KARADELİKLER

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: KARADELİKLERİN NASIL OLUŞTUĞUNU VE ETKİLERİNİ ÖĞRENMEK

PROJE HEDEFİ: -YILDIZLARIN OLUŞUMU HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAK -YILDIZLARIN YAŞAYIŞLARI HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAK -YILDIZLARIN SONU HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAK -KARADELİKLERİN OLUŞUMU HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAK -KARADELİKLERİN ÇEVREYE ETKİLERİNİ ARAŞTIRMAK

PROJE ÖZETİ: UZAY KONUSU GÜNÜMÜZDE SADECE UZAYBİLİMCİLERİN DEĞİL BİRÇOK SIRADAN İNSANIN DA İLGİ ODAĞI HALİNE GELMİŞTİR. BU NEDENLE, UZAY İLE İLGİLİ ÇEKİCİ KONULARDAN OLAN KARADELİKLERİ İNCELEMEK İSTEDİK. KARADELİKLER HAKKINDA LİTERATÜR TARAMASI YAPTIK. KARADELİKLERİN NASIL OLUŞTUĞUNU VE ÇEVRESİNDE YARATTIĞI ETKİYİ ARAŞTIRDIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: GİRİŞ: EVRENİMİZ MİLYARLARCA GÖKADADAN OLUŞMAKTADIR. GÖKADALAR İSE MİLYARLARCA YILDIZDAN. ÇOK ÇEŞİTLİ YILDIZLAR VARDIR. BAZILARI BÜYÜK, SICAK VE GENÇ MAVİ YILDIZLARDIR. BAZILARI SARI, BAZI BEYAZ RENKLİDİR. YILDIZLAR DA TIPKI CANLILAR GİBİ DOĞAR, YAŞAR VE ÖLÜRLER. KİMİLERİ SONSUZA DEK KIRMIZI DEV OLARAK, KİMİLERİ İSE BEYAZ CÜCE OLARAK KALIRLAR. BAZILARI DA KARADELİKLERİ OLUŞTURUR. BULGULAR: YILDIZ:HİDROJEN GAZININ YOĞUN OLARAK BULUNDUKLARI VE BULUTSU ADI VERİLEN YERLERDE DOĞARLAR. GAZLAR SIKIŞTIKÇA MERKEZDEKİ SICAKLIK ARTAR VE BU SICAKLIKLA HİDROJEN ATOMLARI HELYUM ATOMUNA DÖNÜŞMEYE BAŞLAR. BU SIRADA ÇOK BÜYÜK BİR ENERJİ AÇIĞA ÇIKAR. BU ENERJİ KÜTLE ÇEKİMİNİN TERSİ YÖNÜNDE BİR KUVVET UYGULAR. YILDIZ DAHA FAZLA ÇÖKMEKTEN KURTULUR VE DOĞMUŞ OLUR. YILDIZLAR BİR SÜRE SONRA BÜYÜK BİR PATLAMA (SÜPERNOVA) GEÇİRİRLER. BUNDAN SONRAKİ DURUMLARI YILDIZLARIN BAŞLANGIÇTAKİ KÜTLELERİNE BAĞLIDIR. YILDIZDAN GERİYE KALAN MADDENİN KÜTLESİ ÜÇ GÜNEŞ KÜTLESİNİ AŞTIĞINDA MADDE EVRENDEKİ BİLİNEN EN GİZEMLİ VE KARANLIK GÖKCİSMİNE, YANİ BİR KARADELİĞE DÖNÜŞÜR. KARADELİĞİN ETKİSİNİ GÖSTERDİĞİ ALANA OLAY UFKU DENİR. OLAY UFKUNA GİREN CİSİMLER BÜYÜK BİR ÇEKİM GÜCÜNE MARUZ KALIRLAR. EİNSTEİNIN GENEL GÖRELİLİK KURAMINA GÖRE, KÜTLESİ OLAN HER CİSİM UZAY ZAMANIN EĞİLMESİNE YOL AÇAR. KARADELİĞE YAKLAŞAN BİR CİSİM, ONUN GÜÇLÜ KÜTLEÇEKİMİYLE KARŞILAŞIR. OLAY UFKUNU GEÇTİKTEN SONRA, ARTIK GERİ DÖNÜŞ YOKTUR. EİNSTEİNİN GENEL GÖRELİLİK KURAMINA GÖRE, SİZ KARADELİĞE DOĞRU İLERLERKEN, UZAY ZAMANDAKİ EĞRİLİKTEN DOLAYI, ASLINDA SİZE GÖRE NORMAL İLERLEYEN ZAMAN, ONLARA GÖRE ÇOK YAVAŞLIYOR. YANİ SİZE GÖRE OLAYLAR NORMAL AKIŞINDA SÜRERKEN, ONLAR SİZİN İÇİN ZAMANIN ÇOK YAVAŞLADIĞINI GÖRÜYORLAR. BU DURUMDA ONLAR SİZDEN ÇOK DAHA HIZLI YAŞAMIŞ OLUYORLAR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin