Ana SayfaÖzel Ders BlogKayseri’de Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

Kayseri’de Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

Kayseri’de üniversite öğrencilerine burs veren kurum ve kuruluşlar, hem devlet hem de özel sektör tarafından desteklenmektedir. Devlet tarafından verilen burslar, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sağlanmaktadır. Özel sektör tarafından verilen burslar ise, vakıflar, dernekler, şirketler ve iş adamları tarafından sağlanmaktadır.

Devlet Tarafından Verilen Burslar

  • KYK Bursu: Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine verilen burstur. KYK bursu, öğrenim kredisi ile birlikte verilmektedir. Öğrenim kredisi, öğrencinin mezun olduktan sonra geri ödemesi gereken bir kredidir. Burs ise geri ödemesizdir.

Özel Sektör Tarafından Verilen Burslar

  • Vakıf Bursları: Kayseri’de burs veren vakıflar arasında, Abdullah Gül Üniversitesini Destekleme Vakfı, Aşık Meydanı Kültür ve Sanat Vakfı, Aziziye Eğitim Vakfı (AZEV), Çorakçı İlmi Araştırma Eğitim ve Kültür Vakfı, Dadaloğlu Eğitim Kültür Dayanışma ve Turizm Vakfı, Dareyn Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Erciyes Eğitim ve Hizmet Vakfı, Yıldız ve Sait Molu Eğitim Kültür Sanat ve Sağlık (MEKSAV) Vakfı bulunmaktadır. Bu vakıflar, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere burs vermektedir.
  • Dernek Bursları: Kayseri’de burs veren dernekler arasında, Kayseri İli Yardım Derneği, Kayseri Kafkas Derneği, Kayserili İşadamları ve Sanayicileri Derneği, Kayseri Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği, Kayseri Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği bulunmaktadır. Bu dernekler, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere burs vermektedir.
  • Şirket ve İş Adamları Bursları: Kayseri’de bazı şirketler ve iş adamları da öğrencilere burs vermektedir. Bu şirketler arasında, Erciyes Anadolu Holding, Kayseri Şeker Fabrikası, Yıldız Holding, Özkaynak Holding, Hema Endüstri Holding, YDA İnşaat, Beyaz Enerji, KİPA, A101, BİM, Migros, CarrefourSA bulunmaktadır. Bu şirketler ve iş adamları, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere burs vermektedir.

Burs Başvuruları

Burs başvuruları, genellikle her yıl eylül ayında açılmaktadır. Başvurular, burs veren kurum ve kuruluşların internet sitelerinden veya doğrudan kurumlara yapılmaktadır. Başvurularda, öğrencinin öğrenim durumu, maddi durumu, başarı durumu ve diğer başvuru şartları dikkate alınmaktadır.

Kayseri’de üniversite öğrencilerine burs veren kurum ve kuruluşlar hakkında daha fazla bilgi için, bu kurumların internet sitelerini ziyaret edebilir veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.