Kızkalesi Film Festivali Başlıyor

Kızkalesi Film Festivali Başlıyor

1000 yıllık tarihinde kim bilir kaç festivale, kaç şölene şahit olmuştur Kızkalesi… Kaç aşka şahitlik etmiştir, kaç çocuğun ilk ağlaması yankılanmıştır duvarlarında, kaç asker uğurlamıştır Akdeniz’in koynuna…

Neler yaşadı bu nefes alan kale ve daha nelere gebe? Bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey her an yazılmakta olan hayatlarımız ve insanlık var oldukça, var olacak hikayelerimiz…

Biz de tam bu yüzden, sizi yeni hikayeler dinlemeye, yeni sonlar keşfetmeye, kendi efsanelerimizi yaratmaya çağırıyoruz. Hayatın durmayan akışı içinde bir an yakalamak ve bu anları bir film karesinde sonsuza taşımaya davet ediyoruz.

Her birimizin hayatı bir film, milyonlarca olasılığın bir araya geldiği; yaşanmışlıkların, yaşanmasını istediklerimizin ya da hiç yoktan bir hayalin ürünleri. Bu hayalleri milyonlara taşıyoruz ışık oyunlarıyla. Zihnimizde ne varsa gözlere göstermenin en güzel yolu, sinema… Gerçeğin kurguya karıştığı, her birimizin içinde kendini, kendine dair olanı aradığı sanat.

Bu sıralar, Akdeniz’in yumuşak başlı sularıyla çevrelenmiş tarihi Kızkalesi’nde bir hareketlilik var. Güneşin teninizi okşayacağı masmavi denizin ortasında, Antik Roma Kenti Korykos’tan kalma 1000 yıllık kalede, yılın en güzel zamanında; denize, tarihe, sinemaya, söyleşilere, ödüllere doyacağınız bir film festivali hazırlıyoruz. Bu festivalde usta sinemacılardan, yeni neferlere kadar herkesin aramızda olmasını istiyoruz.

Tarihi, kültürü ve turizmiyle her zaman gözde şehirlerimizden olmayı başarmış ve sanat şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Erdemli’mizi, sinemaya gönül vermiş dostlarımızla buluşturmaktan gurur duyuyoruz.

Mersin’in en güzel ilçesinde, Erdemli’nin Kızkalesi Mahallesi’nde, tarihi deniz kalesinin içinde, 6-7-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 1. Kızkalesi Film Festivali’ne sizleri de bekliyoruz.

Festivalin Amacı
Bu yıl 1.si düzenlenen Kızkalesi Film Festivali, Akdeniz Bölgesi’nde ve Türkiye’de sinema endüstrisinin gelişimine destek olmak ve film endüstrisinin yönünü şehrimize çevirmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecektir.

Coğrafi koşulları ve iklimi dolayısıyla yılın 10 ayı güneşli bir havası olan, ılıman ve tropikal bir iklime sahip, yemyeşil Toros Dağları ile masmavi Akdeniz’in arasında bulunduğundan doğal bir plato olma özelliği taşır. Bu da film endüstrisi için malzemesi bol bir bölgeyi ifade eder.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte film sektörünün ürünleri nicel olarak artarken, aynı oranda nitel olarak gelişimini de sağlamak temel amacımız. Daha nitelikli ve daha çarpıcı filmlerin bölgemizde üretilmesini hedefliyoruz.

Tarihi Kızkalesi’nde gerçekleştireceğimiz 1. Kızkalesi Film Festivali’nin, seyirci ile sanatçı arasındaki bağı güçlendireceğine, çeşitli ödüllerle yeni sinemacıları teşvik edileceğine, sektöre dair sorunların çözümüne ortak olacağına inanıyoruz.

Doğa, tarih ve kültür turizmine uygun olan şehrimizin adının sanatın her dalıyla olduğu gibi sinema sanatıyla da anılmasını, bölge halkının sinemanın duayenleriyle aynı platformda buluşabilmesini ve bu şehrin marka değerine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Erdemli Belediyesi 1.Kızkalesi Kısa Film Festivali 2018 Yönetmeliği
1) Amaç
Kentimiz başta olmak üzere, ülkemizde sinema sanatının gelişmesine katkı sağlamak, kısa film üretimini desteklemek, ülkemizde yetişecek yeni sinemacıların yetişmesine teşvik etmektir.

2) Tarih
Son Başvuru:15 Ağustos 2018 Saat 23.00 / Festival: 6-7-8 Eylül 2018

3) Festival Katılım Koşulları
Yarışmanın yapılabilmesi için üç alanda en az 10 filmin yarışmaya katılması gerekmektedir.
Kurmaca, belgesel ve deneysel türde kısa filmler yarışmaya katılabilir.
Yarışmaya her türlü video tekniği ile oluşturulan filmler katılabilir.
Yarışmaya katılacak filmlerin PAL sistemi ile kaydedilmiş olmaları gerekir.
Süresi 30 dakikayı aşmayan filmler başvuru yapabilir.
İlk gösterimi 1 Ocak 2015 tarihinden sonra yapılmış filmler başvuru yapabilir.
Herhangi bir festivale başvuru yapmış, dereceye girmiş ya da ödül almış olmak bu festivale başvuru yapmaya engel teşkil etmez.
Birden fazla film ile başvuru yapılabilir.
Festivale gönderilen filmlerin, yönetmen adı kullanılarak ticari amaç gözetmeksizin Kızkalesi Kısa Film Festivali kapsamında etkinliklerde yer alması ve gösterilmesi yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır. Buna ek olarak, festivalin tanıtımı amacı ile filmlerden küçük kesitler veya fragmanlar farklı mecralarda (televizyon, radyo, internet) yayınlanabilir.
Ön seçici kurulun ve jürinin yargısı kesindir.
Yarışmaya Erdemli Belediyesi personeli dışında her T.C vatandaşı katılabilir.
Başvuran filmler festival sonrasında iade edilmez.
Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahiplerine aittir.
4) Başvuru Şekli
Başvuru formunun basılmış ve ıslak imzalanmış halini gönderiniz.
Başvuru Formu, filmin gösterime uygun kopyası, yönetmenin fotoğrafı ve film sahnelerinden 4 fotoğrafları eklediğiniz dosyayı DVD veya USB FLASH DRIVE’ye kaydederek gönderiniz.
c. Yarışmaya katılan yönetmenler, Başvuru Formuna imzalayarak , Yarışma Yönetmeliği ve Başvuru Formu’nda bulunan tüm hükümleri kabul ve taahhüt etmiş sayılır.
BAŞVURULARIN GÖNDERİLECEĞİ ADRES:
MERSİN SİNEMA DERNEĞİ
Kırmızı Klaket Kültür Merkezi
İnönü mah. 1403 Sk. Çiğdem Apt. B-Blok No:23/C Yenişehir / MERSİN
Gsm: (0530) 317-8733
Telefon : (0324) 422-8259
Email : [email protected]

5) Ödüllerin Belirlenmesi
Festivale başvuran filmler öncelikle ön elemeyi geçmelidir. Ödül töreninden bir gün önce yapılacak jüri toplantısında, jüri kararı ile kesin sonuçlar belirlenecektir ve festival ödül töreninde açıklanacaktır.
Ödül kategorileri Kurmaca türünde; En İyi Kurmaca Kısa Film, En İyi İkinci Kurmaca Kısa Film, En İyi Üçüncü Kurmaca Kısa Film. Belgesel Türünde; En İyi Belgesel Kısa Film, En İyi İkinci Belgesel Film, En İyi Üçüncü Belgesel Kısa Film ve Deneysel Türünde; En İyi Deneysel Kısa Film, En iyi İkinci Deneysel Kısa Film, En İyi Üçüncü Deneysel Kısa Film olmak üzere 9 adet ödül verilecektir.
6) Ödüller
Başarılı bulunan filmlerin yönetmenlerine Kızkalesi Film Festivali heykelciği verilecektir.
Başarılı bulunan filmler aşağıda yer alan miktarlar ile Erdemli Belediyesi tarafından ödüllendirilecektir.
En İyi Kurmaca Kısa Film: 10.000 TL
En İyi İkinci Kurmaca Kısa Film: 6.000 TL
En İyi Üçüncü Kurmaca Kısa Film: 3.000 TL
En İyi Belgesel Kısa Film: 5.000 TL
En İyi İkinci Belgesel Film: 3.000 TL
En İyi Üçüncü Belgesel Kısa Film: 2.000 TL
En İyi Deneysel Kısa Film: 5.000 TL
En iyi İkinci Deneysel Kısa Film: 3.000 TL
En İyi Üçüncü Deneysel Kısa Film: 2.000 TL
7) Yetki
Festival yönetimi, gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere ve hukuki niteliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.
Festivale başvuru yapanlar bu yönetmelik koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
Yönetmelikte yer almayan konularda karar verme yetkisi Kızkalesi Kısa Film Festivali Yönetimi’ne aittir.
Festival Komisyonu’nun yönetmelik üzerinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.

http://www.kizkalesifilmfestivali.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin