“KİMYASAL HAYATIMIZ” Projesi Kimya Tam Olarak Hayatımızda Dedirtti

“Kimyasal Hayatımız eTwinning projemiz” kapsamında hedeflediği çalışmalarını tamamlamıştır.

• Korana virüsün hayatımıza girdiği bu dönemde uzaktan eğitim alan öğrencilerine, öğrenci velilerine ve projenin sesinin duyulacağı bütün sağlığına önem verenler için kimyanın hayatımızın bir parçası olduğunu göstermeyi amaçladılar.

• Kimyanın sadece deneylerden ibaret olmadığını, aslında günlük hayatımızın tamamında yer aldığını, yararları ve zararlarıyla göstermek amaçlandı.
Bu bağlamda, Kimyasal maddelerle ilgili birçok çalışma alanı olduğu yaparak yaşayarak araştırıp sınıflandırarak öğrencilerin yenilenen teknolojiyi kullanılarak keşfetmeleri sağlandı. Hazır ve Organik Gıdalar, Polimerler, Kozmetik, İlaçlar, Temizlik Malzemeleri ve Dezenfeksiyon üzerine araştırmalar yaptılar.

• Hazır gıdaları alırken, nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrendiler. O gıdanın bize neler kazandıracağını ve kaybettireceğini öğrendiler. Ailece turşu, tarhana, yoğurt, ekmek vb. yaparak keyifli zaman geçirdiler. Hayatlarında polimerlerin neler olduğunu ve nerelerde kullanıldığını keşfettiler. Aşırı ilaç kullanımının sonuçlarını, hem kendi sağlığına hem de ekonomiye etkilerini incelediler. Tam da Pandemi dönemindeyken temizlik malzemelerinin doğru kullanımını ve kullanımı sırasında dikkat etmeleri gerekenleri araştırarak öğrendiler. Kendi temizlik malzemelerini hazırladılar. Bunun gelecekte iş seçmelerinde etkili olacağını söylediler. Gereksiz kozmetik kullanımının zararlarını ve doğal ürünlerle de bakımlı olunabileceğini keşfettiler. Kendi dezenfektanlarını yaparak hem doğal hijyen sağladılar hem de ekonomilerine katkı sağlamış oldular.

• Projemizin finalinde öğrencilerimize ve velilerimize proje ile ilgili düşüncelerini sorduk. Aldığımız cevaplar biz öğretmenleri çok memnum etti ve iyi ki bu projeye başlamışız dedirtti.


Ortalama sekiz aylık verimli ,eğitici ve eğlenceli bir çalışma sürecinin artık sonuna geldik. Bütün ortaklarımızla proje süresince yaptığımız çalışmalardan bir kesit alarak final ürünü olarak bir ebook hazırladık. 4 Sergi Çalışması yaptık. Ve projemizin konularının tamamını kapsayan bir takvim hazırladık. Hazırladığımız çalışmaları beğenilerinize sunuyoruz.

1.www.canva.com/design/DAEd1P9B5Jc/view (e-Book)
1st Exhibition:https://www.artsteps.com/view/600164222562851eba1ce22b?currentUser
https://twinspace.etwinning.net/126177/pages/page/1318064
2. Sergi:www.emaze.com/@AOTOZWCLL/chemcal-lfe-etwnnng-project
https://twinspace.etwinning.net/126177/pages/page/1327481
3.Sergi:wke .lt/w/s/d3SOCT
twinspace.etwinning.net/126177/pages/page/1516689
4. Sergi: twinspace.etwinning.net/126177/pages/page/1616859
https://docs .google.com/presentation/d/1AaNvqA1Jw2Lw27IM7vM4YZiVHYQwI_KBmtKO8fCVGKM/edit?usp=sharing
-Calendar:https://twinspace.etwinning.net/126177/pages/page/1141837

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.