KARBONDİOKSİT DÖNÜŞÜM TANKI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ARABALARDA VE FABRİKALARDAN SALINAN KARBONDİOKSİDİ ZARARSIZ HALE DÖNÜŞTÜREBİLMEK VE İLERİDE FAYDALI OLMASINI SAĞLAMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ: 1-KARBONDİOKSİT GAZININ ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI. 2-KARBONDİOKSİDİN TUTULABİLECEĞİ VE REAKSİYONA GİREBİLECEGİ TANKIN TASARLANMASI 3-ÇİZİMİ YAPILAN TANKIN YAPTIRILMASI

PROJE ÖZETİ: GÜNÜMÜZDE KÜRESEL ISINMA İNSANLAR VE DİĞER CANLILAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE ARZETMEKTEDİR.KÜRESEL ISINMANIN BİR NEDENİDE ARABALARDAN SALINAN KARBONDİOKSİTGAZI OLDUĞU İÇİN , DÖNÜŞÜM TANKINI YAPTIK.KARBONDİOKSİT ZAYIF BİR ASİT TİR.ASİTLER BAZLARLA REAKSİYONA GİREREK TUZLARI OLUŞTURUR. DÖNÜŞÜM TANKINDA BAZIN KONULACAĞI BİR BÖLÜMVAR.EGSOZLARDAN ÇIKAN GAZ TANKIN İÇİNDEKİ SU BULUNAN BÖLÜMDEN GEÇEREK,BAZ DA HAZNESİNDEN YAVAŞ YAVAŞ DÖKÜLÜP,ELEKTRİK AKIMI SAYASİNDE REAKSİYONA GİREREK TUZ OLUŞTURUR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: KARBONDİOKSİT GÜNÜMÜZDE KÜRESEL ISINMA İNSANLAR VE DİĞER CANLILAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE ARZETMEKTEDİR.KÜRESEL ISINMANIN BİR NEDENİDE ARABALAR VE FABRİKALARDAN SALINAN KARBONDİOKSİTGAZI OLDUĞU İÇİN KARBONDİOKSİT DÖNÜŞÜM TANKINI YAPTIK. Dünya üzerindeki karbondioksit kaynakları şunlardır: Yaşayan hayvanlar ve bitkiler: % 3 Ölü ve çürümüş materyaller .: % 3 Fosil yakıtlar……………………: % 22 Atmosfer………………………..: % 1 Okyanuslar……………………..: % 71 ASİT+ BAZ = TUZ +SU KARBONDİOKSİT ZAYIF BİR ASİT TİR.ASİTLER BAZLARLA REAKSİYONA GİREREK TUZLARI OLUŞTURUR. DÖNÜŞÜM TANKINDA BAZIN KONULACAĞI BİR BÖLÜMVAR.EGSOZ VE BACALARDAN ÇIKAN GAZTANKIN İÇİNDEKİ SU BULUNAN BÖLÜMDEN GEÇEREK,BAZ DA HAZNESİNDEN YAVAŞ YAVAŞ DÖKÜLEREK ,ARABANIN AKÜSÜNDEN GELEN ELEKTRİK AKIMIYLA REAKSİYONA GİREREK TUZ VE SU OLUŞTURACAK.SUYUN ARADA DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN MUSLUK TAKILDI. KARBONDİOKSİT VE KÜRESEL ISINMANIN ARAŞTIRILMASI(16.10.2008-22.10.2008) ,DÖNÜŞÜM TANKININ TASARLANMASI(23.10.2008-30.10.2008),KARBONDİOKSİT DÖNÜŞÜM TANKININ YAPILMASI(01.11.2008-25.11.2008) PROJEMİZİN MALİYETİ ORTALAMA 20-25 TL DİR. KAYNAK:VİKİPEDİA(İNTERNET ANSİKLOBEDİSİ) (16.10.2008)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin