KATIR KUYRUĞU BİTKİSİNİN GÖVDE YAPISININ KALORİFER BORULARINDA KULLANILMASI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Artvin
Okulun Adı:
Şavşat Atatürk İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Tolunay BÜLBÜL
Danışman Öğretmen:
Mehtap YILMAZ

PROJE AMACI:
KATIR KUYRUĞU BİTKİSİNİN KÖK VE GÖVDESİNDE BULUNAN HAVA BOŞLUKLARININ, KALORİFER BORULARINDA KULLANILMASI İLE ISI YALITIMI SAĞLAYABİLMEK. BÖYLECE KALORİFER KAZANINDAN ÇIKAN SICAK SUYUN BİNALARA GİDERKEN YOLDA ISI KAYBI AZALACAKTIR. AYNI ZAMANDA İÇ BORUDAN GEÇEN SICAK SUYUN KAYBETTİĞİ ISI DIŞ BORUDAN KAZANA DÖNEN SUYA GEÇEÇEK VE KAZANA DÖNEN SU DA NORMALDEN DAHA SICAK DÖNECEKTİR.

PROJE HEDEFİ:
: BİNALARA DÖŞENEN TEK BİR BORU SİSTEMİYLE SICAK VE SOĞUK SU BERABER TAŞINACAK. SICAK SUYUN KAYBETTİĞİ ISI SOĞUK SUYU ISITACAK. ARADAKİ HAVA BOŞLUKLARI ISI İZOLASYONU SAĞLAYACAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
KALORİFER KAZANINDAN ÇIKAN SUYUN BİNALARA GİDERKEN YOLDA KAYBRTTİĞİ ISIYI TEKRAR GERİ KAZANMAK İÇİN GAZLARIN YALITIM ÖZELLİĞİ KULLANILMIŞTIR. BUNU İÇİN KATIR KUYRUĞU BİTKİSİNİ GÖVDESİNDEKİ GÖZENEK ŞEKLİ KULLANILMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
EKTEKİ RESİMDE KATIR KUYRUĞU BİTKİSİNİN KÖK VE GÖVDESİNDEN ALINMIŞ KESİTLER GÖRÜLMEKTEDİR. BEN BU GÖRÜNTÜYÜ TEK BİR BORUDA BİRLEŞTİREREK, GAZLARIN YALITIM ÖZELLİĞİ İLE BORUNUN İÇİNDEKİ SUYUN HEM KAZANDAN BİNALARA GİDERKEN DAHA SICAK GİTMESİNİ HEMDE BİNALARDAN KAZANA DÖNEN SUYUN YİNE DAHA SICAK DÖNMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN BU PROJEYİ TASARLADIM

KULLANILAN YÖNTEMLER:
TASARIM. ARAŞTIRMA. GÖZLEM. SORU SORMA VE ÇEVREDEN BİLGİ TOPLAMA. DENEME YANILMA.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
BU PROJEDE TASARLANAN BORU SİSTEMİNİN KALORİFER TESİSAT BORULARINDA KULLANILMASI İLE BİNALARA GİDEN VE BİNALARDAN KAZANA DÖNEN SUYUN İZOLASYONU SAĞLANACAKTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
KALORİFER TESİSATINDA OLAŞAN SUYUN İZOLASYONUNUN SAĞLANMASI BİZİM YAKIT HARCAMAMIZI AZALTACAKTIR. GENİŞ ÇAPLI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE TÜRKİYEDE YILLIK HARCANAN YAKIT MİKTARINDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE TASARRUF SAĞLANACAKTIR.

KAYNAKLAR:
PROJEMİN BAŞLICA KAYNAĞI TESADÜF ESERİ İNCELEDİĞİM KATIR KUYRUĞU BİTKİSİNİN GÖVDESİNDEKİ VE KÖK KISMINDAKİ HAVA BOŞLUKLARI VE DİZİLİŞ ŞEKİLİDİR . FEN VE TEKNOLOJİ DERSİNDE GAZLARIN İYİ BİR YALITKAN OLDOĞU BİLGİSİ İLE BU KANAL SİSTEMİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ BANA KAYNAK OLMUŞTUR.

PROJENİN TAKVİMİ:
EYLÜL AYI: SORUNUN BELİRLENMESİ EKİM AYI : SORUN HAKKINDA BİLGİ TOPLANMASI VE PROJENİN OLUŞTURULMASI. KASIM VE ARALIK AYI: PROJENİN ÇİZİMİNİN VE MAKETİNİ HAZIRLANMASI PROJENİN İNTERNETE GİRİLMESİ OCAK AYI:PROJENİN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ VE EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ

PROJE BÜTÇESİ:
30 TL