KELOĞLANIM KELEŞOĞLUM PROJESİ İLE MASALLARI HAYATIMIZA GEÇİRİYORUZ

Yazılı Türk Çocuk Edebiyatı’nın önemli kahramanlarından birisi olan Keloğlan ; yoklukta büyümüş ve yaşlı annesiyle bir başına hayatını sürdüren , diğer masallardaki gibi şehzadelere ya da üstün özellikleri olan karakterlere benzemeyen, cesareti ve iyi kalpliliği sayesinde karşılaştığı tüm problemleri çözmeye çalışan karakteri ile tüm çocuklar tarafından beğenilmektedir.

Keloğlan Masalları’nı okuyan çocuklar onun saflığını ve güzel karakterini beğenmekte ve problem çözme konusunda onun yaptıklarından esinlenmektedir.
Projemiz sayesinde Keloğlan Masalları ile Türkçe dersinin temel öğrenme amaçlarına ulaşmak istenmekte, öğrencilere problem çözme becerisi kazandırmak hedeflenmekte, Keloğlan masallarında yaşananlarla empati kurularak Keloğlan’ın yardımseverliliği, yaşama sevinci, her güçlükle mücadele etmesi gibi kişisel özellikleri model göstermek, çeşitli Web 2.0 araçlarının kullanımının sağlanarak 21. yy becerilerini geliştirmek amaçlanmıştır.
Ankara Keçiören halide Ömer Uncuoğlu İlkokulu 4/G sınıfı öğretmeni olarak kuruculuğunu Perihan Özgenç ile yaptığım bu proje ulusal bir proje olup Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 9 öğretmenin ortaklığı ile yapılan bir projedir. Yukarıda tanıtımını yaptığımız bu projede her ay öğrencilerimizle bir keloğlan masalı izleyip bu masalı çeşitli Web 2.0 araçları ile değerlendiriyoruz. Her ay masalımızı öğrencilerimiz canlandırıyorlar. Kültürel değerlerimizi bu proje ile hayatımıza geçiriyoruz. Bu projede çalışmaktan öğrencilerim ve ben çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz….

NAZMİYE ESİN ŞIVGIN / ANKARA KEÇİÖREN HALİDE ÖMER UNCUOĞLU İLKOKULU