KOCAELİ BİLİM VE TEKNOLOJİ KULÜBÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, bilim ve eğitime verdiği destek doğrultusunda kurmuş olduğu, Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, artık Kocaeli gençliğinin hizmetinde.

Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kurmakta olduğu Bilim Merkezinin açılışı öncesinde, gerekli tecrübenin kazanılması ve uygulanacak eğitim programlarının geliştirilmesi amacıyla, Bilim Merkezi’nin mutfağı ve küçük bir modeli olarak tasarlanmıştır. Bilim ve Teknoloji Kulübü, gençlerimizin bilim ve teknoloji alanındaki kabiliyetlerini ortaya çıkarabilecekleri, araştırmacı, sorgulayıcı, üretken, özgüven sahibi bireyler olma yolunda ilerleyecekleri, okul çizgisinin dışında bir eğitim kurumudur. Gençlerde merak duygusu, öğrenme şevki ve keşfetme mutluluğu uyandırmayı amaçladığımız kulübümüzün bünyesinde bilim laboratuarı, teknoloji atölyesi, dijital okuma salonu, konferans salonu, eğitim ve kulüp odaları, bilim-kafe bulundurmaktadır.

“Keşfedecek çok şey var…” sloganıyla Kocaelili genç bilim meraklılarına kapılarını açan kulübümüzde, ortaokul ve lise öğrencilerine, uzman bilim adamları gözetimindeki çeşitli eğitim programlarıyla, bilimi uygulamalı olarak öğrenme imkanı verilmektedir. Ayrıca, Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, şehrimizde bilim ve teknolojiye olan ilgiyi arttırmak için bilim festivalleri, bilim günleri ve bilim yarışmaları gibi aktivite ve organizasyonlar düzenleyecektir.

Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, “Fizik ve Astronomi“, “Roket ve Havacılık”, “Mekatronik ve Robotiks”, “Yer Bilimleri ve Arkeoloji”, “Biyoloji ve Ekoloji”, “Matematik ve Zeka Oyunları“, “Bilim ve Sanat” araştırma gurupları olarak isimlendirdiğimiz, yedi alt kulüpten oluşur.  İlgi alanınıza göre, bu araştırma guruplarından herhangi birine üye olup, bilim rehberlerimizin gözetiminde ve üniversite hocalarımızın danışmanlığında, araştırma gurubunun tüm aktivitelerine katılabilirsiniz. Araştırma guruplarında yaptığınız çalışmaların sonuçlarını, Bilim ve Teknoloji Kulübünün, bilim festivalleri, bilim günleri gibi organizasyonlarında ve BTK Web, BTK Dergi, BTK web-TV gibi yayın organlarında sunabilirsiniz.

Vizyonumuz:
Bilgi Çağının gerektirdiği toplumsal değişimi ve ülkemizin bilgi temelli kalkınmasını gerçekleştirebilmek için gerekli olan, rasyonel düşünebilen, sorgulayıcı, araştırmacı, yaratıcı ve sosyal becerileri gelişmiş bireylerin yetiştirilmesi.
Misyonumuz:
Bilgi toplumu olma yolunda Kocaeli gençliğine;
• merak duygusunu tetikleyecek, öğrenme şevki ve keşfetme mutluluğunu yaşatacak eğitimler vermek;
• uzmanların rehberliğinde, bilgiye ulaşıp, çözümleyip, kullanabilme ve yep yeni düşünceler ortaya koyabilme yetenekleri ortaya çıkarmak;
• özgün projeler yapabilmesi için gerekli imkanlar sunmak;
• kulüp faaliyetleri dahilinde, takım çalışması yapabilme, kendisini ifade edebilme, proje yönetebilme becerileri geliştirmek.
Yöntemimiz:
Bilginin gençlere anlaşılır bir biçimde aktarılması, bunu yaparken de bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla desteklenmesini amaçlıyoruz. Bu projede, klasik eğitim metotlarının kullanılarak, katılımcılara olabildiğince fazla bilgi aktarılması değil, katılımcıların basit bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi önem arz etmektedir. Burada uygulanacak olan informal eğitimde yöntem:
1. İlgi ve Merak uyandırma
2. Araştırma ve keşfetme
3. Çözümleme ve derinleştirme
4. Paylaşma ve yaşantıya uygulama
basamaklarını özümseterek öğrencide bilgiyi kullanma becerisi geliştirmektir.

KOCAELİ BİLİM VE TEKNOLOJİ KULÜBÜ