KAN GRUPLARI VE İLİŞKİLERİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJENİN ADI: KAN GRUPLARI VE İLİŞKİLERİ

PROJE HEDEFİ: KAN GRUPLARINI VE BİRBİRLERİYLE OLAN ALIŞ-VERİŞLERİNİ KAVRAYABİLME.

PROJE ÖZETİ: İnsanlarda çeştli kan grupları vardır, bu kan gruplarının birbirleriyle olan ilişkileri ve alış-verişleride belli kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir.İnsanlarda 4 kan grubu vardır .Bunlar:A,B,0 ve AB kan gruplarıdır. Bu kan gruplarından  0 ‘’genel verici’’ ‘dir ve bütün kan gruplarına kan vermektedir, AB  ise ‘’genel alıcı’’ grubudur ve bütün kan gruplarından kan almaktadır.A ve B kan grupları ise sadece kendi gruplarından ve 0 kan grubudan kan alırlar ve AB kan grubuna kan verirler.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Bir karton üzerine öğrenciler tarafından 4 kan grubunu temsil eden pet şişeler yapıştırıldı, daha sonra içlerine kanı temsil eden kırmızı bir sıvı koyuldu. Bu kan gruplarının birleriyle olan alış-verişlerini göstermek amacıyla serum boruları şişelerin ağızlarından birbirlerine bağlandı. Kan alış-verişinin olduğu gruplar arasında da alış-verişi temsil eden ok işaretleri kanın akış yönünü temsil etti.

ULAŞILAN SONUÇLAR: İnsan vücudunun damarlarında kan dolaşmaktadır.Kan tüm canlılar için olduğu gibi insanlar içinde en önemli hayati sıvıdır.Kan sayesinde canlıların hücreleri için gerkli olan besin, oksijen gibi maddeler taşınmaktadır. Yapılan proje ile insanlar için hayati derecede önemli olan kan gruplarının alış-verişleri somut bir şekilde gösterildi.Bu proje sayesinde olması muhtemel kaza gibi istenmedik durumlarda öğrencilerin kan gruplarını ve birbirleriyle olan alış-verişlerini öğrenerek en kısa ve doğru şekilde  insan hayatının kurtarılmasında bilgi sahibi olmalarını sağlamak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin