KIRMIZI IŞIK YANIYOR BİTKİLER UZUN ÖMÜRLÜ OLUYOR.

Proje Amacı:

Kırmızı ve yeşil ışığın yeşil yapraklı bitkilerin taze kalma sürelerine etkisini araştırmak.

Projenin hedefleri:

1-Kırmızı ve yeşil ışığın yeşil yapraklı bitkiler üzerine etkisini araştırmak

2-Yeşil yapraklı bitki ve bu bitkinin bekletileceği saklama kaplarının temin edilmesi.

3-Saklama kaplarına yeşil ışık ve kırmızı ışık düzeneklerinin yerleştirilmesi

4-Işıkların yeşil yapraklı bitkilerin taze kalma sürelerine etkisini araştırmak için kontrollü deney düzeneklerinin hazırlanması

5-Kırmızı ve yeşil ışıkta yeşil yapraklı bitkilerin taze kalma süreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi.

6-Yeşil yapraklı bitkilerin taze kalma sürelerini uzatarak kullanım ömürlerini arttırmaya olumlu katkı sağlamak.

Proje çalışmaları sırasında gerçekleştirilen faaliyetler:

Annem her Pazar alışverişi dönüşünde yeşil yapraklı bitkilerden olan maydanoz,tere,roka gibi bitkilerin uzun süre yeşil kalması için konu komşudan duyduğu bütün yöntemleri deniyordu.bir hafta kavanoza koyuyor ,bir hafta poşetle saklıyor yada son dönemlerde moda olan saklama kaplarını deniyordu. .Annemin bu çabaları benim kafamda bir fikrin oluşmasına neden oldu tabii bu fikir öğretmenimizin yeşil yapraklı bitkilerin kırmızı ve mor ışıkta çok hızlı ,yeşil ışıkta ise çok yavaş fotosentez yaptığını duymamla ortaya çıktı.kendi kendime ben bu ışıkları kullanarak annemin taze tutmak için çok çaba harcadığı yeşilliklerini uzun süre koruyabilir miydim.Hemen araştırmalara başladım yaptığım araştırmalar sonucu bazı beyaz eşya firmalarının mavi ve mor ışığı kullanarak sebzeler için özel bölmeler yaptıklarını öğrendim .Tabi buzdolaplarının maliyeti çok yüksek olduğu için her kesimden insanların alamayacağını da öğrenmiş oldum öyle bir şey yapmalıydım ki maliyeti düşük olmalı ve yeşil bitkileri uzun süre taze tutmalıydı.hemen 3 tane saklama kabı temin ettim.Kaplardan birine yeşil ışık düzeneği diğerine kırmızı ışık düzeneği yerleştirdim en son kaba ise hiçbir işlem yapmadan kontrollü deney düzeneği hazırladım.Ve her üç saklama kabına maydanoz koyarak gözlem yapmaya başladım.gözlemlerim sonucu ışık düzeneği olmayan saklama kabında en erken şekilde bozulma belirtileri gözlemlenirken .yeşil ışıkta 2.hafta sonunda bozulma başlamış kırmızı ışıkta ise 3. Haftanın sonlarında bozulma en hafif şekliyle görülmüştür.kırmızı ışıklı kapta tam bozulma 4.hafta sonunda gerçekleşmiştir.

Kullanılan yöntemler: Bu proje,yeşil yapraklı bitkilerin dayanma sürelerinin ışık rengiyle ilgili olup olmadığının MERAK edilip ışıklı saklama kaplarının bu işe yarayıp yaramayacağı HİPOTEZİ ile başlamıştır.Saklama kapları hazırlanıp içerisine taze alınmış maydanozlar bırakılarak GÖZLEM yapılmıştır.Daha sonra ısı yalıtım malzememiz, MODEL HAZIRLAMA ile elde edilen kaplarda KONTROLLÜ DENEY ile test edilmiştir. Bu arada ışığın yeşil yapraklı bitkiler üzerine etkisi ARAŞTIRILMIŞTIR. Yapılan İNCELEME ve GÖZLEM’ler sonucu PROBLEMİN ÇÖZÜMÜ’ne ulaşılmıştır.

ULAŞILAN SONUÇLAR: Işığın yeşil yapraklı bitkilerin taze kalma süresine etkisi olduğu görüldü. En uzun dayanma süresinin kırmızı ışıklı saklama kabında olduğu görüldü. Buradan kırmızı ışıklı saklama kaplarını kullanarak yeşil yapraklı bitkilerimizin taze kalma sürelerini uzatabileceğimiz sonucunu çıkarabiliriz.

Sonuçların değerlendirilmesi: Yapılan deney ve gözlemler sonucunda kırmızı ışıklı saklama kapları sayesinde evden hiç eksik etmek istemediğimiz yeşil yapraklı bitkilerin dayanma süresi uzayacak her hafta yeşillikler için ayırdığımız bütçe cebimize kalacak. Ucuz ve etkili bir yöntemle yeşilliklerimiz taze kalmış olacak.

Proje konusu ile ilgili literatür (kaynak) taraması: Kırmızı ve yeşil ışık kullanılan bir çok proje olmasına rağmen saklama kapları şeklinde kullanılmasına rastlanmamıştır.

http://www.fenokulu.net/

Bu faaliyetlerin takvimi:

Proje başlangıç tarihi: 13 Kasım 2011

Saklama kaplarının temin edilip ışık düzeneklerinin hazırlanması :12 Kasım ? 03 Aralık 2011

Kaplarla deney gerçekleştirme:05 Aralık 2011

Kaplarda bulunan maydanozların gözlenmeye başlanması:05 aralık ? 30 aralık 2011

Sonuç Raporunun hazırlanması: 06 Ocak 2012

Proje Bütçesi: Saklama kapları evde bulunan ve kolay devre kurulabilecek kaplardan seçilmiştir. Sadece devreler için 15 TL harcanmıştır.
Projeyi hazırlarken destek alınan kişi veya kuruluşlar: Fen ve Teknoloji öğretmenimiz Hatice BOZDOĞAN?dan kontrollü deney aşamalarında ve proje danışmanlığında yardım alınmıştır.

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri