KENDİNİ SİLEN TAHTA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
Okulda tüm derslerde kullanılabilecek nitelikte olan ve otomatik olarak kendini temizleyen bir ders tahtası yapmak.

PROJE HEDEFİ:
1-DERSLERDE ZAMAN TASARRUFU SAĞLAMAK. 2-OKUL İÇİN KULLANIŞLI BİR ARAÇ GELİŞTİRMEK. 3-TAHTA SİLME İŞLEMİ SIRASINDA ÖĞRENCİLERDE OLUŞABİLECEK DİKKAT DAĞINIKLIĞINI ENGELLEMEK. 4-FEN VE TEKNOLOJİ DERSİNDE ÖĞRENDİĞİ KAVRAMLARI (BASİT ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARI) GÜNLÜK YAŞANTIYA UYARLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
Derslerde zamandan tasarruf sağlamak ve öğrencilerin derslerde dikkat dağınıklığını engellemek için otomatik olarak kendini temizleyen bir ders tahtası yapılması amaçlanmıştır. Bu projenin yapımında elektrik teknisyeni Hulisi KORKMAZ ve marangoz Murat KAYAdan destek alınmıştır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Öncelikle nasıl bir model oluşturulacağı tasarlanarak bu konuyla ilgili alan taraması yapıldı.Manyetik , içi demir tozlu yazı tahtasının çalışma ilkesinden yararlanarak bir ders tahtası tasarlandı.Tasarlanan modelin yapım aşamasına geçildi.60 cm x 45 cm x 1 cm boyutlarında mdf tahta kullanılarak arka bölümüne ilgili düzenek hazırlandı.Tahtanın ön bölümüne silgeçin otomatik olarak çalıştırılması için anahtar bağlandı.Yine tahtanın ön kısmına 10 cm genişliğinde altında keçe bulunan silgeç yerleştirildi.

4 YORUMLAR

 1. biraz daha detaylı anlatın lütfen hiç
  bişey anlamadım

  Merhaba,
  proje detayı bu kadar. Bunun dışında bizim projeye herhangi bir ekleme yapma şansımız bulunmuyor.

  İyi Günler

  Bilim Şenliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin