KARBON ELEMENTİYLE İLGİLİ SUNUM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

 

PROJE AMACI: Çok olağandışı element olan karbonun canlı hayatı için önemini nedenlerini araştırmak. İçinde 6 proton,6 nötron ve 6 elektron bulunduran bu atomun gücünü anlayabilme.

PROJE HEDEFİ: CANLILAR İÇİN EN HAYATİ ELEMENT OLAN KARBONUN YAKLAŞIK OLARAK 1,7 MİLYON KADAR BİLEŞİK YAPABİLMESİNİN SEBEPLERİNE HERKESİN DİKKATİNİ ÇEKMEK. GÖRSEL SUNU İLE ELEMENT VE TEKNOLOJİ ARASINDAKİ İLİŞKİYİ KURMAK.

PROJE ÖZETİ: 1.Aşama: Karbonun yaygın olarak bulunduğu yerlerle ilgili sunum. Karbon atomuyla ilgili genel bilgiler, karbonun allotropları… 2.Aşama:Karbon zincirleri,karbonla ilgili oyunlar ve sesli sunumlar,karbon bileşikleri 3.Aşama:Karbonun canlı yaşamının temeli olduğunu göstermek.Teknolojinin insanoğlunun yeryüzünde bulunan elementleri belirli amaca göre şekillendirmesiyle ortaya çıktığını örneklendirmek.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Bu proje bilgisayar sunumudur. Powerpoint gösterisinde hem görsel hem de sesli sunum vardır.3 aşamada gerçekleştirilmişidir. Yaklaşık olarak 70 halkalı bir zincirden oluşan karbondan sonra en uzun zincir oluşturabilen atom 6 halka ile silisyum atomudur.Karbon atomundaki olağanüstü durumu bu örnek fark etmemizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin