KENDİNİ TEMİZLEYEN KAFES

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İZMİR / BUCA

OKUL ADI: Dokuz Eylül Üniversitesi Özel 75.Yıl İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Yiğit Gençkaya

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Aliye Kayserilioğlu

PROJE AMACI:
PROJENİN AMACI:KAFES TEMİZLEMEYİ GECİKTİRMEK VE ORTAM KİRLİLİĞİNİ AZALTMAK

PROJE HEDEFİ:
PROJENİN HEDEFİ:EVLERDE VE KAFESLERDE KUŞ BESLEYENLERİN ÇOĞU ZAMAN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU, PİS GÖRÜNTÜ, ORTAM KİRLİLİĞİ(YEM ATIKLARI, UÇUŞAN TÜYLER) VE BU SEBEP İLE OLUŞABİLECEK HASTALIKLARI AZALTMAK. BU PROJE İLE GÖRÜLEBİLİR BİR TEMİZLİK SAĞLANACAK VE KUŞ TÜYLERİNE KARŞI ALERJİSİ OLAN KİŞİLERİN DE RAHATÇA KUŞ BESLEMESİ MÜMKÜN OLACAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
KAFES TABANINA SU HAREKETİNİ SAĞLAYACAK MOTOR YERLEŞTİRİLİR, MOTOR TABANDAKİ SUYU TABANA YAKIN EĞİMLİ YÜZEYE İLETİR, SÜZGEÇ KAĞIDINDA ATIKLAR KALIR.SU TEKRAR DOLANIMA KATILIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Annem evde kuş beslememi istemiyordu.Etrafı çok kirlettiğini ve tüylerinin zararlı olabileceğini söylüyordu.Araştırmalarım sonucunda kuşlardan aşağıdaki hastalıkların insanlara geçebileceğini öğrendim. Güvercin Veremi Tuberculosis Psittacosis Papağan Hastalığı Parazitler Kırmızı keneler Tüy bitleri Evdeki akvaryumun kendini temizlediğini gördüm ve kafeste de böyle bir şey yapılabileceğini düşündüm.Ön modelin hazırlanması sırasında birçok defa olumsuzluklar ile karşılaştık fakat gerekli değişiklikleri yaparak sonuçta çalışan bir modele ulaştık. Modelde kullanılan malzemeler 33 26 15cm flexi glass su tankı 600lt/h kapasiteli elektrikle çalışan pompa 2 adet su fıskiye borusu Filtre borusu PVC Flexi glass 2 plaka Su aktarma boruları Modelin hazırlanmasında karşılaşılan problemler: Flexi glass malzemeden hazırladığımız su tankı dışarıya su sızdırdı.İçeriden ve dışarıdan silikon ile yalıtım yaptık. Su tankı gövde malzemesinden dolayı esnek bir yapıya sahipti tankın üst ve alt yüzeyini sağlamlaştırmak için alüminyum profilden çerçeve yaptık. Suyun eğimli yüzeyi temizlemesi için düşünülen taşma kanaldan yeterince su debisi sağlanamadı.Kanaldan taşan sular bütün yüzeyi süpüremedi.Bu yüzden delikli fiskiye şekli daha uygun oldu . Modelin çalıştırılmasının 4.gününde temizleme suyu elyaf ile tam olarak süzülemediğinden dolayı pislendi.Sonrasında sudaki pislikleri çökmesini sağlayan süzme şekli filtre çok daha iyi sonuç verdi

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi