KISA FİLM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI

SBS ve Lise öğrencileri büyük bir heyecanla hazırladıkları “serbest” temalı kısa filmleri ve “Doğa” temalı fotoğraflarını görücüye çıkarmak için yoğun bir çalışmaya girdiler. Diğer MEB okullarından öğrencilerimizin de katılabilceği yarışmada dereceye giren öğrencileri büyük ve anlamlı ödüller bekliyor…

“Geleceğin yönetmenlerini ve fotoğrafçılarını seçiyoruz”

“13-19 yaş arası öğrencilerimiz, haydi yarışmaya”

 

KATILIM  KOŞULLAR

*   Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, tüm öğrencilere açıktır.
*   Yarışmaya eser gönderen kişiler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır.

*  PLATO ve DOĞA fotoğraf ve kısa filmlerle ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

*   Adaylar en fazla 2 adet fotoğraf çalışması ve 1 adet kısa film ile yarışmaya katılabilir.

*   Ancak ödüle hak kazanan adayların en fazla bir eseri ödüllendirilecektir. Yarışma bireyseldir. Grup olarak yarışmaya katılım kabul edilmeyecektir.

*  Yarışmaya katılmak için 13-19 yaşları arasında öğrenci olmak yeterlidir. Ödül kazanan eserlerin sahipleri, öğrenci olduklarını belgelemek durumundadırlar.

*  Yarışmaya katılacak fotoğraf çalışmaları orijinal halleri ile yüklenmelidir (Photoshop vs.gibi yazılımlar kullanılmamalı, orijinal fotoğraf üzerinde değişiklik yapılmamalıdır.)

*  Yarışmaya katılacak kısa filmlerin süresi 3 dk ’yı geçmemelidir. 3 dk ‘ yı geçen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

* Yarışmaya katılacak çalışmalar herhangi bir kurgu programı kullanılarak hazırlanabilir. Ör: Windows Movie Maker, Final Cut, Adobe Premier, Avid…vs

* Fotoğraf çalışmalarında ele alınacak tema “DOĞA”  iken kısa film çalışmalarında ise tema “SERBEST” tir.

* Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.

*  Çalışmanın özgün olması, daha önce hiç bir yerde kullanılmamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir. Yarışma sonucunda, seçici kurulun ödüle layık gördüğü bir fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla    eş zamanlı, başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesi istenir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve / veya almamış yarışmacılar açısından herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

* Yarışmaya katılan herkes yarışma şartlarını okuyup anlayarak peşinen kabul etmiş sayılır.

ÖDÜLLER:

SBS öğrencilerine Doğa Okullarında  Lise öğrencilerine ise Plato MYO da verilecek eğitim bursları…

Ayrıca, seçici kurulun yeteneğini geliştirilebilir bulduğu fotoğraf çalışması yapan 15 öğrenci için PLATO tarafından verilecek  temmuz ayında 3 haftalık yoğunlaştırılmış Fotoğrafçılık Eğitimi ve kısa film çalışması yapan 15 öğrenci için 1 aylık yoğunlaştırılmış Film Yapım Teknikleri eğitimi.

(Ödül sahibi, ÖSYS sınavları sonucunda T.C. Plato Meslek Yüksekokulu Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne yerleşirse Plato Meslek Yüksekokulu tarafından verilecek burs oranlarıdır.)

SEÇİCİ KURUL:

Fotoğraf dalında:  Aslı Kotaman (Akademisyen), James Hughes ( Fotoğraf Sanatçısı ve Akademisyen), Sine Boran Art (Fotoğraf Sanatçısı ve Akademisyen)

Kısa Film dalında:  Hayk Kirakosyan  (Görüntü Yönetmeni), Aslı Kotaman ( Akademisyen), Cem Yıldırım ( Akademisyen), Sermin Çakmak –Akademisyen

ÖNEMLİ TARİHLER:

Fotoğraf-kısa film yükleme için son tarih: 6 Mayıs 2012

Kurul değerlendirmesi: 6-16 Mayıs 2012

Yarışma sonuçlarının açıklanması: 16 Mayıs 2012 (İstanbul-Doğa Koleji Acarkent kampüsü)

Ödül Töreni ve Sergi Açılışı : 15-16 Mayıs 2012 (İst.-Doğa Koleji Acarkent kampüsü)

Diğer Sergiler: Çalışmalar facebook, twitter, youtube, dailymotion….vs. gibi sitelerden yarışma boyunca izlenebilecektir.