KENDİ ECZANEN OL

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:KAHRAMANMARAŞ

OKUL ADI: Ayşe Gümüşer İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Merve Karataş

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Güler Antepli İmal

PROJE AMACI:
DENENMİŞ VE FAYDASI GÖRÜLMÜŞ DOĞAL KARIŞIMIMDAN MANTAR EGZEMA İLTİHAPLI YARA VE EKLEM AĞRILARI YAŞAYAN İNSANLARIN FAYDALANMASINI SAĞLAMAK

PROJE HEDEFİ:
BÜYÜK BABAANNEMDEN BİZLERE KADAR GELEN BU KARIŞIM İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPTIM. AKASYA VE ISIRGAN OTU YAPRAGININ MİKROP ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİĞİ,BALMUMUNUN MANTAR VE YARALARA İYİ GELDİĞİNİ, ÇAM SAKIZI ,ZEYTİNYAĞI,VE ÇAM TEREBENTİNİN ANTİSEPTİK ,YARA VE AĞRILARI İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİNİ ÖĞRENDİM. DİĞERLERİNDEN FARKLI ,DOĞAL VE EKONOMİK .

PROJE ÖZETİ:
EGZEMA, MANTAR VE EKLEM AĞRILARI OLAN 8 KİŞİYE YAPTIĞIM KREMDEN VERDİM. OKUL ARKADAŞIMIN DA ELLERİ ÇATLAMIŞTI, ONA DA VERDİM.BİR GÜNDE ÜÇ KERE SÜRDÜ ERTESİ GÜN İYİLEŞMİŞTİ.ÖĞRETMENİME DE KREMDEN VERDİM.EGZEMADAN DOLAYI PARMAĞINDA OLUŞAN YARA 1GÜNDE KAPANDI.EKLEM AĞRISI OLAN ÜÇ KİŞİ AĞRILARINDA HAFİFLEME OLDUĞUNU SÖYLEDİ.ÜÇ TANE MANTAR HASTALIĞI OLAN KİŞİ 4. GÜNÜN SONUNDA DÜZELME OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.KULLANMAYA DEVAM EDİYORLAR. ÖĞRENDİĞİME GÖRE MANTAR VE EGZEMA GEÇ İYİLEŞEN HASTALIKLARMIŞ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
16gr ISIRGAN OTU YAPRAĞI ,36 gr BAL MUMU ,YARIM SU BARDAĞI ZEYTİN YAĞI ,18 gr ÇAM SAKIZI, 11 gr ÇAM ÖZÜ(ÇAM ESANSI, ÇAM TEREBENTİ), 3 gr AKASYA YAPRAĞI. BÜTÜN MALZEMELERİ EZEREK KARIŞTIRDIM YAPRAK TORTULARINI ALDIM . ATEŞE KOYUP SUYU ÇIKANA KADAR EZEREK İYİCE KAYNATTIM. SONRA SUYUNU SÜZÜP BİR KABA KOYUDUM, SOĞUTTUM.KREMİM SARI RENKLİ VE ÇAM KOKULU .ECZANELERDE SATILAN KREMLERİN KIVAMINDA.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi