KAHVENİN HATRI

Bak sen bir fincan kahveye…

Bu seferki konumuz hatrı sayılır içeceğimiz kahve. Benim tadından vazgeçemediğim, kokusunu duyunca ayağımın yerden kesildiği kahve… Arkadaşlarla buluştuğumuzda sohbete bahane olan, kimi zaman fallarından beklentimiz olan, hatta parfüm alırken kokusu ile seçimimize yardımcı olan kahve…

Sanki bu yazı gitgide kafiyeli şiire benzemeye başladı, ben hemen amacımıza dönüyorum ve “ Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı vardır” sözünü kendime yol gösterici yaparak kahveyi araştırmaya başlıyorum.

Öncelikle kahvenin insanlık hayatına nasıl girdiğine bir bakalım. Rivayete göre M.S. 850 yıllarında Etiyopyalı bir çobanın keçileri, yedikleri bir tür meyve ile canlanır ve enerjik olur. Çobanın kendisinin de bu meyveyi denedikten sonraki duyduğu güç ve mutluluk çok hoşuna gider. Sonrasında ne mi olur? Araplar ilk kahve ağaçlarını yetiştirir ve dünyada kahve ticaretini başlatmış olurlar. Günümüzde ise tüm dünyaya yayılmış, sevilen içecek durumuna gelmiştir.

Şimdi gelelim bu dünyaca ünlü içeceğin faydalarına:

  • Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihni açar, konsantrasyonu artırırmış. (Aman mide hastaları, lütfen dikkat!)
  • Atina Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırmaya göre her gün düzenli içilen Türk kahvesi ömrü uzatıyormuş. (Kahve içiyorum diye spor yapmaktan ve dengeli beslenmekten vazgeçmeyiniz, uyarmadı demeyin!)
  • Yine yapılan araştırmada düzenli içilen kahve, içindeki kafein maddesinden dolayı Alzheimer hastalığının önüne geçebiliyormuş. Ayrıca içerdiği antioksidan ile de kalp sağlığına iyi geliyormuş.
  • Yapılan bir deneye göre az uyku nedeniyle strese girildiğinde kahve koklamak rahatlatıcı etki yaratıyormuş.

Aldığımız bu harika haberlerden sonra bir Fransız bakanın kahveyi farklı bir şekilde tanımlamasına kulak verelim: “Şeytan kadar kara, cehennem kadar sıcak, melek kadar saf, aşk kadar tatlı…”

Bu kadar kahveden bahsetmek şimdilik yeter, çünkü canım çekti. Ben kahvemi yapmaya gidiyorum. Görüşürüz…(Konu için ilham veren arkadaşım Şükran’a çok teşekkür ederim)

Kaynakça: kahvem.co, listelist.com, milliyet.com.tr, cnnturk.com, bodytr.com, sifalibitkitedavisi.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin