KİREÇSİZ SU

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: GÜNLÜK TÜKETTİĞİMİZ SUYUN MİKROBİYOLOJİK VE KİREÇTEN ARINDIRILMASI GEREKİR.BULUNDUĞUMUZ BÖLGEDE SULAR ÇOK KİREÇLİ,GENELDE HAZIR SU TÜKETİLİYORDU.BİZİM İSE BUNA DURUMUMUZ MÜSAYİT DEĞİLDİ.BEN DE YAPTIĞIM ÇALIŞMAYLA SAĞLIKLI SU ÜRETTİM.

PROJE HEDEFİ: SAĞLIKLI YAŞAMAK ,LEZZETLİ ÇAY İÇMEK

PROJE ÖZETİ: YÖREMİZ SUYU KUYUDAN ÇIKMAKTADIR.BU DA KİREÇLİ VE MUHTEMELEN MİKROPLUDUR.BU DURUM DAR GELİRLİ BÜTÇELİLER İÇİN SAĞLIK AÇISINDAN TEHDİT OLUŞTURMAKTA.BU ÇALIŞMA BU TEHDİTİ EN AZ SEVİYEYE İNDİRMEKTEDİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: SUYUN KAYNATILARAK DİNLENRİLMESİ,BU ESNADA SUDAKİ MİKROBİYOLOJİK CANLILAR YOK OLMAKTA.SUDAKİ KİREÇ TAŞLAŞARAK DİBE ÇÖKMEKTE,ÜSTTE OLUŞAN KİREÇ KSYMAĞI DA SÜZÜLEREK ARINDIRILMAKATADIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: KAYNATMA,DİNLENDİRME,SÜZME,KUYU SUYUNU NORMAL ŞARTLARDA GIDA AMAÇLI KULLANDIĞIMIZDA GÖRDÜK KİGEREK YEMEKLER GEREKSE SUDAN İMAL EDİLEN SIVI İÇECEKLER ÇOK BULANIK VE TATSIZDIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR: İÇTİĞİMNİZ SU HİSSEDİLEBİLİR DERECEDE TATLANMIŞ OLUP DEMLEDİĞİMİZ ÇAYLAR İSE DAHA BERRAK VE LEZZETLİ OLMAKTADIR.FARKINDA OLMASAKTA SUYLA BÜNYEMİZE ALDIĞIMIZ KİREÇ TAŞLARINI ALMAMIŞ OLUYORUZ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: OLUMLU SONUÇLAR BULUNDU.İÇTİĞİMİZ SU DAHA LEZZETLİ ,ÇAYLARIMIZ DAHA BERRAK OLDU.HERLKESİN KOLAYLIKLA YAPABİLECEĞİ BİR YÖNTEM

KAYNAKLAR: GÜNLÜK YAŞANTIMIZ FEN BİLGİSİ DERS KİTAPLARI NATIONAL GEOGRAPHIC BİLİM VE TEKNİK DERGİSİ

PROJENİN TAKVİMİ: ARALIK-OCAK AYLARINDA PROJE HAZIRLANDI,UYGULAMAYA GEÇİLDİ.

PROJE BÜTÇESİ: 100 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: ANNEM ,ÖĞRETMENLER VE BÜYÜKLERİM,ADÜ GERMENCİK ZİRAAT ODASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin