Kadrajını Spora Çevir Fotoğraf Yarışması

İçel Anadolu Lisesi Müdürlüğü, Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, gençlere fotoğraf sanatını sevdirmek ve fotoğraf sanatı aracılığıyla spora olan ilgiyi artırmak amacıyla Kadrajını Spora Çevir konulu Fotoğraf Yarışması düzenlemektedir.

YARIŞMANIN KONUSU
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ;”Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır.” sözü ile sporun, ” Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır.” veciz sözü ile de sanatın önemini vurgulamıştır. Ödül törenini Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramında yapacağımız fotoğraf yarışmanın konusu olarak ortaöğretim gençliğinin spora bakışı belirlenmiştir.

HEDEF KİTLESİ
Türkiye geneli resmi ve özel ortaöğretim (Hazırlık,9., 10., 11, 12.sınıf) öğrencileri.

KATILIM ŞARTLARI
a) Yarışmaya her fotoğrafçı siyah beyaz veya renkli olarak en fazla 4 (dört) fotoğrafla katılabilir.
b) Yarışmaya gönderilen eserler mail yolu ile, kısa kenarı 2400 piksel olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde, JPEG formatında kayıtlı olarak ialfotografyarismasi@gmail.com gönderilecektir
c) Mailde katılımcı öğrenci adı-soyadı,okulunun ilini,ilçesini, ismini, sınıfını, velisinin veya danışman öğretmeninin cep telefon numarasını(kişinin açık rızası alınarak), velisinin veya danışman öğretmeninin mail adresini(kişinin açık rızası alınarak) yazacaktır.Katılımcı talep edildiğinde fotoğraflı öğrenci belgesini İçel Anadolu Lisesine sunmak zorundadır.
ç)Fotoğraflara isim verilmesi zorunludur.İstediği bir ismi seçmek fotoğrafçının kararma bağlıdır.Fotoğraf isimlendirirken en az 4,en fazla 8 büyük harf kullanılacaktır. İsimden sonra birden fazla fotoğraf varsa – çekilerek sıra numarası verilecektir. (Örneğin: MERSİNİAL-1,BAYRAK-
2-gibi)
d) İçel Anadolu Lisesi gönderilen maillere ulaştığı ile ilgili mutlaka dönüş yapacaktır.Mailin ulaşması ile ilgili sorumluluk katılımcıya aittir.
e) Yarışma, tüm resmi ve özel ortaöğretim öğrencilerine açıktır. Yarışmaya
katılım ücretsizdir. Yarışmaya geçmişte çekilmiş yahut ödül almış veya yayınlanmış fotoğraflar katılamaz. Fotoğrafın çekildiği yer konusunda sınır yoktur.
f) İçel Anadolu Lisesi, dereceye girerek ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserleri yarışmacının izni ile bastırarak sergi düzenleyebilir.
g) Katılımcılar, ışık duyarlılığı yoluyla nesnelerin görüntülerini film ile veya dijital olarak tespit ettiği veya doğrudan fotoğraf tekniğini kullanarak elde ettikleri görüntüler ile yarışmaya katılabilirler. Fotoğrafların fotoğrafçının kendisine ait olması gerektiği ve fotoğrafta kullanılan obje, nesne vb ile ilgili şikâyetlerde sorumluluğun fotoğrafçıya ait olduğu katılımı yapan fotoğrafçı tarafından kabul edilir. Aynı koşullar fotoğrafta bulunan bireylerin şikâyet
etmeleri halinde de geçerlidir.
ğ) Photoshop ile müdahale renk,kontrast,doygunluk ayarlamak, ölçü ve çözünürlük düzenlemesi yapmak,toz temizliği yapmak ile sınırlıdır. Manüpülasyon yapmak,iki fotoğrafı birleştirerek tek fotoğraf haline getirmek,kolaj yapmak yasaktır.
h) Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın/yapıtların tümüyle kendisine ait olduğunu, fotoğraflarda yer alan ve telif konusu oluşturabilecek konularda gerekli tüm izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda İçel Anadolu Lisesi Müdürlüğü sorumlu olmayacaktır.
ı)Ödül kazanan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

Başlama Tarihi 05 Şubat 2019
Son Katılım Tarihi 10 Nisan 2019
Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi 25 Nisan 2019
Sonuç Bildirim ve Ödül Töreni Tarihi 20 Mayıs 2019

ÖDÜLLER
Birinciye : 1000 Lira
İkinciye : 750 Lira
Üçüncüye : 500 Lira
Mansiyon : 250 Lira
Jüri Özel Ödülü : 100 Lira
Yarışma sonuçları http://ial.meb.kl2.tr adresinden ilan edilecektir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres :Menderes Mah.Barbaros Hayrettin Paşa Cad.No:3 33190 Mezitli/MERSİN
E-posta : ialfotografyarismasi@gmail.com
Instagram : ialfotografyarismasi
Telefon No : 324 358 16 37
Web : httn://ial.meb.kl2.tr