünmeye başlamış. 18’in söylediği sözler cidden ona yardımcı olmuş. Müfettiş Abaküs suçluyu bulup onu ofisine çağırmış. Olacaklardan habersiz suçlu ofise gelmiş. Kapıyı çalmış ve içeri girmiş. Müfettiş Abaküs hemen konuşmaya başlamış:

– Katilin sen olduğunu baştan anlamalıydım. Ama yine de seni buldum!

Peki kimmiş bu katil? Tabi ki de sıfır! Müfettiş Abaküs konuşmaya devam etmiş:

– Kurbanların ikisinin de pek tanıdığı yoktu. Bu yüzden onları öldürmek isteyecek tek kişi vardı. O da sen! Sen zaten yutan elemansın. Önüne gelen herkesi yutarsın. Bu neden hiç kanıtımız olmadığını da açıklıyor. Seni Matematik kanunları namına tutukluyorum!

Sıfır hiç itiraz etmemiş. Aslında o da sadece çok aç olduğu için böyle yapmış. Ama yine de cezasını çekmesi gerektiği için hiçbir değerinin olmadığı Toplama Diyarı’na sürgün edilmiş. Müfettiş Abaküs ise bir davayı daha çözmenin keyfinde evine doğru yola çıkmış.

MERT ÖZBAY

 

 

 

DENKLEMLER

 

Denklemler Kabileleri, Bilinmezlikler Diyarı’nın en güçlü kabileleriymiş. Onlardan daha zengini,daha akıllısı yokmuş bu diyarda. Uzun vadiler boyu yayılmış binlerce çadır onların eviymiş. Yan vadiden akan nehir ise hem su kaynakları hem de en önemli geçim kaynakları olan balıklarının yetiştiği yermiş. Denklemler Kabileleri , adlarını içlerinde yaşayan bilinmeyenlerden ve onları çözebilen akıllı güvercinlerden almış. Bir gün diğer bir krallık olan Hep Çözer Krallığı bizim Bilinmezlikler Diyarı’nı ele geçirme planları yapmaya başlamış. Amaçları tüm dünyaya hakim olmakmış. Planlarını yapmışlar ve tüm silahlarını yani denklemleri çözebilmeye yarayan tam sayılarını alıp Bilinmezlikler Diyarı’na gelmişler.

Diyarın korkak hükümdarı Bilmem Ki , Hep Çözer Krallığının hükümdar Ben Bilirim’le bir anlaşma yapmış. Kendisi Hep Çözer Krallığı’na saklanmış ve ülkeyi Denklemler Kabileler’ne bırakmış. Bu durumdan son anda haberleri olan Denklemler Kabileleri’nin başı olan Küçükağaç x ve yardımcısı Oturanboğa y bir plan kurup Hep Çözer Krallığı’nı yenilgiye uğratmaya hazırlanmışlar. Bir gün sonra Hep Çözer Krallığı, Denklemler’e savaş açmış. Sinsi planları üzerine en güçlü silahları olan tam sayıları Denklemler’e salmışlar ve onların denklemlerini çözebilen güvercinleri öldürmüşler. Güvercinler ölünce aralarındaki anlaşmazlıkları bir türlü çözemeyen Denklemler, kendi kendilerine kavga etmeye,birbirleriye tartışmaya başlamışlar.  Bu duruma bir son vermek gerektiğini düşünen Kızıltüy z , savaş sırasında yaralanan tam sayıları almış ve onları iyileştirip  sağlıklı hale getirmiş. Daha sonra aralarında sorun çıkan kişileri iki gruba ayırmış ve tam sayıları paylaştırmış. Sonra herkes kendi ailesiyle,arkadaşlarıyla olmalı diyerek grupların elemanlarını karşı tarafa geçirmeye başlamış. Ama – yani negatif olan,sorun çıkaran kişileri diğer tarafa pozitif yani iyi elemanlar olarak geçirmiş ki tartışmalar,kavgalar sona ersin. Böylece elemanlar ters özellikler kazanarak gitmişler. Tam sayılar da öyle. Ama ailelerine kavuşanlar evlerine gitmişler ve en sona kalan bilinmeyen de eşiti olan tamsayıyla evlenmiş. Bunu akıl eden Kızıltüy z’yi  tebrik eymeyi de unutmamışlar.

 

SİMAY BAYKUT

 

MATEMATİK MATERYALİ İNDİR