Kararlarımızı kendi irademizle aldığımıza eminmiyiz?

blog yazarı
Gülşen Ekin Budak

Batı felsefesinin babası Efesli Herakleitos” değisim düşüncesi”ni keşfeden kişi “mö 535-475” iyiki keşfetmiş ama o günlerden bugüne değişime direniyoruz direnmeye de devam ediyoruz. Sıddhartha Gautamada “Buda” “Mö 563-483” hicbir şeyin kalıcı olmadığını gözlemlenebilir dünyanın sürekli bir değişim halinde olduğunu dile getirir ikisininde ortak görüşü hayatın geçici ve değişken olduğudur. Hayat bir akıştır ülkede bu kadar karmaşa içinde bir düzen var mı  sürecin nedenleri karmasa olarak bize yansıyor çünkü bu düzende özgür iradeye yer yok ,bulunduğumuz şuan geçmişin bir sonucu değişim evrensel olmalı ki geleceğimiz  aydınlık olsun.

Bir ülkenin kalbi ekonomidir. İnsani eğitimimiz bize sorular sordurmalı, sorgulatmalı, ve düşündürmelidir. Güçlü bir ekonomi insani gelişmişlikle de alakalıdır. İnsan da mı ,tarım da mı, sanayi de mi yoksa sadece bazı kitleler üzerin de mi güçlü bir ekonomi var, bu ekonomik  gücü neresinde ve kimlerde toplamıştır. Bir ülkenin gelişme, güçlenme şekli o ekonominin kalitesinin hakkında ve o ülkedeki insanların karekteri hakkında da bilgi verir.

Zygmunt bauman “Bir siyaset ne kadar kötü yönetiliyorsa o ülkenin ekonomisi de o kadar kötüdür “der .Özgürlük adına geç olmadan değişimi düşünelim en azından kendi adımıza.