Kanserde Kişiye Özel Yaklaşımlar ve Biyoinformatik

Gebze Teknik Üniversitesi’nde, “Kanserde Kişiye Özel Yaklaşımlar ve Biyoinformatik” başlığıyla gerçekleştirilecek olan 4. Biyoinformatik Forumu’na konuya ilgi duyan herkesi davet ediyoruz.

Birçok bilim dalında olduğu gibi, yaşam bilimlerinde de veri-yoğun bir çağa girmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda, sadece bilimsel araştırmalarda değil klinik ve endüstriyel alanlarda da hissetmeye başladığımız biyoinformatik ihtiyaç, Türkiye açısından çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Yüksek maliyetli yatırımlar yapmaksızın, büyük katma değer üreten bir ülke haline gelebilmek için önemli katkılar yapabilecek biyoinformatik alanındaki çalışmalar, ülkemizde halen kuluçka dönemini yaşamaktadır. Her yıl tekrarlamayı planladığımız Biyoinformatik forumlarının bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz. Tıp, moleküler biyoloji ve mühendislik alanlarındaki ilgili akademisyenleri, klinik ve endüstriyel çalışmalarında biyoinformatik ihtiyaçları bulunan hastaneleri, laboratuvarları ve şirketleri bir araya getirmek istiyoruz. Böylelikle, Genomik, Meloküler Tanı, Kişiye Özel Tıp ve Biyoinformatik konularında Türkiye’deki ilgili uzmanları her yıl bir araya getiren, ilgili dünya ve ülke gündeminin tartışıldığı, işbirliklerinin ve yeni proje fikirlerinin ortaya çıktığı bir etkinlik dizisi yapmayı hedefliyoruz.

Son yıllardaki yeni nesil dizileme (Next Generation Sequencing (NGS)) teknolojisi ile genom ölçekli veri üretiminin hızı artarak maliyeti düşmüştür. Bu doğrultuda, başarılı Kişiye Özel Tıp ve Önleyici Tıp gibi uygulamalar, ortaya çıkan dizi (DNA, RNA, vb.) verisinin doğru ve etkin biyoinformatik analizi ile mümkün olabilmektedir. Son birkaç yıldır NGS teknolojisinin kullanımı ile kanserde kişiye özel tıp uygulamaları ve başarısı dünya çapında ciddi oranda artmaktadır. Biyoinformatik Forumu – 2019’da, kanserde kişiye özel yaklaşımlar alanında dünyada ve Türkiye’de gelinen noktayı ve yakın geleceği konuşacağız. İlgili herkesi bekliyoruz.

Dr. Saliha Durmuş

Gebze Teknik Üniversitesi & PHI Tech Bioinformatics

3 MAYIS 2019
08:00 – 18:00

Kayıt:
http://biyoinformatikforumu.org