Kente Karşı İşlenen Suçlar Konulu Fotoğraf Yarışması

“Kente Karşı İşlenen Suçlar” Fotoğraf Yarışması
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Fotopya tarafından düzenlenen yarışma, ülkemizin en güncel sorunlarından biri olan planlı ve plansız yapılaşma üzerine gerçekleştiriliyor.
“Kente Karşı İşlenen Suçlar” Fotoğraf Yarışması
Yarışmanın Konusu:
Kentlerimizdeki çarpık ve plansız yapılaşmalara son yıllarda bir yenisi eklendi: ‘Saygısız ve planlı yapılaşma’…
Özellikle kent silüetini tahrip eden ‘azman’ yapılar; tarihten gelen kimlikli peyzajları yok eden ‘şımarık’ binalar; korunması gerekli tarihi ve özgün dokuları delik deşik eden ‘otomobil sevdalısı yol ve kavşaklar’ gibi uygulamaların, örneğin geçmiş yıllardaki gecekondulardan ve kaçak yapılardan en önemli farkları ‘planlı’ olmaları…
Çünkü yetkililer bu gibi ‘kente karşı suç’ niteliğindeki uygulamaları artık ‘planlayarak’ gerçekleştiriyorlar; aynı uygulamaların yatırımcıları da yine yetkililerden genellikle özel siyasi, ticari ya da başka tür yakınlıklarla alınmış ‘ayrıcalıklı izin’lerle amaçlarına ulaşıyorlar.
Yarışmanın Amacı:
ÇYDD ve Fotopya olarak, çağdaş Dünya kentlerinde görülmeyen bu gibi uygulamaların “kente karşı suç” niteliği taşıdığı yönündeki eleştirilere katkıda bulunmak ve fotoğraf sanatının eşsiz olanaklarıyla aynı konudaki kamuoyu bilincinin yükselmesine yardımcı olmak amacıyla bu fotoğraf yarışmasını düzenledik.
Yarışmaya eser sunacak fotoğraf sanatçılarımızın yaşadıkları kente bu gözle de bakarak kene karşı suçları belgelemeleri, yarışma sonucunda doğacak sergi ve kitabıyla birlikte toplumdaki kent kültürüne önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz.
Sanatçılarımıza şimdiden başarılar diliyoruz.
ÇYDD – Fotopya

YARIŞMA HAKKINDA
Katılım Koşulları:
“Kente Karşı İşlenen Suçlar” konulu ulusal fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.
Bu yarışma internet üzerinden gerçekleştirilen bir yarışmadır. Fotoğraflar www.fotopya.com.tr adresi üzerinden yarışmaya gönderilecektir. E-posta ya da posta yoluyla gönderilen fotoğraflar yarışmaya dahil edilmeyecektir.

Ödüller:
Birincilik Ödülü:Canon EOS 600D DSLR Fotoğraf Makinası + 18-55mm f/3.5-5.6 Objektif
İkincilik Ödülü:MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz Dual-core Intel Core i5
Üçüncülük Ödülü: iPad mini
6 Kişiye: “Kompozisyon – Sabit Kalfagil” kazanan adına imzalı kitap + “Kente Karşı İşlenen Suçlar” Fotoğraf Yarışması Sergi Katılım Sertifikası
40 Kişiye: www.Fotopya.com.tr ’den 3 aylık ücretsiz Premium Portal Üyeliği + “Kente Karşı İşlenen Suçlar” Fotoğraf Yarışması Sergi Katılım Sertifikası

Yarışma Takvimi:
Son Gönderim Tarihi:12.04.2013 (Saat: 24:00″da fotoğraf kabulü durdurulacaktır.)
Jüri Değerlendirme Tarihi: 19.04.2013
Yarışma Sonuçlarının Açıklanması: 03.05.2013 (Fotopya, TFSF)
Ödül Töreni ve Sergileme Detayları: Yarışma Sonuçlarının açıklandığı tarihte yer ve tarih belirtilerek Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı üzerinden duyurulacaktır.

Seçici Kurul (Alfabetik Sıraya Göre):
Ercan ARSLAN Milliyet Gazetesi Fotomuhabiri
Nadir EDE Mimar Sinan Üniversitesi / GSF Fotoğraf Bölümü
Oktay EKİNCİ Cumhuriyet Gazetesi Yazarı / Yüksek Mimar / ÇYDD Temsilcisi
Doç. Emre İKİZLER Marmara Üniversitesi / GSF Fotoğraf Bölümü
Sabati KARAKURT Hürriyet Gazetesi Fotomuhabiri

“Kente Karşı İşlenen Suçlar” Ulusal Fotoğraf Yarışması Genel Kuralları :
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Fotopya tarafından dereceye giren fotoğrafların kullanımı:
• Yarışmada dereceye giren tüm fotoğraflar, katılımcıların isimleriyle birlikte “Kente Karşı İşlenen Suçlar” projesini tanıtım amacıyla; Ç.Y.D.D. ve Fotopya tarafından kullanılabilinir.
• Kente Karşı İşlenen Suçlar Fotoğraf Yarışması Ödül töreni ve Sergisi esnasında fotoğraf sahipleri ile çekilen etkinlik fotoğrafları “Kente Karşı İşlenen Suçlar Fotoğraf Yarışması” projesini tanıtım amaçlı olarak Ç.Y.D.D. ve Fotopya tarafından kullanılabilinir.
• Yarışmada dereceye giren fotoğraflar yarışma sonuçlandıktan sonra Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı, Ç.Y.D.D. üzerinden belirtilecek olan mekan(larda) basılı olarak sergilenecektir.
• Fotoğraf kullanımı ile ilgili olarak fotoğraf gönderimi sırasında kullanıcıya iki seçenek sunulacaktır:
a) Fotoğraf sahipleri olumlu seçeneği işaretledikleri takdirde yarışma sergisi süresince gerçekleşecek olan fotoğraf satışlarından elde edilen gelir Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanacaktır. Aynı zamanda bu projeyi olumlu cevapları ile desteklemek isteyen katılımcıların fotoğrafları, üzerinde isimlerinin belirtildiği kartpostal, defter, mug, takvim, ayraç, vb promosyon malzemeleri şeklinde satışa sunulabilecektir. Bu nedenle fotoğraf gönderen ve dereceye giren her katılımcı fotoğraf baskılarının satışından elde edilen gelir üzerinden hak talep etmeyeceğini ve oluşacak gelirin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği destek fonunda kullanılmasını istediğini kabul eder. Tüm fotoğraflar yarışma ile ilgili duyurularda ve “Kente Karşı İşlenen Suçlar ” yarışma projesine destek kapsamında, katılımcının ismi belirtilerek Ç.Y.D.D ve Fotopya Yayınları tarafından tanıtım amacıyla kullanılabilinir.
b) Fotoğraf sahipleri olumsuz seçeneği işaretledikleri takdirde fotoğrafları hiçbir şekilde satışa sunulmayacaktır. Sadece sergide yer alacak ve aldıkları dereceleri duyurulacaktır.
• Yarışmaya, jüri üyeleri, Ç.Y.D.D. Genel Merkez, Ç.Y.D.D. Yönetim Kurulu Yedek ve Asil Üyeleri, Ç.Y.D.D Çalışanları ve Fotopya çalışanları dışında herkes katılabilir. (Fotopya’da, ücretsiz olarak yazı ve fotoğraf paylaşan yazarlar, Fotopya çalışanı olarak kabul edilmezler ve yarışmaya katılabilirler.)
• Yarışma süresince katılımcıların isimleri veya kim olduklarını belirtecek herhangi bir işaret fotoğrafın üzerinde veya çerçevesinde yer alamaz. Eğer böyle bir işaret veya fotoğrafçının ismi görünüyorsa o fotoğraf diskalifiye edilir ve jürinin karşısına çıkarılmaz.
• Üç ay içinde ödüllerini almayan yarışmacılar haklarını kaybetmiş sayılırlar.
• Gönderilen fotoğraflar tüm fotoğraf gönderimi sürecince Fotopya editörleri tarafından belirli sürelerde kontrol edilir ve şartnameye uymayan fotoğraflar yarışmadan çıkarılabilinir. Bu gibi durumlar için, Fotopya bir açıklama yapma zorunluluğunda değildir.
• Ödül alan fotoğraflar hakkındaki şikayetlerin Fotopya Editörleri tarafından incelenebilmesi için, şikayete uğrayan fotoğrafın sahibi, Fotopya”nın konu ile ilgili tüm taleplerini (fotoğrafın ham ya da crop”lanmamış ve de exif”li hali gibi…) yerine getirecektir. Ödül tesliminden sonra yapılan şikayetler, dikkate alınmayacaktır.
• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır .
• Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, fotoğraf kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapanların yarışmalara katılımı, TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl süreyle kısıtlanır.
• Bu yarışmaya daha önce ödül almış fotoğraflar da gönderilebilinir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı çalışmalarla katılımda bulunan kişiler ise, bir sene boyunca TFSF yarışmalarına katılamayacağı için kısıtlama süreleri dahilinde bu yarışmada yer alamazlar.
• Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam edenler, bu yarışmaya katılamazlar.
• Yarışmaya fotoğraf gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.
• Yarışmamız TFSF 2012 / 94 kayıt numarası ile onaylamıştır.
• Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.