KAPLA Eğitimci Eğitimleri

24 Ekim 2015 Cumartesi günü 12:00-14:00 arasında, T.A.K.’da (Kadıköy Tasarım Atölyesi) gerçekleşecek olan eğitime katılmak isterseniz lütfen bize bilgi@inditoys.com adresinden ulaşarak, katılım onayınızı en geç 23 Ekim Cuma günü sonuna kadar gönderiniz. Katılım öncelik sırası esas alınarak değerlendirilecektir.

İçerik: KAPLA Temel Teknikleri, köprü, kule, kubbe formları ve çeşitlemeleri üzerinde çalışmalar.

Önemli Hatırlatma: Onay verdiğinizde eğitime katılmanız beklenmektedir. Onay verilip gelinmediğinde başka bir eğitimcinin hakkını engellemiş olacaksınız. Bu konuda göstereceğiniz duyarlılık için şimdiden teşekkür ederiz.

BLOK OYUNLARI İLE ÇOCUK GELİŞİMİNİ YAPILANDIRMAK

Bloklar çocukların öğrenme ihtiyaçlarına bir bütün olarak hizmet eder. Bloklarla oynayan çocuklar el becerilerini geliştirirken, nesneler ve hacimlerin birbirleri ile olan ilişkilerini, geometrik şekilleri, mekânsal ilişkileri, sayısal kavramları, keşfetme, deneyimleme ve problem çözmeye yatkınlaşırlar. Erken dönemde bloklarla oynama, kavramların daha karmaşık ve soyut bir hal aldığı ortaokul ve lise seviyesinde matematik başarısının da içinde olduğu sayısız kazanımlar sağlar.

KAPLA İLE OYUN ÇOCUKLAR İÇİN DOĞAL BİR ÖĞRENME LABARATUVARI İŞLEVİ GÖRÜR

KAPLA dünya çapında pek çok ödülü olan bir eğitim malzemesidir. 1988’den beri Fransa, Japonya’nın da içinde olduğu ülkelerde ve şimdi de Türkiye’de eğitimde kullanılmaya başlanmıştır. KAPLA ile yaratmak çocukların yaratıcılıklarını geliştirir, onların el becerilerini keskinleştirmelerini ve mimari yetenekler geliştirmelerine aracı olur. Çocukları cisimlerin ve hacimlerin dünyası ile tanıştırır, sanatın, fizik ve matematiğin büyülü dünyasını ilk elden deneyerek ve yanılarak keşfetmelerini sağlar.

KAPLA çocukların üç boyutlu uzayda materyalleri organize etme yeteneklerini geliştirmelerini sağlar. Analitik düşünme gücü ve hayal güçlerini; diğer bir deyişle, beynin sağ ve sol yarı küresini aynı anda çalıştırır. Başarı için temel olan sabrı, vaz geçmemeyi, odaklanmayı ve keşfetme cesaretini körükler.

KAPLA ahşap modelleme oyuncağıdır. Doğal ahşaptan birbirinin tıpkısı parçalar kullanılarak oynanır. Parçaların benzersiz ölçüleri 1:3:15 oranındadır ve sayısız şekilde bir araya getirme imkânı tanır. KAPLA oyunu çok basittir. Hiçbir yapıştırıcı, tutturucu ya da mıknatıslı parçaya gerek duymadan her blok birbirinin üstüne el dengesi ile koyularak inşa edilir. Bloklar denge ve yer çekimi ile yani tamamen fizik kuralları ile dururlar.

Bilişsel Gelişim
Çocukluk evresinde çocuk çeşitli bilişsel gelişim evrelerinden geçer. Her evrede çocuk değişik bir biçimde oynamayı seçer ve farklı beceriler geliştirir. KAPLA, 3 yaşından itibaren tüm yaş gruplarına hitap ederken, her yaş grubu için ayrı bloklara ihtiyaç bırakmaz. Gelişime açık bir oyun olan KAPLA diğer oyun bloklarından farklı olarak çocukların her evredeki kendi öğrenme zorluk derecesine mükemmel adapte olabilme özelliğine sahiptir. KAPLA oyunu çocuk ile birlikte büyür.

Takım Çalışması
KAPLA grup halinde oynamak için de idealdir. Takım çalışması ve işbirliğini teşvik eder. Çocuklar bir proje üzerinde çalışırken doğal olarak birbirleri ile fikir alışverişi yapmak ve iletişim kurmak durumundadırlar. Her çocuk gruptaki rolünü, lider, asistan, koordinatör, kendiliğinden bulacaktır.
KAPLA ile oyun pek çok gelişme olasılığını içinde barındırır. Çocuklar parçaları oradan oraya koyarken el becerilerini geliştirirler. Çeşitli şekilleri 3 boyutlu uzayda organize edebilmek için çocukların planlama ve problem çözme becerileri sergilemeleri gerekir. Çocuklar parçaları, gerçek dünya ile ilgili herhangi bir nesneyi sembolize edecek şekilde bir araya getirdiklerinde işin içine fantezi ve hayal gücü girer. Çocuklar KAPLA “Sihirli Tahtaları” akranları ile oynadıklarında işin içine takım çalışması, sosyal ve dil becerileri katılır. Hepsi birlikte, yeni bir gerçekliğin yaratılmasına aracı olur. Bir çocuğun inşa ettiği yaratım bir diğeri tarafından tartışıldığında, uzlaşma ve fikir alışverişi devreye girer. Ve sonunda hep beraber yapılanları yerle bir etmekten ve çıkan tahta seslerinden büyük keyif alırlar. Yapılanlar yıkıldığında bununla baş etme de eğitimin bir parçasıdır.

KAPLA ile oyun aynı zamanda ileriki yıllarda akademik alanda fayda sağlayacak merak eğilimi ve öğrenmede kritik içerikleri sağlama açısından faydalar sağlar. Oyunculuk, merak, yaratıcılık, ve klasik düşünce kalıplarının dışında düşünebilme matematik ve bilimdeki başarılarda avantajdır. Ampirik çalışmalarda çocuklarda inşa oyunları ya da blok becerilerinin ve matematik öğrenme ile ilişkisini desteklemektedir.

İNDİ Ltd.
Eminalipaşa Cad. Turşucudere Sk.No.21 Bostancı/İstanbul
T +90 216 410 84 05 F +90 216 373 20 48 GSM 0532 227 15 60
www.inditoys.com