Kimya Projesi Çevre İle Uyumlu Doğal Renklendirici

Kimya Projesi
KIZILÇAM AĞAÇ KABUĞU EKSTRAKTINDAN ÇEVRE İLE UYUMLU VE DOĞAL RENKLENDİRİCİ
AĞAÇ ÜST YÜZEY İŞLEM BOYALARININ GELİŞTİRİLMESİ

Son yıllarda insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen doğal boya maddelerinin kullanımı üzerine yapılan çalışmalar artış göstermektedir. Bitki, çiçek ve ağaçlardan elde edilen doğal boyar maddelerin ağaç üst yüzey koruyucu ve boyar maddesi olarak kullanımına ait çalışmalar ise yok denecek kadar azdır. Akdeniz Bölgesinde yayılış gösteren Kızılçam ağaç kabuğundan elde edilen ekstraktı kullanarak su bazlı doğal ahşap üst yüzey boyama maddesi elde edilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında atıl durumdaki kızılçam kabuklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması da amaçlar arasındadır.

Odun hammaddesi çok çeşitli amaçlarla farklı alanlarda değerlendırilen bir malzemedir. Bu çalışmada ülkemizde mobilya ve dekorasyon yapımında sıklıkla kullanılan Sarıçam Katran ve Kavak odunlarından elde edilen deney örneklen kullanılmıştır. Boyar madde olarak atıl durumdaki kızılçam kabuklarından suyla ekstraksiyon sonucunda elde edilen boyar madde kullanılmıştır. Deney örneklerinden 150x100x10mm boyutlarında hazırlanan örneklere boya çözeltisi mordan maddeleriyle birlikte uygulanmıştır.

 

Geliştirilen su bazlı doğal boyaların tamamının ahşap malzeme kökenli mobilya ve dekorasyon ürünlerinde Üst yüzey koruma ve boyama işlemlerinde kullanılabilecek görüntü ve özelliklerde olduğu gözlenmiştir.

MERSİN SİLİFKE ERTAN CÜCELOĞLU ANADOLU LİSESİ

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Aysel TOL

ÖĞRENCİLER
Alp Ertuğrul BULUT
Özgür DAŞBAŞ