“Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi” Lise Öğrencileri Şiir Yarışması

Şiir Yarışması
Lise Öğrencileri Şiir Yarışması

“Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi” şiir yarışması Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Azerbaycan Yazarlar Birliği iş birliğinde düzenlenmektedir.

Yarışmanın Adı

“KARABAĞ ŞEHİTLERİNE”

Yarışmanın Amacı

Ermenistan’ın 27 Eylül sabahı Terter Rayonu ve Füzuli Rayonu’nda sivil yerleşim yerlerine yaptığı saldırıya Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi sonucu başlayan ve 44 gün süren savaş, Azerbaycan ordusunun zaferiyle sonuçlanmış ve yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan Karabağ azat edilmiştir. Bu şanlı zafer sadece Azerbaycan’da değil başta Türkiye olmak üzere tüm Türk dünyasında büyük bir sevinçle karşılanmıştır.

Bu şanlı zafer kolay elde edilmemiş, 2841 taze fidan vatan topraklarına can suyu olmuştur. İsimlerinin yaşatılması ve bu destanın yazılarak sonraki nesillere aktarılması, eli kalem tutan herkesin üzerine tarihi bir borçtur. Nasıl ki “Çanakkale Zaferi”ni Mehmet Akif “Çanakkale Şehitlerine” şiiriyle ölümsüzleştirdiyse, “Karabağ Zaferi” ve “Karabağ Şehitleri’ de böyle ölümsüzleştirilmeli. Vatan için canlarından geçenlerin anısına, milli mücadele ruhunu yaşatan ve hissettiren şiirlerin yazılmasının teşvik edilmesi ve yarışma sonrasında ortaya çıkan güzel şiirlerden ilk 50’sinin bir kitapla taçlandırılması ve dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi.

Yarışmanın Konusu

Karabağ Zaferi ve Karabağ Şehitleri

Katılım Koşulları

– Yarışma lise öğrencilerine yöneliktir.(9-12. Sınıf)

– Yarışmaya katılacak eserlerin dili Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesidir.

– Şiirler vezinli ya da vezinsiz yazılabilir.

– Her yarışmacı (1) şiir ile başvuru yapabilir. Birden fazla şiir kabul edilmeyecektir.

– Başvuruda bulunulan şiirin daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış, sosyal medya hesaplarında paylaşılmamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde tüm sorumluluk yarışmacıya aittir.

– Belirtilen konu dışında farklı konularda yazılan şiirler yarışmaya dâhil edilmeyecektir.

– Şiirler, bilgisayarda, A4 formunda ve Times New Roman, 12 punto ile yazılmış olacaktır. Şiirlerin uzunluğu konusunda bir kısıtlama yoktur.

– Yarışmaya katılım, COVID-19 salgını nedeniyle online yapılacaktır. Başvuru adresinde yer alan başvuru linki üzerinden başvuru oluşturulacaktır. Öğrenciler şiirlerini word dosyası olarak hazırlayacak ve duyuru esnasında belirtilen başvuru linkine yükleyeceklerdir. Şiirlerini sisteme yükleyen öğrenciler kendi isimlerini değil belirledikleri bir takma ismi (rumuz) kullanarak başvuru yapacaklardır. Öğrencilerin mail adresine kayıt numarası gönderilecek ve şiirler bu numarayla değerlendirmeye alınacaktır. İnternet imkânı bulunmayan uzak

rayon ve kentlerdeki öğrenciler aşağıda belirtilen adrese posta ile müracaat edebilirler. Gönderecekleri postada mutlaka iki A4 olmalı. Biri başvuru formu, diğeri yarışmaya katılacakları şiir.

– Şiirlerin basım, yayın ve telif hakları Bakü Türk Anadolu Lisesine ait olacaktır.

Yarışmanın Takvimi

– Son Katılım Tarihi : 15 Nisan 2021

– Ön Değerlendirme : 15-25 Nisan 2021

– Yarı Final : 25 Nisan 5 Mayıs 2021

– Son Değerlendirme (Final) : 05-15 Mayıs 2021

– Sonuçların Açıklanması : 16 Mayıs 2021

– Ödül Töreni : 24 Mayıs 2021

Başvurunun Yapılacağı Yer

1. Online başvurular ” baku.meb.gov.tr” adresinden yapılacaktır.

2. İnternet imkânı bulunmayan ve posta ile başvuru yapacaklar için posta adresi:

Bakü Türk Anadolu Lisesi “Karabağ Şehitlerine Şiir Yarışması” Nesimi Rayonu, Alibey Hüseynzade Küçesi No:77, Bakü.

Ödüller

Yarışmada dereceye giren ilk 50 öğrenciye verilecek ödüller:

Birincilik Ödülü: 1 Adet Dizüstü Bilgisayar (İntel Core i5, 1,60 GH – 3,90 GHz, Ram 8 GB, hafıza 1 TB HDD, Ekran 15.6″ Full HD 1920×1080) ve Akıllı Saat (Android ve iOS destekli, dokunmatik, 1,4″ ekran, 125 Mb hafıza, adım, kalori ve nabız ölçme özellik, GPS)

İkincilik Ödülü: 1 Adet Dizüstü Bilgisayar (İntel Core i5, 1,60 GH – 3,90 GHz, Ram 8 GB, hafıza 1 TB HDD, Ekran 15.6″ Full HD 1920×1080) ve E-kitap (Ekran 6″, ekran görüntüsü 1072×1448, hafıza 16 GB, Wi-Fi destekleme.)

Üçüncülük Ödülü: 1 Adet Dizüstü Bilgisayar (İntel Core i5, 1,60 GH – 3,90 GHz, Ram 8 GB, hafıza 1 TB HDD, Ekran 15.6″ Full HD 1920×1080)

Dereceye giren 47 kişi için Tablet Bilgisayar (Ekran 8″, 1280 х 800, 2.0 GHz, hafıza 32 GB, ram 2 GB, 3G ve 4G destekli.)

NOT: Dereceye giren ilk 50 şiir kitaplaştırılacak.

Sonuçlar

Yarışma sonuçları “baku.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecektir.