KESİRLERLE NOTALARIN DANSI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Denizli
Okulun Adı:
İsmail Özcan İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Cemre Nur GÜNGÖR
Gamze ALTUNDAĞ
Danışman Öğretmen:
Gülhan CİHAN

PROJE AMACI:
MÜZIKLE MATEMATIK ARASINDAKI ILIŞKIYI GÖSTEREN BIR MÜZIK ALETI OLUŞTURULMASI

PROJE HEDEFİ:
KESIRLER YARDIMIYLA 8 NOTAYI TEL ÜZERINDE OLUŞTURMAK. BU TELLERLE BIR MÜZIK ALETI OLUŞTURMAK MATEMATIK VE MÜZIK ARASINDAKI ILIŞKIYI ORTAYA ÇIKARMAK

PROJE ÖZETİ:
AYNI KALINLIKTA MISINA KULLANILARAK MÜZIK ALETI OLUŞTURDUK.BU MÜZIK ALETININ TELLERININ UZUNLUKLARI ARASINDA ORAN OLMAKLA BERABER , SESIN IYI ÇIKMASI IÇIN TABANA OLAN UZAKLIKLARININ EŞIT OLMASINI SAĞLADIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ENI 54,5 CM,BOYU 40 CM OLAN TAHTA PARÇASINI, MISINAYI VE ÇIVILERI HAZIRLADIK.MISINAYI FARKLI ORANLARDA KÜÇÜLTEREK TELLERI OLUŞTURDUK.İLK NOTAYI(DO) 40CM,IKINCI(RE) 40. 8/9CM, ÜÇÜNCÜ (MI) 40.64/81CM,DÖRDÜNCÜ(FA) 40.3/4CM,BEŞINCI(SOL) 40.2/3CM LIK ,ALTINCI(LA) 40.16/27CM LIK,YEDINCI(SI) 40.128/243CM LIK ,SEKIZINCI NOTAYI(DO)40.1/2CM LIK MISINALARLA HAZIRLADIK.TELLERIN BOYUTUNA GÖRE TAHTAYA ÇIVILERI ÇAKTIK.TELLERI ÇIVILERE BAĞLADIK.TELLER ARASINDA FARKLI ORANLAR BULUNAN MÜZIK ALETI OLUŞTURDUK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
TÜMEVARIM YÖNTEMİ,MODEL OLUŞTURMA ,PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMİ,SINAMA YANILMA YÖNTEMİ

ULAŞILAN SONUÇLAR:
MÜZIKLE MATEMATIK ARASINDAKI MÜKEMMEL BAĞINTININ FARKINA VARDIK VE FARKLI ORANLARDAKI TELLERI BIR ARAYA GETIREREK BIR MÜZIK ALETI OLUŞTURDUK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
TELLERIN KALINLIKLARININ DEĞIŞTIRILMEDEN UZUNLUKLARINI BELIRLI ORANLARDA KÜÇÜLTEREK 8 FARKLI NOTAYI ELDE ETTIĞIMIZ BU PROJE MATEMATIKLE MÜZIK ARASINDAKI ILIŞKIYI ÇOK GÜZEL AÇIKLIYOR.

KAYNAKLAR:
8.SINIF MATEMATIK DERS KITABI,8.SINIF MÜZIK DERS KITABI, WWW.WIKIPEDIA.COM

PROJENİN TAKVİMİ:
25 EKIM: PROBLEM TESPITI, LITERATÜR TARANMASI 22 KASIM: PROJE TASLAĞININ ÇIZILMESI 10 ARALIK: MALZEMELERIN TEMINI 7 OCAK:MÜZIK ALETININ YAPILMASI 15 OCAK:SONUÇ RAPORU HAZIRLANMASI

PROJE BÜTÇESİ:
MISINAYI 5 TL ,ÇIVILERI 5 TL YE, TAHTAYI 20 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
MATEMATIK ÖĞRETMENIMIZ GÜLHAN CİHAN, RESIM ÖĞRETMENIMIZ OĞUZ ÖZDEMİR,MÜZIK ÖĞRETMENI EMINE ÇİVİ,