KARINCA KARARINCA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: ARİTMETİK SAYMA BECERİSİNİN YARATILIŞTAN MI GELDİĞİNİ YA DA SONRADAN ZAMAN İÇİNDE ÖĞRENİLEN BİR OLGU MU OLDUĞUNU ARAŞTIRMAK.ZAMAN İÇİNDE ÖĞRENİLEN BİR OLGU İSE, ÖĞRENCİLERE SAYABİLDİĞİNİN BİR FAZLASINI NASIL ÖĞRETEBİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜP ARAŞTIRMAK

PROJE HEDEFİ: 1. ( 1.HEDEF ) SAYILAR OLMASAYDI İNSANLARIN KARŞILAŞABİLECEĞİ ZORLUKLAR NELERDİ? 2. ( 1.HEDEF ) BUGÜN KULLANDIĞIMIZ VE BİLDİĞİMİZ SAYILARIN TARİHÇESİ NEDİR? 3. ( 2.HEDEF ) SAYABİLMENİN HAYATIMIZDA SAĞLADIĞI KOLAYLIKLAR NELERDİR? 4. ( 3. HEDEF ) İNSANLIK TARİHİ İLE BUGÜN KULLANDIĞIMIZ SAYILARIN ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VARDIR?

PROJE ÖZETİ: KARINCALARIN ADIM SAYILARINI DEĞİŞTİREBİLDİĞİMİZDE ÖRNEĞİN ADIMLARINI KÜÇÜLTÜĞÜMÜZDE KARINCANIN,YUVANIN ÇOK DAHA ÖNÜNDE YUVASINI ARAMASI GEREKTİĞİ YA DA ADIMLARINI BÜYÜTTÜĞÜMÜZDE DE KARINCANIN YUVASINI ÇOK DAHA İLERİSİNDE YUVASINI ARAMASI GEREKTİĞİ TEZİNİ DOĞRULAYABİLMEYE ÇALIŞMAK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: HİÇ GİTMEDİĞİNİZ BİR YERE ULAŞMANIZI SAĞLAYACAK EN KISA YOLU, ELİNİZDE BİR HARİTA OLMADAN BULMANIZ İSTENSE BÜYÜK İHTİMALLE BUNU BAŞARAMAZSINIZ. PEKİ İNSANIN GÖRMEKTE DAHİ ZORLUK ÇEKTİĞİ BOYUTTAKİ KARINCALAR BUNU NASIL USTALIKLA BAŞARIRLAR? KOLONİLER HALİNDE YAŞAYAN BU KÜÇÜK CANLILAR VARLIKLARINI SÜRDÜREBİLMEK İÇİN BESİN BULMAK ZORUNDADIRLAR. KENDİ BOYUTLARI İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA İSE YİYECEK ARADIKLARI ARAZİ ÇOK GENİŞTİR. ANCAK KARINCALARIN TOPLU HAREKETLERİ İNCELENDİĞİNDE SON DERECE İSABETLİ KARARLAR VERDİKLERİ VE HEPSİNİN EN KISA YOL ÜZERİNDEN BESİNE DOĞRU HAREKET ETTİKLERİ GÖZLENİR. PEKİ, YOL VE HARİTA BİLGİSİ OLMAYAN BU CANLILAR, NASIL OLUR DA HER ZAMAN EN İSABETLİ ŞEKİLDE BESİNLERİ BULUP SONRA TOPLUCA,BİR ŞEKİLDE YİYECEĞİN OLDUĞU YERE YÖNLENEBİLİRLER? MERAK ETTİĞİMİZ VE ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ KONU KARINCALARIN ARİTMETİK OLARAK SAYMA KABİLİYETLERİNİN VAR OLUP-OLMADIĞIDIR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin