Kavaklıdere Primeur Tasarım Yarışması 2012

Primeur şarapları, her yıl Kasım’ın 3. perşembesi piyasaya çıkan o yılın en taze ve en aromatik şaraplarıdır. Özel yapım yöntemi nedeniyle üretildikten bir ay sonra içilebilen ve muz, ananas gibi kokulara sahip olan Primeur şaraplarının piyasaya çıkması tüm dünyada sanki bir şarap bayramıymış gibi kutlanır. Bu geleneğin yaratıcısı Fransa’nın Beaujolais bölgesidir ve bu bölgenin Primeur şarapları Beaujolais Nouveau adıyla anılır. Kasım’ın 3. perşembesi tüm dünyada aynı anda Primeur şarapları piyasaya çıktığında, vitrinlerinde çeşitli dillerde ‘Beaujolais Nouveau geldi’ yazan şarap dükkânları, o yılın taptaze ürünleri olan bu genç şarapları içmek için sabırsızlananlarla dolup taşar. Bu şarapçılık geleneğini 1988 yılından beri Kavaklıdere Primeur Kırmızı ve Beyaz ürünleriyle sürdüren Kavaklıdere Şarapları, bu genç şarapları etiketlerinde bu yıla özel pulunu genç sanatçılara emanet ediyor.

Özenle ve zevkle ürettiğimiz bu genç şaraplarımıza pulun yine genç sanatçılar tarafından tasarlanmış olmasını istiyoruz. Her yıl başka bir tasarımcının imzasını taşıyacak olan etiketlerimizde yer alacak bu yıla özel pul için heyecanlı yarışına katılmanızı bekliyoruz. Hepinize başarılar dileriz.

1. Yarışma Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri’nin lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik olacaktır.
2. Katılımcı, mevzuat gereğince ödüle hak görülen tasarımın Kavaklıdere firması tarafından maddi manevi hiçbir koşul gözetmeden kullanılabileceğini katılım formunu göndererek kabul etmiş sayılacaktır.
3. Yarışmaya katılımcılar en fazla 5 çalışma ile katılabileceklerdir.
4. Yarışmada üç ödül verilecektir.
Birincilik ödülü: 5.000 TL
İkincilik ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük ödülü: 1.000 TL
5. Yarışma jürisi değerlendirme neticesinde herhangi bir eseri ödüle layık görmeme hakkını saklı tutar.
6. Yarışmaya son katılım tarihi 1.11.2012 saat 24:00
7. Kazanan eserin açıklanması www.kavaklidere.com adresinde yayınlanacaktır.

Jüri Üyeleri:
Prof. Ayşegül İzer Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı
Prof. Sema ILGAZ TEMEL Marmara Üniversitesi G.S.F. Grafik Bölüm Başkanı
Prof. Tevfik Fikret UÇAR Anadolu Üniversitesi G.S.F. Grafik Bölüm Başkanı
Doç. Namık Kemal SARIKAVAK Hacettepe Üniversitesi G.S.F. Öğretim Üyesi
Murat DORKİP Başkent Üniversitesi G.S.F. Öğretim Üyesi, Profesyonel Grafik Tasarımcı
Ömer DURMAZ Dokuz Eylül Üniversitesi G.S.F. Öğretim Üyesi

Yarışma takvimi:
1 Kasım 2012 – 24:00 Son Katılım Tarihi,
3 Kasım 2012 Değerlendirme Tarihi

Teslim Koşulları
Yarışmacılar her bir tasarım için iki dosya (Pul tasarımı ve uygulanmış hali) teslim edeceklerdir.
Katılımcıların; eserlerini 1 Kasım saat 24.00’a kadar, primeuryarisma@kavaklidere.com adresine göndermeleri gerekmektedir.

Pul tasarımı 350mm. X 600mm. Boyutlarında 300 dpi çözünürlükte, jpg formatında olacaktır.
Pul tasarımının uygulanmış hali için, yarışmacılar Web sitesinden110x80mm örnek etiket.jpg isimli dosyayı indirip üzerine tasarımlarını yerleştirerek uygulamayı gerçekleştirebilirler.

3 Kasım 2012 günü, jüri değerlendirmesi sonucu kazanan eserler, aynı gün içinde eser sahiplerine bildirilecek ve eserlerin baskıya uygun olarak derhal gönderimi talep edilecektir. Bu nedenle her katılımcının, eserlerini baskıya uygun olarak önceden hazırlamaları gerekmektedir.

Seçilen eser, etiket üzerine pul olarak uygulanacağından, logo, vb. öğelere yer verilmesine gerek yoktur. Eserde sadece, 2012 Primeur tipografi ve imgesi yer alacaktır. Tasarlanan eserin etiket üzerindeki etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kavaklıdere tüm katılımcılara başarılar diler.