KARAGÖZ FEN DERSİNDE PROJESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLERİN ÇALIŞMASINI KAVRATMAK. HER TÜRLÜ DERSİN İŞLENİŞİNE RAHATLIKLA KULLANILABİLECEK BİR YÖNTEM GELİŞTİRMEK. FEN VE TEKNOLOJİ DERSİNDE ÖĞRENMENİN DAHA KALICI OLMASINI SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ: VÜCUDUMUZDA GERÇEKLEŞEN OLAYLARI TİYATRO METNİ ŞEKLİNDE SUNARAK ANLAŞILMASINI KOLAYLAŞTIRMAK. ÖRRENCİLERİN KENDİ YETENEKLERİNİ KULLARAK DERSE VERİMLİ KATILIMLARINI SAĞLAMAK. UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜR OLAN GÖLGE OYUNUNU ÖĞRENCİLERE TANITMAK.

PROJE ÖZETİ: VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLERİN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ BİR OYUN HAZIRLANDI. BU OYUN GÖLGE OYUNU PERDESİNDE SERGİLENDİ. OYUN HEM KONUNUN ANLAŞILMASINI KOLAYLAŞTIRDI HEM DE DERSİN ÇOK ZEVKLİ İŞLENİŞİNİ SAĞLADI. AYRICA GELENEKSEL OYUNUMUZ OLAN GÖLGE OYUNUN TANITILMASINA VESİLE OLDU.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLERİN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPTIK. İÇLERİNDE SİNDİRİM SİSTEMİNİN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ BİR OYUN YAZDIK. BU OYUNUN SERGİLENMESİ İÇİN BİR MERMERŞAHİ BEZDEN BİR GÖLGE OYUNU PERDESİ HASIRLADIK. ORGANLARIMIZIN TEMSİLİ GÖRÜNTÜSÜNÜ PVC ÜZERİNE ÇİZDİK, CAM BOYASI İLE BOYADIK. ARKASINA ÇUBUKLAR TAKTIK. VE IŞIKLANDIRMASINI YAPTIK. OYUNU GÖLGE OYUNU OLARAK SERGİLEDİK. PROJENİN MALİYETİ: PVC:10 YTL, MERMERŞAHİ BEZ:2 YTL, ÇEŞİTLİ RENKTE CAM BOYALARI: 15 YTL VE PARAVAN: 20 YTL OLMAK ÜZERE TOPLAM: 47 YTL DİR. OYUN SIRASINDA GÖLGE OYUNU TEKNİKLERİNDEN YARARLANDIK. BÖYLECE HEM ÇOK ZEVKLİ HEM DE ÇOK ÖĞRETİCİ BİR OYUN HAZIRLADIK. UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ OLAN GÖLGE OYUNUNUN YENİDEN CANLANDIRMAK VE BUNU DERS İÇİNDE KULLANMAK ÖĞRENMEYİ DAHA KALICI OLASINI SAĞLADI. BİZ BU ÇALIŞMA İLE SADECE SİNDİRİM SİSTEMİMİZİ ANLATTIK FAKAT AYNI PERDENİN BİRKAÇ KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLE BİR ÇOK OYUN İÇİN KULLANILABİLECEĞİNE DÜŞÜNÜYORUZ AYNI ÇALIŞMANIN DİĞER SİSTEMLERİMİZ ÖĞRETİLMESİ, MADDENİN TEMEL TANECİKLERİNİN ÖĞRETİLMESİ, CANLILAR İLE ORTAK YUVAMIZ DÜNYA ÜNİTELERİNİN VEYA SOSYAL BİLGİLER VE TÜRKÇE GİBİ DERSLERDE DE BİRÇOK KONUNUN ÖĞRETİLMESİNDE ÇOK FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin