Ana SayfaÖzel Ders BlogKaranlık Madde Nedir?

Karanlık Madde Nedir?

Karanlık madde, evrenimizde var olduğu düşünülen ancak doğrudan gözlemlenemeyen bir maddedir. Karanlık madde, normal madde olarak adlandırılan atomlardan oluşan maddeden farklı bir yapıya sahip olduğu düşünülen bir tür madde olarak tanımlanır. Galaksilerin ve galaksi kümelerinin etrafındaki yörüngeleri ve hareketleri, normal maddeye dayalı hesaplamalara göre hesaplanandan daha fazla kütle varlığı gerektirdiği için, bilim insanları evrende bu karanlık madde adı verilen bir madde türü olduğunu düşünüyorlar.

Karanlık madde, galaksilerin oluşumu ve evrimi üzerinde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Ancak, doğrudan gözlemlenememesi nedeniyle, bilim insanları karanlık madde hakkında daha fazla bilgi edinmek için dolaylı yöntemler kullanıyorlar. Bu yöntemler arasında, galaksi hareketlerinin ve kozmik mikrodalga arka plan radyasyonunun analizi, karanlık madde konusunda en yaygın kullanılanlardan ikisidir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.