Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrencileri Arası Şiir Yarışması

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından bünyesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler arası “Umut Yeniden” konulu şiir yarışması düzenlemektedir.

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN: Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü

I- KONU : Umut Yeniden

II- AMAÇ : Pandeminin getirdiği kısıtlamalar ve olumsuzluklar sonrasında toplumun özellikle de gençlerimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlamak, onların kişisel gelişimine katkı sağlayıp öz güvenlerini artırmak, duygu ve düşüncelerini sanat yoluyla dışa vurmalarına yardımcı olmak.

III – KAPSAM: Yarışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesinde eğitim gören bütün üniversite öğrencileri katılabilir.

Yarışma Kuralları ve Katılım Şartları
1. Yarışmamız sadece Karadeniz Teknik Üniversitesi önlisans ve lisans programlarında eğitim alan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.
2. Şiirin konusu “Umut Yeniden” dir.
3. Yarışmaya katılan şiirler daha önce hiçbir yerde (sosyal medya ortamı dahil olmak üzere) yayımlanmamış ve ödül almamış olmalıdır.
4. Eserlerin dili Türkçe olmalıdır ve yazımında Türk Dil Kurumu (TDK) Yazım Kılavuzu esas alınmalıdır. Eserler milli ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır.
5. Yarışmaya katılım bireyseldir ve sadece tek bir (1) şiir ile katılınabilir.
6. Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur.
7. Başvuru için “şiir”, “kimlik dosyası” ve “taahhütname belgesi” olmak üzere elektronik ortamda üç ayrı dosya hazırlanmalı ve umutyeniden2021@ktu.edu.tr adresine gönderilmelidir. Başvurular sadece elektronik ortamda kabul edilecektir. E-postanın konu kısmına “Umut Yeniden Şiir Yarışması Başvurusu” ve “Rumuz” yazılmalıdır.
Başvuru sırasında sunulacak olan “kimlik dosyası” ve “taahhütname belgesi” ne www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021 web sitesinden ulaşılabilir.

Başvuru Sırasında Sunulacak Olan Dosyalar:
A. Şiir Dosyası: Şiirler, Microsoft Office Word programıyla A4 kâğıt boyutunda, bir buçuk satır aralığıyla, 12 punto, Times New Roman karakteriyle yazılmalı ve gönderilen şiirlerin uzunluğu 100 satırı aşmamalıdır. Daha uzun hazırlanan şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Şiir dosyasına kesinlikle isim yazılmamalı, sayfanın sağ üst köşesine büyük harflerle ‘RUMUZ’ yazılmalıdır. Yarışmaya katılacak şiiri içeren MS Word dosyasının adı, şiirin adı olmalıdır.

B. Kimlik Dosyası: Yarışmacı, “rumuz, adı-soyadı, yaşı, cinsiyeti, okuduğu fakülte/bölüm/yüksekokul/meslek yüksekokulu, sınıf, telefon numarası, e-posta adresi, posta adresi bilgilerini içeren kimlik bilgilerini, web sitesinde (www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021) mevcut olan Kimlik Dosyasını indirerek doldurmalı ve başvuru belgelerine eklemelidir.

C. Taahhütname Belgesi: Yarışmacı, web sitesinde mevcut olan Taahhütname Belgesi’ ni indirerek doldurmalı, imzalamalı ve başvuru belgeleriyle birlikte imzalı belgeyi taratarak sisteme yüklemelidir.

8. Yarışmaya katılan şiirler, gerek görüldüğü takdirde, telif hakları Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğünde olmak kaydıyla yazarın adıyla yayımlanabilecektir.
9. Yarışmaya katılan yazarlara (yayınları bastırılıp çoğaltılmış olsa da) telif ücreti veya ücret yerine geçecek herhangi bir karşılık ödenmeyecektir. Yarışmaya katılanlar, eserleriyle ilgili telif haklarını Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne devredeceklerdir.
10. Seçici Kurulda görev alan kişiler, bu kişilerle birinci dereceden kan bağı olanlar ile onların yakınları yarışmaya katılamazlar.
11. Seçici Kurulun verdiği kararlar nihai kararlardır. Sonuçlara yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir.
12. Yarışmaya katılan eserlerin, intihal (çalıntı) veya suç unsuru içermesi ve benzeri durumlarda, yayınların içindeki tüm bilgilerin hukuki ve cezai sorumluluğu yazarına aittir.
13. İhtilaf halinde Türkiye Cumhuriyeti Trabzon Mahkemeleri yetkilidir.
14. Yarışmaya başvuranlar, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılacaktır. Şartnameye uymayan katılımcıların eserleri değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
15. Yarışmayla ilgili her türlü duyuru www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021 adresinden ilan edilecektir.

16. YARIŞMAYA KATILIM TARİHLERİ:
Başvuru Bitiş Tarihi :04.02.2022
Değerlendirme Tarihi :05.02.2022-05.03.2022
Sonuçların web sitesinde :07.03.2022
Duyurulması
Ödül Töreni : Yarışmanın web sitesinde daha sonra ilan edilecektir. Pandemi koşullarına göre ödül töreninin şekli ve yeri değişiklik gösterebilir, güncel bilgiler için web sitemiz takip edilebilir.

17. ÖDÜLLER:
Birincilik ödülü : 6.000,00TL
İkincilik ödülü : 4.000,00TL
Üçüncülük ödülü : 2.000,00 TL
Mansiyon ödülü : 1.000,00 TL

Web adresi: www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

Exit mobile version