KAHVENIN BÖCEKLER ÜZERINDEKI ETKISI

Proje Tanıtımı:
Proje Amacı : Doğal bir atık olan kahve telvesindendoğal yöntemlerele gübre ve böcek ilacı olarak faydalanmak ve kahve telvesinin çöpe gitmeyip ekonomik bir değer kazanmasını sağlanak. Kimyasal ilaçlar kullanmadan sivrisinek, arı gibi zararlıları ortamdan uzaklaştırmak.

Proje Hedefi : Kahveden yararlanarak kimyasal ilaç kullanmadan zararlı böceklerden kurtulmak.

Proje Özeti: Kahvenin insanlar üzerindeki etkisi zaten bilinmektedir. Kahveyi araştırdığımızda yapısının hafif asidik olduğunu tespit ettik ve toprağa eklendiğinde toprağı da asidik yaparak toprağın böceklenmesini önleyebileceğini düşündük. kış şartlarından dolayı hareketini gözlemleyebileceğimiz zararlı bulmakta zorlandığımız için böcekler üzerindeki etkisini araştırmak için evimizde bulunan övezlenmiş olan saksı çiçeğinin toprağına haftada bir kere 1 tatlı kaşığı nemli kahve telvesi ekledik. Bir ay sonra topraktaki zararlıların azalmaya başladığını gözlemledik. Ayrıca yaptığımız araştırmada kahvenin bol miktarda potasyum içerdiğini bundan dolayı saksılarda gübre olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Böylece evlerdeki çiçekler doğal olarak kimyasal ilaç kullanmadan gübrelenmiş ve ilaçlanmış, kahve telveleride çöpe atılmamış olacak.

Kahvenin arı, sivrisinek gibi böcekler üzerindeki etkisini gözlemlemek için kahveyi bir çay tabağına koyup yaktık. Açığa çıkan dumanın ortamdaki zararlıları uzaklaştırdığını gözlemledik. Böylece açık havada gene kimyasalları kullanmadan doğal yollarla daha rahat zaman geçirebiliriz.

İlkbaharda uzun süreli çalışmaların daha net sonuçlar verebileceğini düşünüyoruz.

Ulaşılan Sonuç: Projemiz sonunda kahvenin böcekler üzerinde de etkili olduğunu gözlemledik.

Proje Bütçesi: 5 TL kahve

Destek alınan kişi: Fen ve Teknoloji Öğretmeni Hatice Özpınar