Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Kulübü Finali

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Kulübü’nün gerçekleştirdiği ve bilim konferansı, kamp ve şenliklerinin yapıldığı Bilim Günleri etkinliği muhteşem bir final programı ile sona erdi. Bilim ve teknolojiyi genç nesillere sevdiren etkinliklerin son gününde yetenekli gençlerin hünerlerini sergilediği bilim şenliği yapıldı. Bilim şenliğine katılan 120’yi aşkın yetenekli gençlere ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katıldığı törende sertifikaları verildi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Çocukları genç yaşta bilim ve teknoloji ile tanıştıran Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Bilim ve Teknoloji Kulübü’nün düzenlediği Bilim Günleri etkinliği sona erdi. 6 gün süren ve geleceğin bilim adamlarının keşfedildiği etkinliklerin son günü renkli görüntülere sahne oldu. Törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal ve çok sayıda öğrenci ailesi katıldı.

ÇAĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK

Bilim Kampına katılan öğrencilerin sertifika töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bilim ve teknolojinin önemine değinerek” Dünya 5-10 yıl sonra bambaşka bir dünya olacak.Gençlerimizi bu dünyaya hazırlamamız lazım. Gelişmeleri takip edip, gençlere imkan ve fırsat sunmalıyız. Gençlere yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır” diye konuştu. NOKIA’nın ilk kurulduğunda ormancılık yaptığını ifade eden Karaosmanoğlu “50 yıl bu işle uğraşan NOKIA daha sonra bir iletişim devi olmayı başardı. Bu, teknoloji ve bilimi tanımakla, çağın önüne geçebilmekle kazanılmış başarıdır. Biz de gençlerimize Bilim ve Teknoloji ile erken yaşta tanıştırısak gençlerimizin önününü açmış oluruz ” dedi.

BİLİM STANTLARI

Bilim Şenliği’nin en ilgi çeken etkinliklerinden biri Bilim Şenliği oldu. Geleceğin bilim adamları Bilim ve Teknoloji Kulübü’nden öğrendikleri bilgiler ile çeşitli stantlarda hünerlerini sergiledi. Gerçek balın nasıl anlaşabileceğini gösteren, kar tanelerinin oluşma prensibini açıklayan deneyler yapan öğrenciler şimdiden beyinlerin eğitildiği takdirde neler başarılabileceğini bir kez daha ortaya koydu. Yetenekli gençler ayrıca Zihin Haritaları, Elektronik ve Manyetizma, Jineskop, Elektronik Dünyası, Robotik gibi bilim ve teknoloji ile stantlarda bilgilerini şenliğe gelenlere gösterme fırsatı buldu.

HAYATIMIZDAKİ KİMYA

Prof. Dr. Cavit Uyanık’ın sunduğu “Her yerde Kimya Her şeyde Kimya” adlı konferans ise çocuk ve ailelerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Konferansta günlük hayatımızda yer alan bir çok şeyin kimya ile olan ilişkilerinden bahsedildi. Pirinç ve Fasülyenin su ile buluşması ile şişmenin meydana gelmesinin bu gıdalardaki yüksek oranda bulunan protein, nişastadan kaynaklandığını kaydeden Prof. Dr. Uyanık, bunun su tutucu meloküller tarafından oluştuğunu söyledi. Uyanık ayrıca temizlik için kullandığımız tuz ruhu ve çamaşır suyunun beraber kullanıldığında öldürücü olabildiğini söyleyerek bunun da oluşan klor gazı nedeni ile meydana geldiğini belirtti.

SERTİFİKALAR VERİLDİ

Yoğun katılımın olduğu Bilim şenliğinde ayrıca türk bilim adamlarının tanıtıldığı bir tiyatro gösterisi yapıldı. Tiyatroda İbni Sina, Ömer Hayyam, gibi bilim adamlarının bilim dünyasına kazandırdıkları önemli işlerden bahsedilip izleyici gençlerden bir gün bu buluşları yapacak yeni bilim adamları olmaları için söz vermeleri istendi. Çocukların hep birlikte söz vermesi tiyatroyu izleyenler tarafından büyük alkış aldı. Ardından Başkan Karaosmanoğlu Bilim Konferansları veren uzman eğitimcilere teşekkür palketi takdim etti. Eğitimciler Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bu etkinliğin gençlerin eğitimi için çok önemli bir çalışma olduğunu ifade etti. Bilim Kampına katılan 120’yi aşkın öğrenciye ise sertifikalarını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar verdi.